Întrebare recomandată | vasile33 a întrebat:

Am un vecin care nu vrea sa repare conducta de apa,care se afla in apartamentul lui, si asa apa curge din conducta fisurata in apartamentul meu.Nu vrea sa coopereze nici cu asociatia blocului,nici cu alti instalatori. Unde pot sa depun plangere impotriva lui, sau ce masuri pot lua? Stau in Oradea

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l dai in judecata, la Judecatoria Oradea, pentru a fi obligat sa faca reparatia si sa-ti plateasca despagubiri pentru stricaciunile provocate in apartamentul tau.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca este proprietar, poti face o plangere la politie, in prima faza. Trebuie sa existe un regulament pe undeva ( poate la asociatia de proprietari).

| untu a răspuns:

Spune-i sa repare conducta in numele vecinilor. Daca nu va asculta, faceti reclamatie la politie, la deranjamente apa-canal, la primarie, protectia consumatorului!

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Politie! Nino-nino=)

| Mario76 a răspuns:

Daca refuza accesul in casa lui pentru a cosntata de catre cineva de la asociatie, daca refuza sa repare conducta respectiva si iti pricinuieste pagube, deschizi atat tu cat si asociatia proces in instanta. Daca ai asigurare pe locuinta ( nu cea obligatorie, ci una facultativa pe langa cea obligatorie ) apeleaza la ei. Ei vin, constata, repara, ei stiu solutia legala...

| MrDeath a răspuns:

Ori politie, ori judecata, ori bataie ca la romani. laughing)