| Arjunaa a întrebat:

Credeti ca toate aceste superstitii,ritualuri si alte tertipuri inventate de institutia bisericeasca,sunt o,,cale"catre Dumnezeu? sau ce se ascunde in spatele acestor,, cai"? https://www.youtube.com/watch?v=_n2BcHUXjHY

12 răspunsuri:
| sebi333 a răspuns:

Calea catre Dumnezeu e una singura "Isus Hristos "

CE ITI PLACE MAI MULT:DREPTATEA SAU NEDREPTATEA?

In cazul in care raspunzi "DREPTATEA",lasa-ma sa iti spun ceva: "DUMNEZEU ESTE DREPT",iar asta e cea mai rea veste pentru tine care exista.
Tu poate spui: " pai si ce e rau in asta? E bine ca Dumnezeu e drept,ar fi oribil sa nu fie asa."Ai dreptate,dar uite problema ta : Dumnezeu e drept,dar tu nu esti.
Dumnezeu a creat primii oameni (Adam si Eva) dupa chipul si asemanarea Sa,asta inseamna ca Adam si Eva erau fiinte sfinte,care nu cunosteau pacatul si puteau sa nu pacatuiasca deloc(daca nu cadeau in ispita Satanei); dar Dumnezeu le-a mai dat ceva pe langa asta,libertatea,iar ei au ales sa nu asculte de Dumnezeu, iar de atunci ei au devenit fiinte ale nelegiurii, nu pot face altceva decat pacatul.Iar noi suportam consecintele alegerii lor.Biblia spune ca noi eram "in Adam" in momentul pacatuirii lui,eram in coapsele lui.

Tu poate spui : "Pai si ce vina am eu pentru pacatul lui?". Uite care e treaba,Dumnezeu l-a pus pe primul Adam ca reprezentant al nostru inaintea Lui,un reprezentat sfant si care nu cunostea pacatul, putem spune ca noi ne-am fi descurcat mai bine ca el? Imediat dupa pacatul lui Adam, consecinta a fost moartea( Romani 6:23)Partea infricosatoare este ca la finalul pacatului se afla iadul....Este locul unde mania lui Dumnezeu cel Sfant si Drept impotriva nelegiuitului se manifesta. Tu poate spui :"Eu stiu ca Dumnezeu e dragoste, cum poate sa se manie EL?" Tu chiar ai dreptate : DUMNEZEU E DRAGOSTE(1 Ioan 4:16)! Dar tocmai asta il face sa se manie pe pacatos si nelegiuire. Uite care e treaba : tu daca iti iubeste tatal si vezi ca niste tipi de pe strada il injura in fata ta si isi bat joc de el,nu cumva te manii pe ei(si cu drept o faci)? Iubirea fata de tatal tau te impinge sa nu accepti rautatea altora nedreapta fata de el si sa doresti rasplatirea faptelor lor rele

. Acum poate spui : "Bun,am inteles de ce Dumnezeu se manie si de ce trebuie el sa trimita pe unii in iad,dar eu nu cred ca merit sa merg acolo, nu am pacate, sau cel putin nu am pacate mari..."Sa lamurim cateva lucruri : Ce e pacatul? Biblia spune ca pacatul e faradelege si faradelegea e pacat(1 Ioan 3:4).
Ce incalcare a Legii e pacat? Incalcarea celor 10 porunci, date de Dumnezeu.

Hai sa trecem prin ele, sa vedem cum stai tu(luam doar cateva porunci)
:1."Eu sunt Domnul Dumnezeu tau, sa nu ai alti dumnezei afara de Mine "
Asta inseamna ca Dumnezeu trebuie sa fie pe primul loc in viata ta si pe El sa-L iubesti cel mai mult.Am o intrebare,pe cine iubesti mai mult? Pe Dumnezeu sau pe parintii tai,ori copii, ori baniii tai? Ca sa vezi pe cine iubesti mai mult, uite-te cu cine iti petreci timpul mai mult si vei vedea.cu persoanele dragi,sau cu Domnul in rugaciune, cititul Bibliei, etc.....Ai incalcat porunca asta?

2."Sa nu iei Numele Domnului in desert "
Oare nu ai zis niciodata "Pentru Numele lui Dumnezeu! " sau "Ce Dumnezeu.". Acum ia inchipuieti ca mereu cand unii se enerveaza,in loc de o injuratura sau alte cuvinte de nervi spuse, folosesc numele tau... "Pentru numele lui Claudiu " sau " Ce Alex", cum te-ai simti tu? Nu cumva ar fi batjocorit numele tau? Ai incalcat aceasta porunca?

