| oanaamaria a întrebat:

Funda. Am o chitara electro-acustica Fender CD-60CE si mi s-a rupt coarda D din cauza ca am fortat-o atunci cand am acordat chitara. Ce fel de corzi ar trebui sa imi iau?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Atunci e foarte simplu, cumpara corzi la fel de groase ca cele precedente.

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Corzi cu aceeasi grosime cu cele precedente, daca vrei sa pastrezi intonatia si truss rod-ul in regula. Daca stii sa umblii, si iti permite si chitara, poti lua unele mai subtiri/mai groase, dupa cum doresti.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Thunderstruck):

**daca stii sa umblii la intonatie, actiune si la truss rod m-am referit, poate nu se intelege

| oanaamaria explică:

Sunt incepatoare..nu prea ma pricep

| Thunderstruck a răspuns (pentru oanaamaria):

Atunci e foarte simplu, cumpara corzi la fel de groase ca cele precedente.