| cucucornel a întrebat:

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati. Care are puterea mai mare in Romania: Presedintele sau Prim-Ministrul? Unii zic ca Presedintele altii ca Prim-Ministrul si vreau sa ma lamuriti si pe mine cu treaba asta. Dau funda celui care da si un argument bun!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate democratiile exista principiul separatiei puterilor in stat si nu se poate spune ca una are mai multa putere, fiecare este puternica in cadrul stabilit prin Constitutie.
La fel este si in cazul Presedintelui si Prim-ministrului, fiecare detine o anumita putere, data de atributiile constitutionale ale fiecaruia.
Fata de aceasta situatie se poate spune ca sunt egali, nici unul nu este mai puternic decat celalalt si nu poate avea drepturile si exercita atributiile celuilalt.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prim minstru detine guvernul el hotareste totul, presedintele poate revoca legii dar o data apoi numai poate, practic prim minstru ne decide viitorul tuturor

| cucucornel explică (pentru RAY):

Nu ma intereseaza ce atributii are fiecare, eu vreau sa stiu care e cel mai puternic. Daca stam sa ne gandim si Presedintele are puterea de a gratia sau sa hotarasca daca tara intra in razboi sau nu, tot el semneaza si tratate intre tari, etc. Cum facem in cazul asta? De ce mai e numit sef de stat daca in opinia ta Prim-Ministrul are putere mai mare? Cum vine asta?

| cucucornel explică (pentru RAY):

Nu ma intereseaza ce atributii au, ma intereseaza care are puterea cea mai mare. De ce Presedintele este numit sef de stat, el poate gratia persoane, el incheie tratate cu alte tari, el hotaraste daca tara intra in razboi sau nu si nu Prim-ministrul face asta? Cum vine asta?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cum zicea si Basescu, depinde daca presedintele este sau nu un om ''jucator''. Presedintele are marele avantaj ca numeste sefii pe la toate institutiile statului inclusiv DNA, Diicot, magistratura... Primul ministru poate face cam ce-l taie capu doar daca are in spate sprijinul parlamentului.

| addyC a răspuns:

Daca nu te intereseaza faptul ca au atributii diferite, imi pare rau dar asta e singurul raspuns. Niciunul nu e mai tare intre ei. In principiu presedintele reprezinta tara in afara iar premierul se ocupa cu administrarea tarii in interior.