| mihaelaerica89 a întrebat:

Cum sa-mi botez fata, chiar trebuie sa ascult de parintii mei si s-o botez catolica? Eu personal as boteza-o ortodoxa dupa sotul meu, dar parintii mei nu vor sa accepte acest lucru sub nici o forma. Dupa parerea lor trebuie sa-mi dau copilul sa invete in limba maghiara (deoarece in zona asta sunt multi, si numai o clasa este in romana) si sa o botez neaparat catolica, ca daca nu copii o vor marginaliza si o sa-si bata joc de ea. Ce sa fac?

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru armonie in casa si viata iti recomand sa faci cum spun parintii DEOARECE ori cum NU ARE IMPORTANTA, cand va creste copilasul tau va alege singur varianta pe care o va CREDE si se va REBOTEZA daca are alte optiuni.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Esti in grava eroare, in necunoastere, sau mai rau, constient vrei sa induci in eroare... thinking

Circumcizia arata apartenenta la o RELIGIE si nicidecum la un POPOR. Nimeni nu punea la indoiala apartenenta la poporul evreu a unui prunc nascut din parinti evrei, in schimb CIRCUMCIZIA facea referire la o "religie", la LEGAMANTUL lui Moise cu Dumnezeu.
Acest LEGAMANT al lui Moise cu Dumnezeu tinea de datele unei religii, nu de confirmarea vreunei etnicitati.

| mihaelaerica89 explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns. Adevarul e ca si eu am fost botezata catolica, dar niciodata n-am observat in scoala "problemele" spuse de ai mei. Desi eu am fost botezata ca lumea, ca sa nu se supere nimeni, singura suparata am fost eu, deoarece niciodata nu mi-a placut sa fiu catolica. Dupa cum cred eu ai mei in primul rand au probleme cu faptul ca fetita ar fi romanca (ceea ce mi se pare normal, deoarece are parinti romani), si ar dori mai mult sa fie unguroaica.

| Zullabar a răspuns (pentru Jardelin):

De ce sa fie o greseala ca nu esti botezat? eu de eemplu nu sunt botezat si cu toate astea Dumnezeu nu ma ajuta mai putin sau mai mult!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Dragule, circumcizia a fost ADOPTATA la poporul evreu de la AVRAAM care a avut PROMISIUNE de la Dumnezeu a unui Popor, NU a unei religi. Nu ma fa sa cred ca nu ai citit Biblia ca iti dau IGNORE pentru cate bazconii ai inventat si spus.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru mihaelaerica89):

Pai stai asa ca nu mai inteleg nimic. Parintii tai sunt romani ortodocsi si te-au botezat catolica? Sau cum? Ceva da cu plus. Sau ei sunt unguri catolici si tu te simti romanca? E de-a-ndoaselea treaba. Fetita nu devine unguroaica daca o botezi in rit catolic, asta e o aberatie! Eu sunt catolic, dar roman, nu ungur! Etnia nu e musai legata de religie. Si cred ca problema e la tine, de fapt, nu la parintii tai. Din cauza faptului ca tie nu iti place catolicismul. Nu ai pus intrebarea de teama ca ar putea suferi copilul, ci pentru ca tu ai suferi daca ar deveni catolica. Asta e trist. Poate ca tie ti-a fost impus si de aceea nu vrei sa accepti ideea ca fiica ta ar putea fi catolica. De aceea te-am intrebat ce religie au parintii tai. Puteai sa fii la fel de bine ortodoxa, daca parintii ti-o impuneau, ei fiind de alta religie, normal ca ajungeai sa-ti urasti confesiunea. Daca asta s-a intamplat cu tine, chiar imi pare rau, nu meritai sa treci prin asta. Oricum, clar este ca indiferent ce confesiune va avea fetita, ea tot romanca va fi! Si inainte de a-ti boteza copilul, da fuga la parintii tai si rezolva-ti tu problemele. Spune-le parintilor tai ca nu te simti fericita fiind catolica si nici copilul tau nu ar fi. Ai o responsabilitate in fata copilului tau de a-l creste intr-o anumita traditie. Daca tu, ca mama nu iubesti acea traditie si n-o respecti, nu are sens sa i-o bagi pe gat copilului tau. Il chinui. Va ajunge si el in situatia ta. Pentru ca lucrurile elementare din credinta si traditie le invatam de la parinti. Daca parintii tai nu vor intelege asta, e fix problema lor. Nu au dreptul de a lua decizii in familia ta, ei au avut ocazia, cand te-au bote at pe tine. Si daca vor intelege, tot via trebui sa faci o schimbare cu tine insati. Gandeste-te bine de ce nu iti place sa fii catolica si treci peste regrete. La baza acestei nemultumiri poate fi ceva intemeiat... sau nu. Placere gasesti in orice, atata timp cat ajungi sa intelegi cu adevarat acel lucru. Mie nu mi-a placut sa fiu catolic, nu din pricina confesiunii in sine, ci a mintilor inguste care nu ma intelegeau si se uitau dubios la mine. Nu credinta a fost de vina in cazul meu, ci poporul asta needucat si ignorant. Dupa ce am mai crescut mi-am dat seama ca ma agit degeaba si ca n-are sens sa mai dau importanta unor idioti care nu realizeaza ca avem acelasi Dumnezeu si ca important e sa traim in armonie. Mi-a luat cam mult pana sa ma trezesc, dar acum sunt fericit. Fericit si mandru in pielea mea. Impaca-te cu tine si vei fi bine!

