| ItzZiBitzZi a întrebat:

Heii! P.O.H.U.I. din melodia lui Carla's Dreams si Inna ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| VictorL a răspuns:

POHUI este o injuratura!
Voi Romanii nu cred ca o folositi in vorbire!
Si cred ca prietenii nu vor intelege ca POHUI este injuratura.
POHUI este o injuratura la fel ca NAHUI doar cu Prefixele PO si NA
Dar sunt considerate injuraturi
POHUI ESTE vino-n p*** dar NAHUI este du-te-n P*** asta doar la RUSI
dar la moldoveni este ca nu-mi pasa POHUI!

6 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

P.O.H.U.I - Patologia obstructiv huliganica uniform iradiata.
Pohui ar insemna o injuratura in limba rusa. Melodia este cu accent moldovenesc si stim cu totii ca in moldova se vorbeste rusa. Altii spun ca ar insemna indiferenta.

| Xtadelo a răspuns:

Buna!
E o injuratura in limba rusa.

http://adevarul.ro/......index.html

| onlyme2851 a răspuns:

E ceva de genul: "ma doare in."

| VictorL a răspuns:

Buna sunt din R.Moldova si aici folosesc POHUI oamenii neadecvati (betivani, boschetari) POHUI din limba rusa este o injuratura pentru-ca ((H))U((I)) este P*** un cuvant urat itii dai tu seama. Da moldovenii folosesc des termenu POFIGHISTI ceea ce inseamna nepasatori. Si P.O.H.U.I se traduce ca "NU-MI PASA'' sau"MII TOT UNA" daca cuvantul POHUI este fara PO atunci acesta va fi prostie(injuratura). Sper ca te-am ajutat macar cat de putin. Pa
FUNDA?

| Furculingură a răspuns (pentru VictorL):

Deci POHUI este o injuratura sau nu? Sus ai spus ca este si jos ai spus ca este doar fara PO.

| VictorL a răspuns (pentru Furculingură):

POHUI este o injuratura!
Voi Romanii nu cred ca o folositi in vorbire!
Si cred ca prietenii nu vor intelege ca POHUI este injuratura.
POHUI este o injuratura la fel ca NAHUI doar cu Prefixele PO si NA
Dar sunt considerate injuraturi
POHUI ESTE vino-n p*** dar NAHUI este du-te-n P*** asta doar la RUSI
dar la moldoveni este ca nu-mi pasa POHUI!

| dimoon a răspuns:

Bai,sunt si eu din RM, si doar majoritatea raspunsurilor sunt corecte, cuvintul Pohui se poate folosi ca de exemplu in urmatoarea convorbire:
Ea:Te iubesc
Elbig grina mie mi pohui.(da mie nici nu imi pasa.
Si nu trebuie sa folositi punctele cand scriti pohui