| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare cat se poate de serioasa.Va rog sa nu raspundeti daca aveti de gand sa jigniti.Va rog mult! In primul rand trebuie sa va spun ca cred in Dumnezeu!(insa sunt tare nedumerit cu, dreptatea, nedreptatea religiilor)
Intrebarea mea este:
Va rog sa imi explicati, pe scurt ce se va intampla cu membrii celorlate religii, diferite de cea a noastra?
Suntem noi oare norocosii care ne-am nascut in religia corecta?
Oare daca ne nasteam alta religie ne-o schimbam?
Din privinta voastra, membrii celorlalte religii, nu au dreptul de a ajunge in rai? Dumnezeu oare tine cont de religie?
Tinand cont de faptul ca aproape nimeni nu isi schimba religia pe parcursul vietii si mor in religia(musulmana, crestina, baptist, evanghelist, etc), care este vina lor?
Daca Dumnezeu, ne da intelepciune, sa alegem "religia corecta", inseamna ca daca ceilalti nu se muta in religia noastra sunt prosti? Lui Dumnezeu nu-i plac prostii? Dacal le-a dat intelepciune. Oare ei intentionat raman in religia lor, sau cum?
Oare, membrii celorlalte religii, nu il iubesc pe Dumnezeu, sau ceea ce fac, nu fac din iubire pentru DUMNEZEU?
Oare nu acesta este pacatul suprem?, egoismul acesta, sa credem fiecare, ca a noastra e religia corecta, De ce, pentru ca ne-am nascut asa? si spre norocul nostru ne-am nascut in cea corecta? Dar ceilalti ce vina au, ca urmeaza niste rerligii in care s-au nascut, cresc si mor. si slujindui toata viata lui Dumnezeu, din iubire!
Dumnezeu este iubire! Oare poate trimite pe cineva in iad, pentru ca nu e ortodox, sau catolic, sau baptist, sau evanghelist?
Noi ii asteptam pe cei din alte religii cu bratele deschise, ei ne asteapta pe noi!
Nu e total gresit, sa ne adjudecam raiul, dupa religie?
Credeti voi ca sunteti in religia corecta? si islamicii, iudeii, abrahamii nu.Si aveti se explicatii!
Fiecare religie are.Si daca te nasteai in alta religie, aveai explicatii pentru acea religie!
Gresesc oare daca spun, ca si silamici vor ajunge in rai, si baptisti vor ajunge in rai, si evanghelisti, si martori luk iehova, si protestanti.
Sau nu? de ce nu?, pentru ca nu au avut "insipartia sa se nasca in religia corecta? sau sa se transfere in cea corecta?
Oare nu doar faptele conteaza?
Oare daca unul Il numeste Dumnezeu, altul altcumva
Oare lui Dumnezeu ii pasa daca noi il vedem in 3, sau in 2, sau in 1?
Si sa zicem ca noi am avut norocul sa ne nastem in religia corecta, pentru ca stiu clar ca aproape nimeni nu si-o schimba.
Ce se intampla cu ceilalti? ajung in iad?
Oare nu toate religiile au o tinta comuna Iubirea fata de Dumnezeu?
Oare cel care nascandu-se in religia islamica, crescand in religia islamica, si murind in religia islamica, si dedicandu-si toata viata lui Dumnezeu va ajunge in iad, traind pentru Dumnezeu? pentru ca nu a avut inspiratia sa se nasca in religia corecta, sau sa se transfere in cea corecta?
Lui Dumnezeu ii pasa, in care sfinti credem, si in care nu? in ideologii, in superstitii?
Voi personal a-ti arunca pe cineva in foc, pentru ca nu va stie numele corect, sau pentru ca va cere ajutorul intr-un mod gresit, sau pentrui ca va ofera cadoul gresit, sau pentru ca nu va stie varsta corecta? atunci Dumnezeu de ce ar arunca in iad pe cineva care din iubire pentru Dumnezeu traieste si moare islamist, baptist, evanghelist!
Stiti cate miliarde de oameni mor in alte religii din generatie in generatie in proapria lor religie.Alta decat a voastra!
Oare asta vrea Dumnezeu?
Oare nu sa ne iubim si sa-l iubim? Nu asta conteaza?
Stiu pentru Dumnezeu nu conteaza doar religia, ar spune multi, dar oare conteaza religia?