3. "Sa nu comiti adulter "
Isus a spus ca "oricine se uita la o femeie pana acolo ca a poftit-o, a si comis adulter cu ea in inima lui"(Matei 5:28); e valabil si pentru femei cu referire la barbati. Dumnezeu ne cunoaste inima! Poate spui "mi se pare absurd ".Dar i-a gandeste-te daca o persoana pe care o placi mult si ai poftit-o in inima ta vine la tine si-ti zice"vreau sa o facem impreuna in seara asta pe ascuns ",nu cumva vei acepta asta? Vezi dar,tu cand poftesti in inima ta, tot ce te opreste sa faci pacatul e rusinea sau ca celalalt nu vrea,,, dar Dumnezeu iti cunoaste inima!

4."Sa nu ucizi "
.Am sa spun clar ca Isus a zis "Oricine se manie pe aproapele sau (afara numai daca e manie dupa voie lui Dumnezeu, dreapta) va cadea sub pedeapsa crimei"(Matei 5:22).Ura este samanta dinauntru a crimei.

Acum, dupa ce ai vazut doar 4 din cele 10 porunci,cand te va judeca Dumnezeu vei iesi tu vinovat sau nevinovat? Tine minte ca DUMNEZEU E DREPT! Acum, tu ai incalcat Legea lui Dumnezeu, iar un judecator drept-indiferent cat te iubeste -te va pedepsi.

Lasa-ma sa-ti zic o pilda : Era odata un judecator care trebuie sa-si judece cel mai bun prieten pentru o infractiune facuta.Prietenul sau era vinovat. Judecatorul avea de ales intre a respecta legea sau a incalca legea pentru prietenul sau.Ce a facut el? La judecata, el a dat o sentinta dreapta.La condamnat pe prietenul sau la inchisoare, el neavand bani sa achite cautiunea in schimbul eliberarii.Dar apoi minunea-Judecatorul se ridice de pe scaun si plateste cautiunea pentru eliberarea prietenului sau. ASTA A FACUT DUMNEZEU PENTRU NOI.

Priveste textul din Biblie de mai jos si citeste in continuare :

(GALATENI 3:10-14)

DAR UITE O VESTE BUNA,FANTASTICA, Dumnezeu a trimis pe cineva care a intrat in sala de judecata a ta,si a platit cautinea pe care tu nu o puteai plati,nu aveai de unde,si acum tu poti fi scapat de pedeapsa.Da,da! Dumnezeu a trimis un al doilea Adam,un alt reprezentat al nostru inaintea Lui,si El se numeste ISUS HRISTOS! Cine este Isus Hristos? Dumnezeu este "Tatal, Fiul si Duhul Sfant ", un Dumnezeu care exista in 3 Persoane diferite,Care au aceeasi slava,putere, glorie, Care sunt mereu impreuna si Care se iubesc infinit Unul pe Altul.Isus Hristos este a 2-a Persoana a Trinitatii,DUMNEZEU FIUL - Fiul lui Dumnezeu.El a luat trup de om,a trait o viata perfecta,fara niciun pacat (Primul Adam a cazut, al doilea a biruit ) si a murit pe cruce pentru pacatele noastre, ca oricine crede in El si se pocaieste de pacatele sale sa fie iertat si sa aiba viata vesnica.

Ce ar trebui sa faci pentru a avea viata vesnica si a nu fi judecat de Dumnezeu?
In Fapte 3:19 este scris : " Pocaiti-va si intoarceti-va la Dumnezeu,ca sa vi se stearga pacatele...".Adica sa iti para atat de rau de pacatele tale incat sa renunti la ele si sa te increzi in Isus Hristos. Daca faci asta,Dumnezeu spune ca iti va ierta pacatele si iti va darui viata vesnica pe baza sacrificiului lui Hristos. Daca te pocaiesti(iti marturisesti Lui Dumnezeu si iti veri de la El iertare,apoi lasandu-te din a mai pacatui cu voia ) si daca iti pui credinta in Isus Hristos, nu vei mai merge in Iad, pentru ca Isus Hristos a platit pentru tine pe cruce.Citeste Biblia zilnic si fa ce te invata Dumnezeu prin ea. Apoi fi recunoscator Celui care se ofera sa te salveze si onoreaza cum se cuvine jertfa Lui in locul tau,iubind ceea ce Dumnezeu iubeste (credinciosia,sfintenia,o viata curata,adevarul) si urand ceea ce Dumnezeu uraste(pacatul).Nu-ti spune "da,o sa ma mai gandesc",in loc sa raspunzi acestei chemari. Daca ai fi in sala de judecata si nu ai cu ce plati pedeapsa, cat de mare este insulta pe care o aduci Celui care se ofera sa te elibereze, spunandu-I "o sa ma mai gandesc "!

