| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se face rugaciunea adevarata si corecta?
Care sunt beneficiile rugaciunii?
Citate biblice despre rugaciune stiti?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Poţi căuta pe net citate biblie despre rugăciune.Ce mi se pare mie importat e să nu bolborosim mereu acealeaşi cuvinte, cum spune în Matei 6+7 ci să fie o conversaţie în care eu vorbesc cu El ca şi cu cea mai apropiată persoană, îi spun tot ce am pe suflet, dureri, dezamăgiri, bucurii.Il rog să mă conştientiteze de ce nu e bine în viaţa mea şi imi cer iertare şi +i mulţumesc că mă iartă( cum promite în 1Ioan 1-9-Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios şi drept să ne ierte păcatele).De multe ori citesc psalmii şi depinde ce durere sufletească am, ii completez cu motivul pentru care mă rog.De exemplu acum mă rog mai intens pentru familia Bodnariu, cand scrie că Dmnezeu e un ajutor care nu lipseşte nicoadată în nevoie, spun Tată te laud că în această nevoia a lor, Tu eşti ajuorul care nu lipseşte- când scrie în psalmi de cei răi-înlocuiesc cu -planurile celor ce vor să distrugă familia lor.Mă rog şi pentru dusmanii lor, aşa cum a poruncit Iisus în Matei 5-44.Mă rog -Iisuse te laud că Tu nu ai poruncit să ne rugăm pentru duşmai degeaba ci pentru că vrei să lucrezi în inima lor, să vadă acei asistenţi sociali, judecători şi poliţişti cât de mare durere au provocat acelor copii şi părinţi, să+şi ceară iertare de la Tine şi de la ei
M+am rugat la fel, folosind psalmii, când eu am vrut sa iau 2 copii de la orfelinat şi asistenta sociala resposabilă de orfelina era foarte împotrivitore şi am văzut cu Dumnezeu i+a schimbat inima şi convingerile şi acum ne înţelegem bine, Rugăciunea e o armă extraordinară. Când Dumnezeu începe să lucreze în mintea cuiva îşi dă sema de păcatele lui de care era orb înainte şi dacă îşi cere iertare experimentează cea mai mare libertate interioară posibilă.

3 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pai cred ca trebuie sa cautam la oamenii care au fost mai apropiati de Dumnezeu: sfintii, marii duhovnici.

| danay72 a răspuns:

Psalmii sunt plini de rugaciuni.De exemplu Psalmi54, 55. Daca sunt rostite din inima si sunt sincere, Dummnezeu le apreciaza.Matei6:6-8

| Jessica007 a răspuns:

Rugaciunea adevarata si corecta se face, impreunandu-ti mainile, cu fata catre rasarit, in genunchi.Beneficiile rugaciuni dupa parerea mea este ca te elibereaza moral vorbind de poverile vietii, te elibereaza sufleteste, te simti mai impacat, si daca ai credinta in Dumnezeu te scapa si de probleme mai devreme sau mai tarziu.