Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Romania a cantat mai bine decat Austria la Eurovision, ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Ana94 a răspuns:

După părerea mea, România n-o să câştige niciodată la Eurovision, pentru că la acest concurs nu se votează valoarea melodiei, ci ţările vecine, ţările prietene etc. În fiecare an ţările din fosta URSS îşi dau între ele, ţările nordice îşi dau între ele, ţările din fosta Iugoslavie îşi dau între ele, ţările din Vest iar îşi dau între ele. România a avut melodii foarte bune cu mari şanse de reuşită în 2005, 2006 şi 2010, dar nu am ieşit mai sus de locul 3. Asta e, nu are cine să ne voteze şi pe noi. Şi anul ăsta eu spun c-ar fi trebuit să fim în primii 10, dar voturile geo-politice au existat iarăşi...

53 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu mi se pare. Reprezentanta Austriei a fost mult peste ai noştri şi a avut o melodie cu adevărat bună, plus o voce desăvârşită/formidabilă.
Nu pot să fiu o ipocrită şi să nu-i recunosc meritele, doar pentru că s-a întâmplat să reprezinte o altă ţară.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Voce "desăvârşită". poate ar fi cazul să consulţi DEX-ul pentru a te informa în legătură cu acest termen. O voce "desăvârşită" nu vei auzi foarte des, şi de obicei nu în concursurile tip spectacol. O voce "desăvârşită" va rămâne în timp, şi nu datorită aspectului cântăreţului care frapează, ci datorită vocii.

Dacă vizionam (ascultam) acest eurovision doar audio, sigur nu ar mai fi spus nimeni că "Rise like a phoenix" este cântată de o voce desăvârşită. Afirmaţia asta este făcută din exces de zel şi dorinţă de a arăta "open-mind"-ul. Conchita nu a cântat mai bine ca Paula, iar singurul exemplu care să lămurească este solo-ul Paulei de cinsprezece secunde în note înalte (minutul 2:35 din video-ul postat de tine). Dacă era să nu ştie nimeni că această Conchita Cârnat este un travestit, nimeni nu ar mai fi vrut să se arate cu moţ prin faptul că îi ia apărarea. Melodia nu este bună şi nici măcar "catchy". Mai degrabă am fredonat melodia Maltei, Germaniei şi Elveţiei, decât melodia ei. Am rămas cu ceva, chiar dacă melodiile nu au fost cele mai bune, măcar au prins.

Iar pentru cei care spun că este un concurs politic: realizaţi că votanţii din alte ţări sunt şi ei oameni de rând ca noi. Nu numai politicieni. Ba mai mult, unii chiar mai puţini informaţi de istorie şi de cine e "the bad guy" pentru a nu-l vota. Vi se pare chiar aşa de absurdă fraza că toaţi oameni votează ce le-a plăcut?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Este strict părerea ta, Silia, pur subiectivă.
Eu una, nu sunt de acord cu ea.

"Rise Like a Phoenix" mi s-a întâmplat să aud pentru prima dată fără video, fără să ştiu despre ce artist este vorba, şi m-a cucerit imediat. Atât melodia, cât şi vocea sunt excepţionale şi în ultimele zile m-au făcut să le reascult de zeci de ori, de plăcere (ceea ce nu mi se întâmplă prea des şi în mod sigur nu mi se întâmplă cu o melodie oarecare, care nu merită atenţie).
(Nu mă întreba de câte ori am (re)ascultat "Miracle"...de plăcere.)

NOname
| NOname a răspuns:

Fă şi tu o comparaţie (realistă):

Conchita Wurst - Rise Like a Phoenix (Austria)
http://youtu.be/TP1DF-_PfwU

Paula Seling & OVI - Miracle (Romania)
http://youtu.be/qN2h6__yJGQ

NOname
| NOname a răspuns:

Şi referitor la discriminare, ignoranţă, răutate, intoleranţă...

