| TheDarkDragon a întrebat:

Am o intrebare pentru persoanele mai religioase, poate chiar preoti (de ce nu?).Eu sunt crestin si cred in Dumnezeu, nu sunt prea crendincios dar nici ateu nu sunt.Credeti ca e vreo problema daca ascult Black Metal? In genul acesta al rockului se canta foarte mult despre Satanism.Eu ascult asta doar pentru ca imi place muzica asta, nu pentru mesaj sau alte chestii.Care este parerea voastra?

11 răspunsuri:
| alessia49 a răspuns:

Buna, si eu sunt foarte credincioasa dar muzica nu are vreo legatura cu credinta noasta a fi credincios inseamna a avea accea iubire pentru dumnezeu si incredere deplina in el. Daca tu crezi in dumnezeu accele melodii nu au vreun efect asupra ta asa ca stai linistit.

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca muzica asta poate sa te afecteze negativ. Chiar daca nu dai atentie mesajelor, ele se vor imprima in subconstientul tau. Tu faci ce vrei acum.

| Felys a răspuns:

Asculta ce vrei, nu iti bate capul cu religia ca aia nu dau voie la nimic, ignora complet religia si traieste-ti viata dupa bunul plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit si asculta ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Ignora religia, dar nu-l ignora pe Dumnezeu..Doar un sfat.

| anonimg a răspuns:

Atunci cand Il iubim pe Dumnezeu vom asculta acea muzica ce ne apropie de El.
Tinta noastra nu este sa ascultam de Dumnezeu in mod fortat; Dumnezeu nu doreste o astfel de inchinare. Ci meditand la dragostea Sa pentru noi, vom fi atrasi catre El. De asemeni prin rugaciune si studiul Bibliei in fiecare zi.
Noi trebuie sa cautam sa avem o relatie neintrerupta cu Dumnezeu; trebuie sa avem intotdeauna cu noi simtamantul prezentei Sale, si sa nu ingaduim ca ceva din lumea aceasta sa ne desparta de El.
Apostolul Pavel ne indeamna sa vedem daca suntem in credinta, daca Il iubim pe Dumnezeu:
"Pe voi insiva incercati-va daca sunteti in credinta. Pe voi insiva incercati-va." (2Corinteni.13:5) Cum putem sa facem lucrul acesta? Daca iubim mai mult lucrurile din lume decat pe Dumnezeu. Daca lucrurile stau astfel, atunci este timpul sa facem corecturi acolo unde trebuiesc facute. Si se merita.
""Eu - zice Domnul - te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta."" (Psalm.32:8)
"De multe dureri are parte cel rau, dar cel ce se increde in Domnul este inconjurat cu indurarea Lui. Neprihanitilor, bucurati-va in Domnul si inveseliti-va! Scoateti strigate de bucurie, toti cei cu inima fara prihana!" De ce sa nu-l citesti tu pe tot: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/32/?

| doctorandus a răspuns:

Treci la White Metal.

| danut a răspuns:

Problema sta cam asa: daca asculti muzica de genul respectiv Dumnezeu se indeparteaza de tine iar tu atunci devi "tinta" Satanei. Nu cred ca este posibil sa faci "schimbul" intre cei doi in functie de dorintele tale muzicale, cred ca Dumnezeu se va indeparta pentru a te lasa in mraja preferintelor tale muzicale si nu te va mai deranja.Cam asa se intampla de obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi ce muzica asculti ca sa-ti spun cine esti.
O anumita parte din tine rezoneaza cu acest tip de "muzica".
Este normal.
Asculta ce iti place.

| EmaS a răspuns:

Pai esti esti credincios ori nu mai esti. Nu exista cale de mijloc!

| danay72 a răspuns:

Muzica are o mare influenta asupra mintii noastre, iar ceea ce acum consideri ca e gresit, in cele din urma le vei accepta.