| paola22 a întrebat:

Subiect: Vreau sa ma intorc cu copiii in tara!

Buna! Sunt mamica a doua fetite gemene de 9 luni.Am nascut in Italia, si momentan ma aflu aici, dar nu am rezidenta, nici contract de munca, nici eu nici sotul cu care sunt casatorita legal de 3 ani. Lucrurile intre noi s-au inrautatit de cand am nascut, si eu sunt practic prizionera aici, el nu ma ajuta cu copiii, nu ma lasa sa merg la munca (nu pot da copiii la cresa de stat neavand documente, iar la privat nu am bani). As vrea sa ma merg in tara, unde m-ar putea ajuta si parintii si as putea si lucra. El nu vrea sa auda nici de mers acasa nici de divort.Sunt dispertata, am contactat ambasada si ma pot intoarce fara acordul lui, doar ca imi trebuie documente la copii cu poza care se elibereaza doar cu accordul lui. Ce as putea face pentru a obtine acordul. El bea, devine violent si scandalos, chiar nu exista nici o lege ca sa ma ajute? Va rog din suflet ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea sa te adresezi unei asociatii a romanilor din Italia, poate acestia iti vor lamuri sotul sa fie de acord cu intoarcerea ta in tara. De asemenea ai putea sa te adresezi si unui organ italian care se ocupa cu protectia mamei si copilului, nu cunosc legislatia italiana dar precis exista, ceva similar cu Protectia copilului din Romania. Daca nu poti rezolva asa du-te la Ambasada Romaniei, trebuie sa te ajute, printre atributiile lor intra si ajutorarea cetatenilor romani sa se repatrieze. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| bogdanp a răspuns:

Din cate stiu eu...ca sa poti iesi din tara fara acordul tatalui trebuie sa obtii custodia ambilor copii bineinteles printr-un ordin judecatoresc.Solutiile tale ar fi:Sa rezolvati asta pe cale amiabila, sau sa te prezinti in fata instantei si sa le spui ca tatal prezinta un real pericol pentru copii, astfel el va putea fi decazut din drepturile parintesti. Cel mai bine ar fi sa suni insa la frontiera. Cei de acolo te vor informa mai bine.