| GabiD a întrebat:

Da,cred in ingeri pazitori, Dumnezeu etc.As vrea sa stiu daca au existat momente in viata voastra cand ingerul a actionat si sunteti suguri ca a fost el.
Multumesc+funda!

Răspuns Câştigător
| ToaderAndrei a răspuns:

Pai da. in multe momente grele in care nu ma descurc sau sunt confuz gasesc situatia si cred ca acolo sus exista cineva care ne iubeste!

43 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu. cu siguranta nu exista. Sau daca exista nu isi fac datoria. Eu n-am simtit niciodata asa ceva. Am ceea ce se numeste constiinta. Ea imi spune ce sa fac si ce nu. Unde a fost ingerul pazitor in cazul unui omor sa zicem? Unde a fost Dumnezeu?

| Narcis2007 a răspuns:

Nu au existat astfel de momente

| marin81 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea/ Pentru unii dumnezeu este alah sau budha/ daca exista ingeri pazitori probabil tine de credinta fiecarui/ Din punctul m eu de vedere nu exista/ daca ar exista nu ar fi atata rau si necazuri pe lume/ In fond pentru asta sunt aici a ne apara de rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam 4 sau 5 ani si ma jucam pe un pod(la tara) care era facut dintr-o singura scandura si la un moment dat am alunecat si am picat in apa(distanta de la pod pana la apa fiind una destul de mare). In apa respectiva erau multe gunoaie si printre care un borcan mare spart si lumea se stransese acolo si au incercat unii sa coboare jos dupa mine; ma indreptam exact spre borcan happy ..Si cand am picat jos(in apa) am picat exact langa borcan.
Apa nu era adanca; pana la glezne?
Toti s-au mirat cand au vazut laughing
Eu sincer, cred ca a fost ingerul meu pazitor big grin Adica...altceva ce putea fi? Si care erau sansele sa pic exact langa borcanul spart cand toti vazuse ca, cadeam exact spre el.
Asta e opinia mea...

| Holiday a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......multumesc/

http://www.tpu.ro/......t-1-spool/

Mai bine revino la joculetele tale, cand o sa mai cresti o sa scapi si de aberatiile cu ingeri si dumnezei...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru Elvina):

Parerea ca nu exista e pur parerea ateilor.Asta nu inseamna ca nu exista.In viata mea au axistat acele momente.Nu te ajuta daca nu ii ceri.Asta e o regula generala care uneste ingerii. Daca in cazul meu si a multora se poate, se poate si la voi.Trebuie sa vrei.

| GabiD explică (pentru Holiday):

Tu nu faci diferenta intre jocuri si realitate.Ce ai facut tu a fost sa imi raspunzi prin intrebarile mele.Dar nu ai avut un raspuns suficient de normal si ai simtit nevoia sa fi bagat in seama...

| Holiday a răspuns (pentru GabiD):

Intrebarile tale arata exact unde te afli.

| danut a răspuns:

Dumnezeu promite ajutor si ocrotire celor care IL urmeaza. Cei care au incheiat un Legamant cu Dumnezeu sunt insotiti de un Inger Ocrotitor. Da, au existat situati care ar fi avut momente fatale daca nu ar fi existat Cineva sa ma ajute.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu exista ingeri pazitori. Avand in vedere faptul ca (cica) ingerii au liber arbitru, de ce si-ar consuma un inger timpul pentru a avea grija de o anumita persoana?
Si apropo de asta, unde erau ingerii pazitori a celor care au murit, avionul lor fiind distrus de pro-rusi? Tare-s curios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actioneaza zilnic, le simt prezenta, dar nu stiu sa spun cine sunt.
Le multumesc si sunt bucuros de ajutor.

| Elvina a răspuns (pentru GabiD):

Ha! Ha! Si eu m-am rugat ingerilor lui Dumnezeu sau peretilor ca e acelasi lucru mult timp si nimic nu mi s-a indeplinit. Asa ca m-am decis sa fac lucrurile singura si a mers.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Doar propria persoana si norocul pot fi "ingerii" nostri pazitori.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu.

| GabiD explică (pentru Holiday):

Adica deasupra ta.Pe acest site pui intrebari.Ce nelamuriri ai le ibtrebi aloooo

| GabiD explică (pentru BlackSulphur):

Am scris cand am raspuns la holiday

| GabiD explică (pentru Elvina):

Dumnezeu si ingeri iti cunosc destinul(viitorul).Ei actioneaza ca destinul sa se implineasca.Aia au murit deoarece asta le era destinul.

| GabiD explică (pentru sublime89):

Daca ai sti.Este o legenda in care se spune ca noroc a fost un fiu al necuratului si ca nu e bine sa crezi in noroc deoarece practic ai crede in lucifer insa.Nu ma contrazice deoarece nu poti dovedi contrariul(orice legenda are un sambure de adevar, deci...)

| sublime89 a răspuns (pentru GabiD):

Asta nu e legenda, ci basm, iar basmele nu au un sambur de adevar. Nu e bine sa crezi in noroc, care e evident ca exista si ca face parte din vietile noastre de zi cu zi, dar e bine sa crezi in personaje imaginare cum ar fi ingerii pazitori, pentru care nu exista nicio dovada. Chiar suna rezonabil.

| danay72 a răspuns:

Azi,ingerii ne ofera ocrotire spirituala.

| danut a răspuns (pentru danay72):

"Azi,ingerii ne ofera ocrotire spirituala."
Si FIZICA

| danut a răspuns (pentru Elvina):

Dumnezeu te ajuta DACA ai CREDINTA, tu ai asa ceva fiindca Biblia spuna ca Ucenicii Sai nu aveau credinta nici cat o samanta de mustar. Credinta ta cat e, depaseste diametrul unui atom ca sa fii ajutata?

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Conform Bibliei, nu pentru ca Dumnezeu nu face diferente, pe unii ii ajuta si alti nu.

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Mi-ai inveselit ziua laughing)))
Frate, nu stiu ce drog ai luat, dar nu stiam ca preotii au acces la net... Sau vreun PC, dar orice e posibil cand ai bani din ciordealawinking
Imi plac fanaticii ca tine, pur si simplu rad cat pentru o saptamana cand citesc ce scrii. Mai vorbeste, mai vorbeste! Cei ca tine indoctrinati ar trebui sa aiba un microfon si sa spuna ce cred ei, ati umple o sala intreaga de veselie, dar sper sa nu te i-a unii la misto. Daca mai ai ceva de spus fanaticule, spune, eu imi aduc floricelelewinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut parte doar de momente in care am actionat eu si atat. Nu prea ma inteleg cu persoanele cu aripi, nu stiu de ce.

| Elvina a răspuns (pentru danut):

Eu am avut credinta si nimic nu se intampla.