| andreiush25 a întrebat:

Chiar credeti ca Arsenie Boca a avut puteri nemaivazute?

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

A fost monah si preot. Atat de bun incat regimul s-a simtit amenintat. A fost arestat. Apoi tinut sub supraveghere langa Bucuresti, la biserica Draganescu. Stiau ca daca e lasat oriunde in Ardeal se aprinde credinta.

| mODIN a răspuns:

Nu,dar avea barba

| milan9 a răspuns:

Cartile cu minunile părintelui sunt foarte frumoase. In ce priveste minunile, minunile parintelui Arsenie sunt foarte multe, mii şi mii de mărturii cu privire la minunile făcute încă de când era în viaţă la Sâmbăta de Sus, Făgăraş, minuni făcute cu voia lui Dumnezeu în urma rugăciunilor puternice ale părintelui.

O carte din aceasta trebuie sa o ai neaparat. E un sfant foarte iubit si cunoscut in ultima vreme datorita minunilor pe care le face. A avut si o viata grea de martir, suferind în ultimii ani ai vieţii sale o continuă persecuţie din partea Securităţii. A fost un om invatat dar foarte smerit. A murit (cu câteva săptămâni înainte de căderea regimului comunist) în urma torturilor la care a fost supus.

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Si unde as putea gasi o carte? happy

| sublime89 a răspuns:

BOR a intensificat propaganda cu acest Arsenie Boca, si ca de obicei, fara nicio dovada ca el ar fi facut miracole. Si la mine in oras vad dvd-uri cu el la toate chioscurile de ziare. Biserica profita de pe credulii din tara asta, si nu rateaza nicio oportunitate de a mai spala pe creier inca cativa oameni. Religia e scoasa in fata peste tot in tara asta, pe cand stiinta sta undeva intr-un colt intunecat. BOR se simte amenintata de comunitatea de atei care se afla in continua crestere, si care incepe sa puna o presiune din ce in ce mai mare pe ei, mai ales de cand a inceput proiectul catedralei mantuirii neamului. Devine din ce in ce mai evident pentru romani ca biserica fura bani, si ca educatia si medicina sunt sacrificate de dragul religiei care nu produce absolut nimic pentru societate. Adevarata fata a bisericii se va vedea atunci cand va fi incoltita. Atunci vom vedea de ce sunt in stare, si vom fi socati.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu avea.Stia sa vorbeasca frumos si sa prosteasca lumea cu usurita, doar pentru ca pe el scria "ieromonah" fiind ridicat in slavi de BOR.
Bine i-au facut comunistii ca l-au arestat, trebuia sa putrezeasca in inchisoare.Al naibii organism rezistent.

| Alphawolf a răspuns:

Adica ce facea beleaua aia, sfida legile fizicii, vedea viitorul care nu exista, producea efecte care nu aveau cauze realiste?

Stii care-i parerea mea, astia care sustin asfel de miunii sunt o adunatura de cretini.

| ErrorFound a răspuns:

Tot ce e posibil.

| aumih16 a răspuns:

Asta trebuia sa fie sfant la noi! dar comunistii nu l-au lasat! nici sa slujeasca in hainele de preot! nu pe el l-au lasat sa slujeasca asa fara! a vrut sa se sinucida! sunt multe de zis spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marturii sunt cu miile.
Si am cunoscut cativa preoti mai speciali ca sa spun asa.Din pacate cam putini.

| Scarbo a răspuns:

Ce zic crestinii oare de Criss Angell ( sau nu mai stiu cum il cheama ) si despre Dinamo?

| andreiush25 explică (pentru Scarbo):

Nu dar vad atatea carti ....si atatea persoane ( babe si mosi ) care spun ca levita, vedea in viitor, era batman. :/

| CranK71 a răspuns (pentru Scarbo):

Daca spune vreunul din ei ca este crestin convins, sigur ii fac sfinti!

| CranK71 a răspuns (pentru CranK71):

Il face sfant*

| Polonic1 a răspuns (pentru andreiush25):

Eu stiam ca s-a teleportat de la bulau la ma-sa.

| silvian12 a răspuns:

Din nou ateii astia foarte, foarte inteligenti.La voi un preot cinstit, nu inseamna nimic, dar nu este asa.Este adevarat, exista si preoti care cer bani, furat, etc.Dar sunt si preoti care lucreaza cu Dumnezeu, si sunt intr-o relatie foarte buna.Si cu singuranta, a avut un dar special Arsenie Boca, a simtit chemarea si a venit! A cautat si L-a Gasit! Ateii vorbesc doar tampenii, ma amuz de lipsa de respect pe care o au.Chiar este un videoclip cu nist fenomene care se intampla la mormantul lui Arsenie Boca, un fel de curcubeu, nist chesti foarte frumoase! Lasa-i pe atei sa creada ce vor, nu trebuie sa ii bagam in seama!

| AteulRational a răspuns:

Tu cam ce crezi(Iti dau un indiciu-NU)?