| AvalohAlyn a întrebat:

Daca as fi Dumnezeu as sfârși cu omenirea ACUM.
Adică as da drumul Apocalipsei.
Dumnezeu ce mai așteaptă?
Oricum lumea merita un sfârșit al lumii..am distrus planeta și omenirea a provocat atâtea rele și dezastre și încă provoacă, ce mai așteaptă Dumnezeu de nu sfârșește cu omenirea Acum?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai fi Dumnezeu, nu ai sfirsi omenirea acum.
Daca ai putea sfirsi omenirea acum, nu ai fi Dumnezeu. Posibil diavolul, el vrea sa ditruga totul.

Dumnezeu ce mai asteapta? Nu stiu. Dar stiu ca are o rabdare extraordinar de mare. Si ar trebui sa fim bucurosi pentru acest lucru.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv inexistent de poveste puerila, primitiva, fantezista si absurda creata de oameni pentru care a minti si insela oamenii creduli si naivi e modul lor de viata si in consecinta nu se poate astepta de la "El" nimic. De sfarsit nu scapa nimeni, pentru ca nimic nu e vesnic.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Daca eu zic ca halogen001 e un personaj fictiv, pentru ca nu l-am vazut niciodata? laughing

| halogen001 a răspuns (pentru cristi202):

Poti sa spui, dar m-au vazut altii, exista dovezi, documente, inclusiv textul vare-l vezi pe ecran, pe cand zeul x nu are nici puterea pe care o am eu sa scriu un text, si asta pentru ca e inexistent.
E din lumea basmelor, coleg cu zana Maseluta.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Eu nu te-am vazut, nu existi! Punct! (asta e dupa logica ta)

Text pe ecran? Esti slab, domle! happy Uita-te la textul genetic, de care tocmai ti s-a zis la o alta intrebare! Ala text, aia informatie, nu al tau de pe ecran. Am dreptul sa nu cred in textul tau, daca nu pot crede in textul genetic. Sunt aceleasi chestii, doar ca in alt format.

| halogen001 a răspuns (pentru cristi202):

Asa pot spune si eu ca am puteri nelimitate, ca sunt la prima venire si dupa ce mor scap de trupul acesta si ma intorc din nou in imparatia mea. Eu sunt mult mai puternic decat Dumnezeu. La mine in imparatia mea vin toti oamenii dupa ce mor si le dau viata vesnica. In imparatia mea domneste iubirea, pacea si bucuria nimitata. Raiul si Iadul sunt goale pentru ca au venit toti la mine. Puterea mea asa de mare incat toti care vin la mine devin buni si iubitori pe loc de indata ce intra pe portile imparatiei mele. De aceea eu nu le cer nimic, nici credinta nici fapte bune, pentru ca nu am ce face cu ele. Eu sunt atotputernic si nemuritor. Eu nu cunosc durerea, tristetea, supararea. La mine totul e numai bucurie infinita. Daca cineva vrea sa-i dau dovezi nu-i voi da nici una pentru ca nu are rost. Toti sunt salvati si pot veni la mine in imparatie si pleca oricand de o infinitate de ori. In plus eu sunt in trecere la prima venire ca sa vad cum mai e aici pe pamant si e foarte bine. Toti isi vor gasi linistea si bucuria infinita la mine in imparatie. Mai multe nu spun, pentru ca nu are nici o importanta si in plus surpriza si bucuria va fi mult mai mare cand vor ajunge toti la mine in imparatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta:

„Domnul Dumnezeu este plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate." - Exod 34:6

"Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!" - Ezechiel 33:11

| Zosima123 a răspuns:

Omule, te auzi ce vorbești?
Vrei să vină apocalipsa, dar oare ți-ar fi de folos? Te-ai mântui? Ori ai fi aruncat în întunericul cel mai din afară?

Dumnezeu e îndelung răbdător. El nu vrea moartea păcătosului... Dumnezeu mai tine lumea nu că suntem noi vrednici, ci pentru că El este Preamilostiv.

Și decar să aștepți după apocalipsa, îngrijește-te mai bine de sfârșitul tău particular. Nimeni nu ne-a promis ziua de mâine. Dacă ar fi să mor azi, nu aș ajunge in Rai...
Dar, slava Domnului că mi-a mai dat o zi pe acest pământ și răgaz de pocăință.

| Laura1969 a răspuns (pentru Zosima123):

Da, este cât se poate de adevărat! Dar nu inteleg nici eu ce se dorește și ce se vrea. Eu stau în Austria și pe aici până și natura a devenit ciudată. Aproape toți si-au facut vaccinul, și bat apropouri să mi-l fac și eu. Lumea e cam disperată pe aici. Asta este părerea mea. Nu imi plac presiunile. Dumnezeu nu forțează niciodată, și chiar dacă ar forta ar avea dreptate. Însă diavolul forțează.

| doctorandus a răspuns (pentru Laura1969):

Iti spun eu ce medicament sa iei pentru asta: risperidona.