| nom a întrebat:

'Vroiam' sau 'voiam'?(cu explicatiile gramaticale de rigoare)Funda!

14 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Corect este la ind.imperfect:voiam,și vream.(ambele sensuri se folosesc, dar corect).
http://cumsescrie.ro/......si-a-vrea/

| Dumnezău a răspuns:

Voiam se scrie, dar in pronuntie sufera niste alteratii grotesti, ce il fac sa sune foarte aproape de "vroiam".Cum au zis si cei de mai sus,"vroiam" e o struto-camila aparuta datorita a doua forme de a enunta verbal, o vrere.

| CristiSeeker a răspuns:

"Voiam" este forma curent acceptata in limba romana, intrucat "vroiam" nu mai apare in ultima editie DOOM.
"Vroiam" este de fapt o incrucisare de cuvine intre formele corecte de trecut ale celor 2 verbe:
a voi - eu voiam, tu voiai, etc.
a vrea - eu vream, tu vreai, etc.
Deci corect ar fi sa ne limitam la a folosi una dintre cele 2 forme posibilie si existente, fie voiam, fie vream.
Sper ca este destul de clar, corect si explicatia mea te lamureste.

| AaNdYy a răspuns:

Voiam este corect

| aryenutzaa a răspuns:

Există verbul a voi, conjugat corect în forma voiam.

Există verbul a vrea, conjugat corect în forma vream.

Vroiam este o îmbinare incorectă a celor două de mai sus.

| WhiteMoth a răspuns:

'Vroiam' - incorect.

E corect 'voiam' (de la 'a voi') sau vream (de la 'a vrea').

| Sase a răspuns:

Nu pot sa spun ca e o explicatie.
Sunt doua forme corecte:"vream" si "voiam". Forma "vroiam" nu mai apare in DOOM-ul din 2005, deci nu mai este corecta.

| Sase a răspuns:

Socant ca ai ales sa dai funda tocmai raspusului gresit. Olimpica la romana... ma face sa rad.
Sincer, nu "voiam" sa vad asa ineptii pe TPU. De asemenea, nu "vream" asta. Uita-te si tu intr-un dictionar!

| AleeePunct a răspuns:

Voiam este corect happy bft

| cristinicamititica a răspuns:

Voiam este corect. vroiam este o combinatie dintre voiam si vream.

| doubleweb a răspuns:

Cred ca cea mai buna explicatie o gasesti aici: http://cum-se-scrie.ro/vroiam-sau-voiam/

| Pffftt a răspuns:

Există verbul a voi, conjugat corect în forma voiam.

Există verbul a vrea, conjugat corect în forma vream.

Vroiam este o îmbinare incorectă a celor două de mai sus.

| fatacuochiialbastri99 a răspuns:

''Voiam'' este corect deoarece mereu ni se spune la scoala de catre doamna profesoara ca este gresita forma ''vroiam''