| Andrei199902 a întrebat:

Stie cineva cat m.ar costa obtinerea unui permis de port-arma neletala asta incluzand toate taxele necesare obtinerii? Si daca trebuie sa fac vre.o instruire la poligon sau scoala? Multumesc anticipat! Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista permis de portarma pentru arme neletale.
Sunt 3 categorii de arme neletale, cele supuse autorizarii (lit.C din anexa la legea 295/2004), cele supuse notificarii (lit.D) si cele pentru care este necesara doar varsta minima de 18 ani (lit.E).
Pentru detalii citeste L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.