| Mrs7skittles a întrebat:

Bună, TPU!
Am o întrebare. (o să sune prostesc, yay.) Sunt începătoare și aș vrea să știu ce s-ar întâmpla dacă aș pune corzi de chitară electrică la o chitară acustică...sau corzi de nylon, ca la chitara clasică...am auzit că corzile de chitară electrică sunt mai ușor de manevrat. E adevărat? Fiindcă aș vrea să îmi pun de electrică.
PS-dau fundă
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Exista un motiv pentru care exista corzi pentru fiecare tip de chitara,chestii ce au legatura cu tensiunea corzilor, a griff ului si etc, n are rost sa te gandesti la asta, poate cand o sa ajungi vreo maestro a chitarii o sa aiba sens sa te pisi pe reguli si sa faci ce vrei, dar pana atunci...

2 răspunsuri:
| LupuCenusiu a răspuns:

Da, corzile de electrica sunt mai flexibile si poti sa faci band-uri cu ele. Adica sa ridici sunetul fara sa apesi pe alt spatiu. Corzile de acustica sunt rigide.
Dar, daca vrei sa stii, si eu mi-am pus corzi de electrica pe acustica, ca pot sa fac band-uri. happy
P.S. - alea de electrica sunt si mai ieftine, eu cumpar de la Elixir si sunt mai ieftine decat cele pentru acustica

| Mrs7skittles explică (pentru LupuCenusiu):

Mersi de sfat! Cred ca si eu o sa imi pun laughing