| DorelSudoru a întrebat:

Daca d-zeu n-ar fi existat in viata voastra pana acum sunteti de parere ca ati fi vost mai saraci, nefericiti?

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Existenta sau nonexistenta lui dzo, nu poate influenta cu nimic starea spirituala si materiala a omului.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Sunt total de acord cu @chelstone. Dacă noi n-am fi existat, nici conceptul de Dumnezeu nu ar fi existat.
Eu am întotdeauna impresia că Dumnezeu trăieşte prin noi.
Practic, noi suntem cei care vorbim despre El, care ne rugăm la El, îi facem icoane şi îi ridicăm biserici.
El trăieşte doar pentru că noi îl facem să trăiască, în rest.este nemişcat, total nemişcat. Nu se vede nicăieri, nu se aude.şi mă refer ca toată lumea să-l audă, nu să-mi spuneţi că trebuie să-l asculţi corect şi toate cele.
Pur şi simplu, este "invizibil".
Şi din punct de vedere spiritual, păi.eu cred că am fi fost la fel, dacă Dumnezeu nu ar fi existat, nu am fi avut cunoştinţă de acest aşa-zis Dumnezeu?
Cum oare să-i simţim lipsa dacă nu ştim că există. Mi se pare una dintre cele mai logice şi plauzibile argumente.

Pur şi simplu nu poţi simţi lipsa cuiva care nu a existat!

Este ilogic să o simţi. Şi nu, nu ai fi simţit că El lipseşte din tine, sau ceva asemănător, deoarece nu ai fi ştiut de Elhappy
Plus că, nu te-ai fi gândit la acelaşi Dumnezeu, probabil ai fi perceput o irealitate total diferită.big grin

| chelstone a răspuns:

As zice ca daca noi nu existam nici dumnezeu nu exista

| Dreamer a răspuns:

N-as fi fost mai sarac sau mai nefericit, nu! Exista totusi momente cand esti foarte suparat, nu ai cui sa-ti exprimi of-ul, nimeni nu te intelege sau pur si simplu esti intr-o situatie imposibila, poate chiar pe viata si pe moarte...pun pariu ca intr-un asemenea moment pana si @georgescu40 si-ar calca pe orgoliu si ar striga Numele Lui!

| ZEU93 a răspuns:

Poate sarac din punct de vedere spiritual, banii vin si pleaca asta depinde de tine tongue

| ELLSSA a răspuns:

Nu am de unde sa stiu lucrurile astea. Poate ca am fi fost mai bogati, mai fericiti si am fi crezut in altceva/altcineva.

| wendy434 a răspuns:

Daca n-ar fi existat el nici noi n-am fi existat pana acum(si daca nu existam cum puteam fi saraci sau nefericitistraight face)

| Nicky29 a răspuns:

Nu am fi fost la fel.ca sa il citez pe spike "Dumnezeu ne da la toti dar nu ne baga pe card". Deci indiferent daca exista sau nu exista Dumnezeu tu trebuie sa faci ceva sa fi bogat sau fericit.

| Isabelamaria21 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu ar fi existat, crezi ca noi am mai fi fost acum pe pamant? Dumnezeu a creat pamantul si pe noi altfel noi nu mai stateam acum pe TPU.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai...eu nu sunt FOARTE credincioasa si... daca am luao logic, dupa biblie nu am fi existat in primul rand!
Sa zicem ca nu ar exista si totusi noi da...sa o luam logic si asa oamenii sunt din ce in ce mai tampiti si dau in cap altora din orice imagineaza-ti daca nu ar crede nimeni! ne-am comporta ca animalele, sa ne mancam unii pe alti!
De fericire sau bogatie nu stiu...dar stiu sigura ca suntem mai in siguranta...

| georgescu40 a răspuns:

Dimpotriva as fi avut o viata implinita si foarte interesanta daca stiam ca sunt pe cont propiu si nu depind de toanele unui zeu din basmele evreiesti ale epocii bronzului.Bine ca am depasit faza cu credinta, sa fie altii robii lui eu prefer sa fiu un om liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nici nu prea exista in viata noastra laughing big grin