- http://www.tpu.ro/......a-castiga/

- http://www.tpu.ro/......a-aceasta/

| usuk a răspuns (pentru NOname):

Si.daca eu consider ca persoana respectiva este dovada indubitabila a grostescului si a decadentei umane, a batjocuri de cel mai inalt nivel al rasei si al frumosului fiintei umane asta, ma face un ignar intolerabil si malitios?

si te rog, nu ma intelege gresit; nu am nimic personal cu respectivul/a, doar ca eu asa consider; de ce? simplu

daca stam sa privim natura, ce vedem? femei cu barba? oare asta e un fel de "teoria conspiratiei"? am trait intr-o minciuna pana acum nestiind ca de fapt, toate femeile au barba ca a unui barbat?
atata timp cat specia umana nu se poate ("inca") considera una hermafrodita, asemenea grosolanie estetica pentru mine, va ramane de neiertat
(repet, nu am nimic cu persoana, fiecare e liber sa faca orice, nu-mi pasa de concurs sau de voce, atat ca ma doare cand vad o pictura manjita cu noroi)

| NOname a răspuns (pentru usuk):

Nu-i nimic, nu toţi sunt suficient de evoluaţi, deschişi la minte şi lipsiţi de prejudecăţi.
Ce să zic?
Rămâi la părerea ta, însă nu-mi cere să te respect pentru ea.

| usuk a răspuns (pentru NOname):

Nu-ti cer nimic;
am convingerea absoluta ca aceasta discutie nu va duce nicaieri, DAR, vreau sa stii si sa bagi bine de seama ca, indiferent cate critici mi se vor aduce, indiferent cate evaluari negative voi primi, eu tot ma voi ridica pentru a proteja felul naturii de a fi si naturalul in forma lui armonioasa
totusi, lasa-ma sa inteleg si eu un lucru; de ce oamenii se impotrivesc naturii? aici nu e vorba de prejudecati sau "open-minded", sti prea bine ca nu sunt acel fel de persoana
a fi homosexual e perfect normal>in natura se intalneste acest lucru
a avea drepturi egale(indiferent de sex/etc) e tot perfect normal/etc.
de ce societatea scoate pe banda rulanta tot felul de scuze penibile la astfel de concepte debile ce denatureaza si insulta natura si felul ei de a fi? cata josnicie
spune-mi, lasand la o parte total si uitand de eurovizion, care ti-ar fi reactia daca maine te-ai trezi si in loc de fetele "normale" ale oamenilor(pe care ii cunosti) ai vedea altceva? ce ar fi daca am exagera putin? spune-mi te rog, daca de maine fiecare om pe care l-ai intalni ar avea o anomalie(facuta dinadins) pe fata, ex. o ureche in frunte, fara nas, 2 guri, etc(nu ma mai tine imaginatia) care ti-ar fi reactia?
(nu raspunde, din cauza deschideri tale intelectuale, evoluarii si lipsei de prejudecati, ai spune ca e perfect normal, ai trece cu vederea felul in care natura a conceput fiintele si probabil(de ce nu?) ti-ai face si tu "o schimbare de look"-concluzionez astfel ca, aici chiar nu e vorba de vreo idee preconceputa, ci doar de, altfel de "gusturi")

| usuk a răspuns (pentru usuk):

Ce pot spune, la asemenea gusturi, chiar nu sunt fabricatia ideala a societatii, un simplu primitiv incult cu gusturi teribile

| NOname a răspuns (pentru usuk):

A fi aşa cum vrei/simţi să fii, cât timp nu faci rău nimănui, este tot un drept uman şi stă în natura omului (să vrea să fie fericit în felul lui). Plus, este o treabă strict personală, nu te priveşte în niciun fel şi să intervii în ceva atât de intim şi delicat, este cât se poate de grosolan şi nedrept.
Prin atitudinea ta le încalci drepturile şi, culmea, fără vreun motiv raţional, doar dintr-o prejudecată şi o frustrare idioată. Nu e cu nimic mai presus de homofobia tradiţională, la fel de stupidă, violentă, nesimţită şi absurdă.

Îţi recomand cu drag filmul The Elephant Man (1980).
Dacă ai spirit de observaţie şi ştii să faci analogii, o să te recunoşti imediat în hidoşenia societăţii, care se proclamă normală şi batjocoreşte tot ce e diferit, oricât ar fi de frumos.

| usuk a răspuns (pentru NOname):

Ah, stiam ca se va ajunge aici;
asa e, ai dreptate, nu poti judeca pe cineva care e fericit doar pentru ca arata "altfel"(chiar si "nenatural"), dar, tot ramane intrebarea: de ce oamenii se impotrivesc naturii si firi ei?
se simt mai fericiti si impliniti daca iasa in evidenta cu astfel de lucruri? oare societatea i-a influentat si le-a sadit aceasta criza de atentie sau ..natura a dezvoltat aceasta stare maladiva potrivnica ei?

