| lovenature a întrebat:

Salut tuturor! Intrebarea mea se adreseaza tuturor care adora sa citeasca carti. Hobby-ul meu este cel de a scrie poezii,dar nu stiu cat de bine imi iese, deci va las sa apreciati. Am talent ori nu? Merci de sinceritate!

Un minut intr-o inima goala
Am vrut sa-ti caut ultima respiratie
infipta in mine
dar tu pluteai undeva departe
intr-o lume de rosu si negru
invaluita in ceva ce nu pot
sa tip

Te vreau iubita mea,
te vreau ca lava ce curge in sus
dar tu esti tot acolo
unde azi respiri
din alt barbat

niciodata din mine...

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este ceva mult mai interesant decât ceea ce mi se întâmplă să citesc pe la artă-şi-cultură-tpuistică în general - de obicei sunt nişte încercări forţate de a rima nişte puerilităţi. Aşa că pot să spun că versurile şi stilul tău au fost pentru mine o surpriză plăcută.
Îmi place că eşti destul de spontan şi descătuşat.
Continuă! Ai potenţial.

| Hombre a răspuns:

Poezia fără rima
E ca ziua fără lumină,
Noaptea fără intuneric
Filmul fără de generic,
Noi pentru ca sa stim
Ce actori joaca in film,
Poveste fără subiect
Ce are predicatul sec.
Versul alb in poezie
Licoare buna se stie
Ce i se mai spune vin,
Si cand savurezi putin
E otetul cel mai fin.
De aceea sa ai rime
La citit alunecoase,
Vorbele de sunt mai acre
Versurile-s tot mieroase.
Si in final cumva de-o fi,
Sa iti iasa o butadă
Calm, nu-i nici o corvoadă,
Iti voi dărui o capră.

Asta e, nu pot frate fara capre.

| Wøodenpints a răspuns:

Noțiunea de prozodie îți este complet străină.
Și nu încerca să te caci pe tine cu "dar eu scriu în vers alb". În vers alb scrie orice inapt care nu-i în stare să facă o rimă decentă și să păstreze o măsură.

| Kaℓi a răspuns:

Nu e rau deloc! happy
E a doua oara cand laud o productie literara pe TPU. De cate ori am criticat, nu mai stiu nici eu...
Ai putea sa mai postezi ceva!

| wolder a răspuns:

Ai auzit de rima?
o poezie trebuie sa si rimeze
daca ar rima ar fi super
bafta

| wolder a răspuns:

Poti sa mai scrii
bafta

| Leocerba a răspuns:

Versuri cu rima versus versuri fara rima, ca si cum asta este ceea ce conteaza, cand nu conteaza nimic altceva.
Gandul ca daca nu scrii cu rima-n coada versului atunci mai bine lasa-te de poezie, apuca-te de proza, bai-tu-care-nu-simti-muzicalitatea poeziei, bai-tu-care-nu-ai-mestesug! gandul asta este masterpiece laughing
Versului fara rima i se mai spune vers liber dar nu cred ca versul cu rima este slefuit si indesat si torturat pana incape in locul potrivit, dar arata oare mai bine si suna mai bine?

Cred in cei care scriu poezie ca si cum ar aprinde un chibrit pe coridorul intunecat. Cum scriu? Cui scriu? De ce asa si nu altfel? Astea-s amanunte.

| lovenature explică (pentru Leocerba):

Am auzit de prea multe ori zicandu-se "daca scrii cu vers alb atunci nu esti poet", total neadevarat dupa parerea mea. Poate cineva sa spuna ca Nichita, Rimbaud ori Baudelaire nu au fost poeti remarcati? laughing Poezia trebuie simtita pana la ultimul por.Iti place un poet anume?

| Leocerba a răspuns (pentru lovenature):

Uh, s-a blocat raspunsul meu. Vad ca nu pleaca. Probabil pentru ca nu e cu rima?
Ziceam ca Baudelaire este poetul anume, dar repede o sa adaug si Goethe si Dante.
De la noi, Gellu Naum, Blaga si Bacovia, si mai ziceam ca mi s-a detectat la analize Bacovia in sange, asta pentru ca s-a intamplat sa stiu versurile lui Bacovia inainte de a sti "Iesi papucule de sub pat/ Iesi papucule, iesi/ Sa mananci si tu ciresi/ Iesi papucule, iesi". Practic prima mea carte de colorat a fost Bacovia, inzorzonam strofele cu floricele si fluturasi, sa para mai vesele.
Da, deci cum spuneam, solicit dizolvarea poeziei cu vers alb in propria cianura! Aia nu e poezie, daca n-are rima, nu exista, cum ar veni!
Si mai spuneam in raspunsul meu ca metoda cea mai buna de a sti daca-ti iese este sa te iei un pic peste picior, cu umor, cu patetism si cu cruzime, dar un pic, asa...si-atunci o sa iti dai seama daca-ti iese sau nu.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Leotopia.
Ai in vorbe mătrăguna
Si substanţe cu cianură,
Să dizolvi o poezie
Cu vers alb de pe hartie. laughing

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Port cu mine o sacosa de rafie plina cu sticle de-un kil, cu cianura lichefiata, freș.
Cum vad o poezie fara rima, cum o deșért pe versuri, schingiuindu-le.
Zeul Poeziei, stand pe o lada putrezita cu un chibrit in gura, ma priveste nepasator si da drumul in lume la versuri libere, cum ai da drumul la aerul dintr-un ventil.

| Lucaci a răspuns:

Te descurci foarte bine la poeziile contemporane, dar unele cu rima si masura(si chiar ritm) ai putea scrie
P.S.: Mesajele transmise sunt din suflet. Felicitari si succes mai departe!

| Ella192 a răspuns:

Frumos...

| daniellllaaaa a răspuns:

E foarte frumi :3 scrie cât mai mult şi citeşte ca să îţi cultivi talentul happy

| Elena1396 a răspuns:

Foarte frumos! Esti talentat

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Intr-adevar... minunat.happy Scrie in continuare,compune, citeste. Cand vei avea mai multe poezii, sa le publici. Eventual, sa arati prietenilor, profesorului de romana cand ai terminat. Eu cred ca o sa ai rezultate. Succes! :*

| madisong a răspuns:

E o poezie superba intr-adevar.Ar trebui sa le postezi undeva, pe un site gen wattpad.Succes si continua orice ti-ar spune ceilalti!