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Parerea mea este ca religia este mai degraba o forma de organizare, o forma a birocratiei spirituale. Conteaza ce e in sufletul tau si de constiinta ta fata de Dumnezeu.
Dumnezeu iubeste pe toti oamenii si pe aia destepti si pe cei prosti. De aceea el ne judeca dupa intentiile noastre rele sau bune, dupa grija noastra in a nu-l supara, dupa iubirea ca o manifestam fata de aproapele nostru si indirect fata de el.
Nu stiu daca pentru Dumnezeu conteaza ca eu scriu in formularul de la recensamant, ortodox si colegul meu de servici scrie musulman, si nici nu cred asta. Dumnezeu nu are o religie a lui din care face parte, Dumnezeu este Dumnezeu la fel cum noi toti suntem oameni si nu oameni, umanoizi, omulani, omulatri etc.
Diversificarea religiilor a aparut odata cu caderea oamenilor in pacat nu odata cu slavirea lui Dumnezeu de catre intreaga omenire, de aceea nici nu am curajul sa-mi dau cu parerea care dintre confesiunile relogioase este cea dreapta si prefer sa urmez ideile de baza care provin de la Dumnzeu (iubire de aproape, smerenie, etc) si sa incerc sa ma fac placut lui mergand mai departe din punct de vedere social in religia in care m-am nascut.
Subiectiv fiind pot sa spun ca ma bucur ca m-am nascut crestin ortodox pentru ca mi se pare cea mai "cinstita" si "naturala" confesiune religioasa fata de ceea ce asteapta Dumnezeu de la noi si din frica de a nu ma razvrati pe religia mea pentru faptul ca ceva anume din dogma mi se pare exagerata si sa ajung si eu un Lucifer al oamenilor, am sa urmez si am sa cred pe deplin toate oranduirile ortodoxiei la fel cum cred in Dumnezeu. Daca gresesc in vreun fel, Dumnezeu va vedea in sufletul meu ca nu am vrut decat sa-i fiu pe plac si ma va ierta pentru ca Dumnzeu si-a trimis fiul pe pamant din iubire fata de oameni si nu din ironie sau masochism, deci nu ma va baga in iad pentru niste greseli "birocratice" in manifestarea noastra pamanteasca a iubirii fata de El.
Pentru orice indoiala sau incertitudine roaga-te la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si calea pentru a cunoaste voia Lui pana in momentul in care te vei lamurii si totul va fi bine. Daca te vei ruga toata viata pentur asta si vei ajunge la nici o concluzie, Dumnezeu de lua langa El in rai pentru ca ti-ai dedicat viata Lui si cunoasterii Lui.
Sper ca ai inteles punctul meu de vedere si ti-a fost de ajutor.
Doamne ajuta si nu uita: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"
P.S. Cauta un duhovnic bland, ingaduitor (calugar de preferat) si pune-i si lui toate intrebarile astea.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Nu doar crestinii cred in Dumnezeu.Mai sunt o gramada de religii si secte.Dar iti pot spune clar, Ca cele 10 porunci ale lui Dumnezeu stau la baza fiecarei religii! Promoveaza"binele", "iubirea fata de aproapele"(indiferent de religia lui,culoarea lui etc). Respinge preacurvia,crima, furtul, minciuna.Interpretarile sunt diferite.Dar eseneta este aceeasi.
Oamenii au incalcit totul, si au amestecat lucrurile. Dumnezeu ramane acelasi.
Dumnezeu este iubirea suprema, dragostea suprema! Raul este opusul
Fiecare om are cultivat in el si bine si rau.Proportiile sunt diferite.
Toti pacatuim, indiferent de religie, multi facem bine indiferent de religie.
Dumnezeu ne cere 1 singur lucru,sa ne para rau atunci cand pacatuim, si sa incercam pe cat posibil sa nu mai pacatuim!
Unii oameni sunt deadreptul intruchiparea raului, altii sunt intruchiparea binelui!(din absolut toate religiile)

| Alinaga a răspuns (pentru lolosaurus):

Esentialul e acelasi se contrazic in istorie, dar cam in toate iti spune sa ti iubesti aproapele etc.nu stau eu sa ti spun acum.mai documenteaza te si singur. daca vrei iti facebookul uni preten care este student la teologie

| SaveTheNature explică (pentru Micr0b):

Pe Dumnezeu il vad peste tot,in multi oameni simpli,carora toti le da cu picioru,In acei oamenipe care ii respingem si ii hulim in fiecare zi.Cei saraci,cei in suferinta, cei marginalizati!
In big bang chiar nu pot crede, sincer.In ceva ce s-a intamplat de mutl? cine a creat big bangul? stii cat de infinit este universul? nimeni nu stie unde ii este capatul.Si s-a trezit cineva sa spuna din ce s-a format acest infinit?

Răspuns utilizator avertizat
| Micr0b a răspuns (pentru FerLin):

Imi pare rau daca am jignit pe cineva am vrut doar sami spun parerea si atat happy.si ca sa-ti raspund la intrebarea ta oamenii de stinta au observat ca dispar si apar tot timpul molecule.asa ca banuiesc ca prima oara a aparut o molecula in spatiu sa inmultit a format mai multe elemente si asa a dus la aparitia planetelor, stelelor etc.prin urmare si gaurile negre.inca odata daca am jignit sau am vorbit cu un ton pe care unii ii deranjeaza(cu toate ca am incercat sa nu fac asta...)imi cer scuze.

P.S:stiu ca explicatile mele destre astronomie laughing par a decurge in cateva minute dar un big bang se formeaza in cateva miliarde de ani big grin

Răspuns utilizator avertizat
| FerLin a răspuns (pentru Micr0b):

De acord cu tine in privinta big bangului privit din punct de vedere stiintific, dar, totusi, ce a determinat prima aparitie a moleculelor? Si in afara de asta, se stie ce anume cauzeaza disparitia si aparitia moleculelor? Intrebarea este si se vrea a fi abordata din punct de vedere stiintific. happy
P.S. Cred ca pentru a nu devenii "nefolositori" ar trebui sa revenim la subiectul/subiectele intrebarii adresate de Naturalpronatura happy

| Alinaga a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact asta am spus si eu.ai perfecta dreptate

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| SaveTheNature explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu ai inteles intrebarea.