(Evrei 3)

Dacă doreşti să Îl accepţi pe Isus Hristos ca Mântuitor personal şi să fii mantuit de pacatele tale, iată un model rugăciune simplă care te va ajuta(in caz ca nu stii cum sa te rogi). Totuşi ţine minte: rostirea acestei rugăciuni sau a oricărei alte rugăciuni nu te va mântui. Numai credinţa în Hristos si pocainta te poate mântui de păcate. Această rugăciune este numai o modalitate de a-ţi exprima credinţa în El şi de a-I mulţumi lui Dumnezeu pentru că ţi-a dăruit mântuirea.
"Doamne, ştiu că am păcătuit împotriva Ta şi că merit pedeapsa. Cred că Isus Hristos a luat pedeapsa pe care o meritam eu, astfel ca eu să pot fi mântuit prin credinţa în El. Mă întorc acum de la păcatele mele şi îmi pun întreaga mea credinţă în Tine pentru mântuire. Îţi mulţumesc pentru harul Tău minunat şi pentru iertarea de păcate – darul vieţii veşnice! Amin!"
> (Efeseni 2:8-9 )
Daca te-ai hotarat sa-L urmezi pe Domnul Hristos probabil că te întrebi "dar oare de acum ce urmează? Cum să încep această călătorie cu Dumnezeu?"Cei 5 paşi descrişi(clcik pe butonul albastru de mai jos) în cele ce urmează îţi vor arăta direcţia potrivită, conform Bibliei. Daca ai ceva intrebari,te asteptam la "contact".Nu ezita sa o faci!

...O,Ce Dumnezeu minunat! "Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi,prin faptul ca pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi " (Romani 5, 8)

Detalii pe www.arfdm.pagix.ro

| sebi333 a răspuns (pentru Arjunaa):

Raspunsurile lui Dumnezeu la scuzele oamenilor

"Am incercat sa Il chem pe Dumnezeu, dar El nu mi-a raspuns."
Isaia 59:1-2 "Nu, mana Domnului nu este prea scurta ca sa mantuiasca, nici urechea Lui prea tare ca sa auda, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund Fata Lui si-L impiedica sa v-asculte."

"Nu vad nimic gresit in modul meu de viata."
Proverbe 30:12 "Altii se considera curati, desi nu sunt spalati de murdaria lor."

"Toata lumea o face."
Exod 23:2 "Sa nu te iei dupa multime ca sa faci rau."

"Eu nu am nevoie de Dumnezeu."
Iov 34:14-15 "Daca nu s-ar gandi decat la El, daca Si-ar lua inapoi duhul si suflarea, Tot ce este carne ar pieri deodata, si omul s-ar intoarce in tarana."

"Ar trebui sa renunt la prea mult daca as deveni credincios."
Marcu 8:36-37 "Si ce foloseste unui om sa castige toata lumea, daca isi pierde sufletul? Sau ce va da un om in schimb pentru sufletul sau?"

"Sunt prea multi ipocriti in biserica."
Romani 14:12 "Asa ca fiecare din noi are sa dea socoteala despre sine insusi lui Dumnezeu."

"Ma voi pocai mai tarziu."
Proverbe 29:1 "Un om care se impotriveste tuturo rmustrarilor, va fi zdrobit deodata si fara leac.

""Eu sunt neutru fata de Iisus Hristos."
Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea, sicine nu strange cu Mine risipeste."

"Eu sunt un om bun."
Luca 18:19 "Nimeni nu este bun decat Unul singurbig grinumnezeu."

"Intotdeauna am incercat sa traiesc o viata buna."
Romani 3:10-12 "Nu exista nici un om drept, nici unul macar! Nu exista nici unul care sa aiba pricepere! Nu exista nici unul care sa-L caute pe Dumnezeu! Toti s-au ratacit, cu totii au devenit buni de nimic! Nu mai exista nici unul care sa faca binele, nici unul macar!"