si da, nu stiu cat de mult te ajuta pe tine discutia asta(nu prea-deloc), dar pe mine sa stii ca ma ajuta(oricine ma ajuta, merita cel putin un "multumesc"-multumesc)

| NOname a răspuns (pentru usuk):

Cine stabileşte ce e natural/normal şi ce nu? Tu, eu...?
Cât timp omul, cu dorinţele şi preferinţele lui, oricât de diferite, face parte din natură, este natural.
Şi chiar nu contează de ce simte ceea ce simte. Ideea e că nimeni nu are dreptul să-l atace, cât timp el nu face rău nimănui şi îşi vede de treabă - îşi trăieşte propria sa viaţă şi fericire, în felul lui.

| NOname a răspuns (pentru usuk):

Iar declaraţia non-verbală a Conchitei Wurst a fost: "Nu contează cât de lung ai părul (sau pe unde îl ai), important e ce şi cum gândeşti (cânţi)".

NOname
| NOname a răspuns:

"Beautiful song - superb production, stunning flames in the background, and the voice was amazing. I am so impressed with Europe for being tolerant and understanding of people with a different view of life and it is hoped Russia will wake up and stop its bigoted march back to the middle ages. Conchita is a sensation..."
Perfect de acord.

| Wehrmacht a răspuns:

N-a cantat nici o tara.Au cantat niste persoane, sunt doar ele.
Putin imi pasa care a cantat mai bine. Oricum n-ajuta la nimic.

| mODIN a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sincer acum, de ce te-ai mai obosit sa raspunzi daca asa mult iti pasa?

| Wehrmacht a răspuns (pentru mODIN):

Nu stiu daca intelegi...m-am uitat pe la raspunsurile tale poate gasesc ceva asemanator si am gasit-o p-aia cu statusul de tristete si copiii din Africa care mor de foame.Tu de ce i-ai raspuns? C-ai simtit nevoia, da?
Si mie mi se pare aberant sa spui ca o tara a cantat la eurovision sau ca are vreun merit pentru ce a facut o singura persoana.

| Elsiane a răspuns:

România niciodată nu câştigă. Toată lumea votează doar pentru prietenii, nu pentru talent.

| mODIN a răspuns (pentru Elsiane):

Te inseli. Daca Romania ar trimite odata pe cineva care chiar merita sa castige atunci ar castiga.Dar uite-te si tu ce amatori trimit.In afara de Paula&Ovi nu am trimis pe nimeni cu talent. De aia nu castigam.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu!
Austria a fost peste a meritat!

| Doub a răspuns:

Nu doar Romania a cantat mai bine ca Austria, ci si Suedia, Norvegia..Sunt sigura ca Romania ar fi meritat sa fie in top 5, dar asta e.Eurovision nu mai e un concurs muzical!

| mODIN a răspuns (pentru Doub):

Norvegia? Nici pe departe.In 2009 si 2010 au cantat bine, dar anul asta deloc.Melodia a fost prea linistita si inceata pentru a fi interesanta.

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Mie chiar mi-a placut..In fine, orice ar fi fost mai bun decat Austria.ACum serios, erau piese mult mai bune decat "rise like a phoenix"..Si Romania trebuia sa fie clar in top 5. Dezamagire totala!

| sublime89 a răspuns:

N-ar fi prima data. Si-n 2010 am avut cea mai buna piesa, si am iesit doar pe 3. Nu suntem simpatizati de sufieciente tari incat sa castigam. Daca te uiti atent la cum se voteaza, vei vedea ca nicio tara nordica nu ne da nici macar un punct. Asa n-ai cum sa castigi.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu cred că România a avut o melodie foarte bună anul acesta ci doar bună. A cântat bine, dar şi alte ţări probabil. Austria a câştigat datorită strategiei şi nu neapărat a vocii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mie personal mi s-au parut 2 mizerii de melodii amandoua, n-as putea sa apreciez care este mai buna fiindca din punctu meu de vedere niciuna nu poate fi numita muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În nici un caz. România, din 2 voci, nici una nu a fost clară, iar versurile... dublu meh.
Pe de altă parte, Conchita a avut și versuri bune și o voce impresionantă.
Nu da vina pe ambalaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Concursul ala miroase a voma internationala.

| gingergirl1 a răspuns:

