| pisicutzaanna a întrebat:

De ce a facut Dumnezeu mai superior pe barbat?sad

53 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca e barbat si poate avea mai multe responsabilitati pe capul lui

| Celcareajuta a răspuns:

De ce crezi ca e mai superior?

| Inferno a răspuns:

Deoarece femeia e fecuta numai din coasta barbatului, e de la sine inteles ca e inferioara. Cat la suta reprezinta o coasta dintr-un barbat? In nici-un caz 50%.

Asta e. Acum trebuie sa-ti accepti inferioritatea.
(Dar desigur ca esti doar un troll nereusit care mi-a inteles ironiile)

| Mechanix a răspuns:

Nu l-a făcut nimeni superior, s-a autocatalogat ca fiind superior (asta cam în toate culturile).

| pisicutzaanna explică (pentru Celcareajuta):

Mereu barbatii sunt de success si mereu femeile sunt batute sau violate sad

| Celcareajuta a răspuns (pentru pisicutzaanna):

Si barbatii sunt batuti si violati, numa' ca ei nu cheama politia. Si ca sa citez un clasic: "ori suntem barbati ori nu mai suntem". Acu de batut sunt sigur ca sunt mai multi decat femeile, in schimb de violat nu cred...e si normal doar ele reprezinta sexul frumos nu?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Celcareajuta):

Double standards.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pentru ca pozitia misionarului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si el e barbat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Tare asta" laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unde scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"mai superior"
De ce nu mai perfect, mai optim, mai maxim, mai extraordinar.
Chiar este asa de greu sa scrii corect in limba materna?
Nu este grav, nu si-au dat seama nici marii anticrestini rationali care ti-au raspuns.

| KhludCiprian a răspuns:

Pentru ca Biblia a fost scrisa doar de barbati si multi din ei erau misogini. Chiar si cand un autor nu era misogin (sau mai exact: "nu atat de misogin") au venit alti scribi si au adaugat vorbe misogine in gura acelui autor.

NB. Totusi ce oamenii nu citesc consistent in Biblie, e ca daca femeia e inferioara barbatului deoarece e facuta din coasta barbatului, inseamna ca barbatul e inferior taranii.

Obisnuieste-te cu ideea ca exista barbati ce nu-s misogini si asta indiferent cum au fost invatati de invatatura crestina, si evita pe cei "crestini cu valori traditionale" si ai sa fii bine. Iti recomand comunitatea atee, e foarte primitoare si (din cate am vazut) nu atat de discriminanta!

| Jardelin a răspuns:

Superior nu are grade de comparatie! Mai da pe la scoala, fetito!

Barbatii nu sint "mai" superiori femeilor, dar tu cu siguranta esti "mai" inferioara majoritatii semenilor tai!

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns (pentru Jardelin):

Poate ar mai trebui sa dai si tu pe la scoala, sa vezi toate greselile din intrebare!

| CommonSense a răspuns (pentru pisicutzaanna):

"femeile sunt batute sau violate"

Este la fel si la barbati, numa' ca barbatii in general cauta sa-si faca singuri dreptate.

| lolium a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

E dreptul meu ( in primul rand ca om, nu ca femeie) sa castig bani, sa imi asigur viitorul, sa am un moment liber doar pentru mine. E dreptul meu sa nu am chef de tine daca vreau. Femeile care se lasa calcate in picioare nu au nicio scuza, nimeni nu isi bate joc de tine daca vede ca esti puternic si ca nu ii permiti. Mi s-a mai intamplat sa ma jigneasca cineva in gluma, si l-am lasat in pace din bun simt iar apoi mi s-a urcat in cap. Cu cat ii dai in P***a mamii lor mai repede, cu atat mai bine (valabil si pentru fete, si pentru baieti )

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Hă. nu am cu cine sa port o conversatie. Păcat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Ti-am zis eu ca lumea te ia in serios, plus ca nu stii cand vb cu o feminista asa ca ai grija laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

ma aprind prea repede. nu am ce face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolium):

"ma aprind prea repede. nu am ce face" iei totul prea in serios pe un site ca asta. mai incet, ca nu e lumea reala

| anonimg a răspuns:

Imi plac intrebarile bune; si de ce am impresia ca acestea se nasc dintr-o inima mahnita?
Dar in fine, atunci cand vorbim de superioritatea barbatului trebuie sa avem in vedere un lucru foarte important -si nu trebuie uitat deloc- si anume, ca inaintea lui Dumnezeu toti oamenii sunt egali -fie barbat, fie femeie, fie de cultura, religie si nationalitate diferita.
(Zambesc cand imi aduc aminte de cineva care spunea ca barbatii si femeile sunt egali intre ei, dar barbatul e "putin mai egal" decat femeia. happy )
Nu vreau sa vorbesc despre diferente; ci vreau sa vorbesc de faptul ca avem nevoie unii de altii. Si fara femeie barbatul nu si-ar putea intemeia o familie, si nici copii nu ar putea avea.
Adam, cat timp a fost fara Eva, tanjea de dorul unei partere de viata. Si Dumnezeu nu i-a dat-o(creat) pe Eva pana ce Adam nu a simtit(constientizat) aceasta nevoie -nevoie de a iubi pe cineva, de a-si impartasi dragostea cu cineva ca el. Nu stia Dumnezeu ca Adam va avea nevoie de o femeie pe care sa o iubeasca? Ba da. Dar El a consimtit ca si Adam sa-si constientizeze aceasta nevoie.
De ce barbatul este "superior" femeii?
1. Pentru ca el a fost creat primul din tarana pamantului. Eva a fost facuta din coasta lui Adam.
2. Barbatul este reprezentantul lui Dumnezeu; si asa a fost si Adam.
3. Femeia este un vas mai slab. Ea daca ar fi ramas langa Adam nu ar fi fost ispitita. (Biblia ne lasa sa intelegem ca Adam nu a fost langa Eva in timpul ispitirii).
In final, avem nevoie unii de altii. Dumnezeu nu a facut nimic in plus sau in minus.
Iar tu nu mai fii trista, caci Dumnezeu gaseste placere sa-ti mangaie inima intristata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

App ti-am zis sa pui si tu " o leguma femela" ca nume, sa numai zica lumea ca esti baiat laughing.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Am inteles am inteles. iti place sa te dai baiat, e o fantezie ascunsa a ta? este?

| lolium a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate sa fiu si prea serioasa.