"Nu are importanta ce religie urmezi, atata vreme cat esti sincer."
Proverbe 14:12 "Exista o cale care pare dreapta omului, dar la urma duce spre moarte."

"Oamenii au scris Biblia."
2 Petru 1:21 "Caci nicio profetie nu a fost adusa vreodata prin voia omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, condusi de Duhul Sfant."

"Biblia are multe contradictii."
Proverbe 14:6 "Batjocoritorul cauta intelepciunea si n-o gaseste, dar cunostinta vine usor asupra celui priceput."

"Toti oamenii vor fi mantuiti la sfarsit."
Matei 7:13-14 "Intrati pe poarta cea ingusta! Caci largae ste poarta, lata este calea care duce la pieire si multi sunt cei care intra pe ea! Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata si putini sunt cei ce o gasesc."

"Eu cred in Dumnezeu."
Iacov 2:19 "Tu crezi ca Dumnezeu este unul, si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara!"

"Am fost crestin toata viata mea."
Ioan 3:3, 6-7 "Iisus a raspuns: ‘Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu. Ce este nascut din carne, este carne, si ce este nascut din Duh, este duh. Nu te mira ca ti-am zis: ‘Trebuie sa va nasteti din nou.’"

"Iisus Hristos este Mantuitorul meu, dar nu este Domnul meu."
1 Ioan 2:4 "Cel ce zice: ‘Il cunosc!’, dar nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, iar adevarul nu este in el."

"Am destul timp pentru ca sa ma impac cu Dumnezeu."
Luca 12:20 "Dar Dumnezeu i-a zis: ‘Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul."

"Ideea ca Iisus Hristos a murit pentru pacatele mele nu are sens pentru mine."
1 Corinteni 1:18 "Caci mesajul crucii este o nebunie pentru cei ce pier, insa pentru noi, cei care suntem mantuiti, este puterea lui Dumnezeu."

"Dumnezeu nu m-ar putea ierta vreodata pentru ceea ce am facut."
Marcu 3:28 "Adevarat va spun ca oamenilor le vor fi iertate toate pacatele si toate blasfemiile pe care le vor rosti."

| pet555 a răspuns:

Pai, efectul placebo merge si cu oase de animale! Iar superstitiile cu mersul in coate degeaba sunt, normal, degeaba. La fel si cu apa "magica". Asta deja nu mai e crestinism. Nu stiu daca face parte din B.O. sau nu, dar e aiurea. Oare va fi cineva mantuit doar prin fapte? Nu. Biblia chiar atrage atentia crestinilor sa nu se lase inselati.

| danut a răspuns:

Ce tertipuri a inventat biserica ca sa stim si noi astia mai nestiutorii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu e de acod cu respectarea superstitilor, acestea sunt inventate de oameni.Important e sa aplicam ceea ce spune Biblia.

| Arjunaa explică (pentru danut):

Tertipuri de a te,,face''la buzunar! Acesti popi sunt trecuti ca functionari publici. platiti din bugetul statului! Cum draq' de isi incaseaza bani fara chitante pe ceva ce ar trebui facut fara bani, deoarece si tu daca ai fi functionar public, nu trebuie sa iei spaga pentru serviciul respectiv, fiindca esti platit de populatia acestei tari! Acum ai inteles, ca ti-am explicat ca la un copil de gimnaziu!

| Arjunaa explică (pentru danut):

Https://www.youtube.com/watch?v=V9Em3RBymro Cei ca asta s-au imbogatit de pe urma la fraieri ca tine ...si,,balta are inca mult peste''

| justadream94 a răspuns:

Mi se pare cea mai credibila varianta. existenta noastra cu un scop pe pamant..si daca analizezi putin situatia ai sa imi dai dreptate

| danut a răspuns (pentru Arjunaa):

Imaginea unei slujbe, de ori ce fel de religie nu arata ca cineva ar fi vinovat de ceva, poate doar daca ai un film unde arata cand respectivul sparge un magazin sau face alta infractiune.

| danut a răspuns (pentru Arjunaa):

Chitante sa dea la CE? Poate te poti lega de faptul ca respectivii nu au nici o legatura cu Dumnezeu sau religia fiind angajati publici, aici este o paine de mancat dar chestia cu chitantele se practica in toata tara, ce doctorii iti dau chitanta cand le dai bani de operatie?

| danut a răspuns (pentru Arjunaa):

Fraieri ca mine nu merg unde sunt angajati popi, eu am depasit stadiul asta de pe vremea cand mamica ta era in proiect.