Mai bine castiga oricine altcineva decat aia/ala ce o fi straight face

| 2Low a răspuns:

Paula Seling si Ovi au avut o reprezentatie foarte buna, dar vocea transexualului din Austria a fost putin peste.Doar ca meritam sa fim mult mai sus.

| NOname a răspuns (pentru 2Low):

Nu e transexual, e o drag queen, un drag artist, dar care susţine inclusiv drepturile transexualilor.

| 2Low a răspuns (pentru NOname):

Acum am vazut.
Multumesc de completare.:d

Răspuns utilizator avertizat
| LarisaStanciuu a răspuns:

Cateva tari au votat cu Romania, parca la straini le placea Romania rolling on the floor).A castigat travestitul ala jegosu ala.

| Sxx a răspuns:

Eu cred ca voturile au fost dupa "ochi frumosi"

Dupa parerea mea, Romania, a cantat cel mai frumos dar acum na... Tara noastra nu are o prestatie buna deci era de asteptat acest rezultat.

Sa speram data viitoare.sad

Macar sa "visam" in continuare tongue

| FoarteTareFrate a răspuns:

Fara suparare,melodia noastra chiar a fost proasta. Nu vreau sa compar cu altele,vorbesc doar de a noastra. Indiferent daca ceilalti sunt buni sau prosti noi trebuie sa ne prezentam cum trebuie, nu cu melodii atat de comerciale, trebuie ceva mai special! Data trecuta cand au fost Paula si Ovi au avut o melodie mai draguta, acum a fost chiar jalnica. Dar asa e acum muzica ma, daca spui "magical" si "miracle" de 50 de ori gata, ai piesa de Eurovision! Au fost macar 5 care meritau sa mearga in locul lor,nu ca ei ar fi avut melodii wow dar cu siguranta mai frumoase decat chestia asta. Pana si Vizi a fost mai bun! Dar ce sa faci... Totusi Conchita a cantat mult mai bine,si-a aratat calitatile vocale mai mult decat noi, vai ce sa spun,arata nu stiu cum, e travestit,da. Si ce? E un concurs de muzica, nu de aspect. Noi oamenii toata ziua ne plangem ca ne judeca lumea si ce urat e sa faci asta, dar la randul nostru judecam cu orice ocazie! Conchita ne.a dat peste nas si bine a facut, ma bucur macar ca in editia aceasta nu a castigat cine a avut cele mai frumoase bucle, cel mai aprins ruj sau cea mai scumpa tinuta, ci cine a avut cele mai bune calitati vocale si cel mai mare curaj, e de apreciat. Degeaba Paula si Ovi sunt imbracati la 4 ace si au parul extrem de aranjat daca ei canta mai praf decat multi altii.

| Sashavalentine a răspuns:

Mi-a placut mult piesa Austriei si a meritat sa castige, totusi Romania merita un loc mai mare. straight face

| Suleyman a răspuns:

Da.

| HiddenWorld a răspuns:

Austria a avut o piesă exceptională, o voce exceptională şi un reprezentant carismatic happy.Nu s-a comparat cu melodia României.Este printre primele dăți când a câştigat Eurovision-ul cine merita. Ştiam că România nu are nicio şansă cu piesa aia "ieftină" şi neoriginală.M-am bucurat foarte mult pentru Austria happy.

| MaxiEcho a răspuns:

Romania a cantat cel mai bine la Eurovision!

| WeedForever a răspuns:

Nu, Austria a cantat mai bine. Nu are nicio legatura cu orientarea sexuala a reprezentantul Austriei, pur si simplu melodia a fost mai buna si a cantat ca lumea. Chiar nu inteleg de ce se oftica atata lumea, pana la urma Eurovision e un concurs de muzica asa ca castiga cine canta cel mai bine dintre toti, modul de a canta si vocea trebuie sa fie criteriile de alegere. Dar recunosc, poate ca reactiile ar fi fost mai putin salbatice daca ar fi renuntat la barba.

| Laurentiu_Andrei_1995 a răspuns:

Parerea mea este ca Paula Seling si Ovi au facut o atmosfera extraordinara fata de Austia.

| andrei2725 a răspuns:

Categoric

| NOname a răspuns (pentru andrei2725):

Categoric da sau nu? (să ştiu cum să te evaluez)

| octombrel a răspuns:

Romania a cantat foarte bine avea sanse mari la premiu dar ce sa faci politica domina si talentul.