| bleakk a întrebat:

Care este scopul acelor care merg la o Biserica/Adunare/Comunitate doar pentru a se afla in treaba si se afla intr-o stare de monotonie profunda? Ei nu constientizeaza oare aceasta stare in care se afla,sau pur si simplu sunt constienti? Dar daca sunt consienti,de ce oare nu se gandesc la faptul ca exista un Dumnezeu (presupunand ca sunt credinciosi) care le stie gandurile si simtamintele. Ei vor sa se indrepte, cum asa daca nu pun un mare pret? Cum se numeste aceasta categorie de oameni?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Conform preotilor acesti oameni se numesc oi pe care le pastoresc. faza amuzanta e ca oile in general nu se cresc de catre voluntari care o fac din placere ci din interes pentru blana si lapte... iar apoi le taie gatul, le jupoaie ca sa le ia si sa le manance carnea.

| Gizăz a răspuns:

Păi ăia sunt majoritatea credincioşilor. Nişte oi.

| bleakk explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu ai inteles. Ma refer individual, fiecare om in parte. Nu am incercat sa fac referire la unul care ii conduce pe altii, ci la meditatia fiintei umane care paseste pe pragul Bisericii, insa nu e foarte bine constient de pozitia sa, spirituala.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru bleakk):

Ok

| martzian a răspuns:

Asa intrebare... asa raspunsuri. Esti multumit? Chiar si ateii au "oi imbecile" printre cei dragi, nu-i asa? Esti de acord cu limbajul asta? Dar cu instigarea absolut idioata si iresponsabila la ura si discriminare? In fine... esti mandru de tine? Dar ai tai, oile din familia ta, daca ti-ar vedea preocuparile, ce parere ar avea? sad

| bleakk explică (pentru martzian):

Of,imi pare rau ca nu ai inteles esenta intrebari, ci doar o generalizare prejudicioasa. NU ma refeream la oamenii care merg la Biserica, ci la oamenii morti din punct de vedere spiritual care totusi merg dar isi dau/nu-si dau seama de starea in care se afla. Citeste pe sarite aceasta poezie si poate stii la ce ma refer: http://www.resursecrestine.ro/poezii/64461/la-adunare

| bleakk explică (pentru remus1007):

In privinta credintei lor, ce parere ai? Nu poti spune ca sunt atei care merg la biserica. Nu vad un ateu asa de ipocrit laughing

Răspuns utilizator avertizat
| bleakk explică (pentru remus1007):

A laughing Dar in cazul pe care l-ai mentionat, nu se poate vorbi de ipocrizie. Tu mergi acolo la eveniment, nu ca tu crezi in Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini merg cu regularitate la intrunirile crestine pentru ca este o porunca divina. Evrei10:24,25