| mihaelaerica89 explică:

Tata este catolic si de etnie ungureasca (si pe parcurs si mama mea a adoptat aceasta gandire, ceea ce mi-au impus si mie) si de asta a fost obligatoriu ca eu sa fiu catolica.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, copilul cand e suficient de matur, ar trebui sa decida singur ce religie sa aleaga.Isus s-a botezat matur.Matei3:13-17

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iisus a procedat in felul urmator: a brimit "botezul LEGII VECHI" la 8 zile de la nastere - CIRCUMCIZIA.

Ceea ce s-a intamplat cu Ioan Botezatorul nu a fost decat un "experiment" in istoria poporului evreu. A durat poate o zi-doua sau vreo saptamana. NU ACEASTA ERA PRACTICA poporului evreu. Evreii primeau si ei intrarea in promisiunile Legamantului la cateva dupa nastere. Totul tinea de un dar al lui Dumnezeu (asa cum la crestini este harul primit de copil), un dar care nu excludea pe nimeni.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru mihaelaerica89):

happy Teama si dezamagirea ta fata de catolicism se trage de la mama. Spui ca mama ta a adoptat pe parcurs aceasta gandire. Inseamna ca ea nu s-a impacat foarte usor cu aceasta schimbare si suferinta ei a fost vizibila in timpul copilariei tale. Se spune ca intre mama si copil cordonul ombilical nu se taie niciodata definitiv. Ai simtit de mica tristetea ei si asta te-a marcat, chiar daca atunci nu intelegeai prea multe. Nu-ti place sa fii catolica pentru ca mamei tale nu i-a placut.
Un copil nu are cum sa prinda pica pe religie decat in momentul in care vede ca cineva drag sufera din cauza ei.
Intelegi acum de ce nu ar fi bine, in cazul tau, sa-ti botezi fetita in rit catolic? Pentru ca ar ajunge exact in situatia ta. Fetita te va vedea certata cu credinta si ea va fi, la maturitate, la fel de dezamagita de religia ei.
Boteaz-o in ortodoxie. Ea va avea toate binecuvantarile tale si va mosteni traditia dupa tatal ei, asa cum se obisnuieste mai peste tot. Si le poti argumenta faptul ca tu, ca si mama ta, ati acceptat, conform traditiei, ca viata familiei sa fie traita dupa cutumele sotului. Nu vor avea ce sa comenteze, aceasta regula au aplicat-o si ei.

| mihaelaerica89 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma ne-am decis cu sotul c-o botezam ortodoxa (deoarece, daca tot o botezam s-o si crestem in spirit religios, ceea ce aici la catolici nu prea am observat pentru ca mai mult dau pe aparente, si ca ce o sa spuna lumea), indiferent cine se va supara.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Daca Ioan Botezarorul a fost DOAR un experiment, atunci sa intelegem ca Dumnezeu are NEVOIE de experimente? Pai ai luat-o rau razna daca spui asa ceva, ceea ce spui tu și pentru un sugaci este de inteles ca Dumnezeul la care faci referire nu este un real Dumnezeu, iertare dar esti anatema fratioare.

| mihaelaerica89 explică (pentru 1dintrevoi):

Multumesc, pentru raspuns, a fost cat se poate de util. Stii, cand am fost si eu scolarita, am trait si eu experiente asemanatoare ale tale, cu tot ca eu am apartinut majoritatii. Si cum ai prins si tu ura, am prins si eu ura fata de acesta religie.