| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot anula un juramant facut lui Dumnezeu?

22 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Esti ca si condamnat in iad daca il anulezi.

| Chimied a răspuns (pentru T0T):

Serios? Si daca il incalc, ce se mai intampla?

| T0T a răspuns (pentru Chimied):

Tot aia.

| Holiday a răspuns:

N-aveti minte, cum sa faceti juraminte personajelor din povesti? Si mai mult, sa va faceti probleme daca nu le respectati...Incredibil...

| CinevaNou a răspuns:

Apesi pe butonul revocare.

| danay72 a răspuns:

Depinde de juramantul facut.

| SoP222 a răspuns:

Despre ce juramant e vorba? Oricum El a spus ca ce e da e DA, ce e nu e NU, adica sa nu promiteti, sa jurati etc.

| emy a răspuns:

Buna seara! Du-te la un preot sa-ti citeasca o rugaciune de dezlegare de juramantul pe care l-ai facut si, pe viitor, sa nu mai faci juraminte pe care nu poti sa le respecti! Te pup, pa, pa.

| doctorandus a răspuns:

Conform evangheliilor, pacat nu e ca nu ti-ai indeplinit juramantul, ci chiar faptul ca ai jurat. Isus a interzis juramintele.

| danut a răspuns:

Nu poti, un juramant facut nu poate fi anulat. Cand faci un juramant te gandesti foarte, foarte, etc. foarte inainte de al fâce.

| sappy a răspuns:

Suna la 112 te ajuta ei cu tot!

| FlorinIsc a răspuns:

Ii spui, pur si simplu! laughing

| Alyssa17 a răspuns (pentru Holiday):

Hai că unii au credinţă. Ok? Ok.

| Holiday a răspuns (pentru Alyssa17):

Ce e credinta religioasa pana la urma? Tot acceptarea unor povesti...

| anonimg a răspuns:

Depinde ce fel de juramant ai facut. Caci daca ai facut un juramant ce stiai ca nu il vei putea indeplini vreodata, ori a fost vreunul absurd care ar fi fost impotriva vointei lui Dumnezeu, atunci nici nu ti-a fost luat in considerare un astfel de juramant.
Dar daca a facut un juramant ce il poti indeplini, atunci aceasta este lipsa de respect. Dumnezeu nu te obliga sa-ti tii promisiunea; dar o sa scazi tu in ochii tai cand vei vedea ca nu esti un om de cuvant. Si mai tarziu, din prcina caracterului tau vei avea de suferit. Tocmai pentru binele nostru El ne spune:
"Daca faci o juruinta Domnului Dumnezeului tau, sa nu pregeti s-o implinesti; caci Domnul Dumnezeul tau iti va cere socoteala, si te vei face vinovat de un pacat.
Daca te feresti sa faci o juruinta, nu faci un pacat.
Dar sa pazesti si sa implinesti ce-ti va iesi de pe buze, si anume juruintele pe care le vei face de bunavoie Domnului Dumnezeului tau si pe care le vei rosti cu gura ta." (Deuteronom.23:21-23)

Alte citate despre juramant(juruinta):
"Este o cursa pentru om sa faca in pripa o fagaduinta sfanta, si abia dupa ce a facut juruinta sa se gandeasca." - (Proverbe.20:25)
"Daca ai facut o juruinta lui Dumnezeu, nu zabovi s-o implinesti, caci Lui nu-I plac cei fara minte; de aceea implineste juruinta pe care ai facut-o." (Eclesiast.5:4)
"Mai bine sa nu faci nicio juruinta decat sa faci o juruinta, si sa n-o implinesti." (Eclesiast.5:5)

Citeste si pslamul 15. In mod deosebit versetul 4: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/15/4/#4

| Lagorúthon a răspuns:

Iti cumperi o sabie, mergi pe bloc, te transezi si te arunci, iar dupa ce mori o sa ajungi la zeul tau si o sa-ti ceri iertare. Iti spun, am facut-o de 2 ori si a mers.

| 愛日本 a răspuns:

Incerca butonul de ''reset''

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Poate ar trebui sa-i dai citate despre juramant din Matei cap. 5.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Tocmai de aceea am spus ca nu stiu ce fel de juramant a facut.

| Dorugar a răspuns:

Simplu de tot! Il poti intreba pe Dumnezeu daca ti-a acceptat juramantul si daca iti raspunde cu DA, inseamna ca trebuie sa-l respecti, daca nu spune nimic ci tace ca porcu-n cucuruz. inseamna ca nu ti l-a accepta si nici nu are nimic de comentat daca ti-l schimbi!

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

In Matei cap. 5 scrie ca n-ai voie sa depui niciun fel de juramant.

| questsoul a răspuns:

Nu poti anula un juramant. Eventual il poti dezlega mergand la preot.