| DarknLight a întrebat:

Deci, dacă un om ar avea potențial de criminal ori genă cu probleme psihice/emoționale și în final un astfel de om decide să se sin*cidă, s-ar mai considera sin*ciderea cel mai mare păcat?

Adică, nu ar putea interpreta Dumnezeu în felul ăsta : "El a ales să-și ia viața lui ca să nu o ia pe a altuia."

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu știe cu exactitate în cel mai mic detaliu viața și predispozițile unui om. El întotdeauna judecă drept.

Iar decizia de a-ti lua viata ca sa n-o iei pe a altuia nu prea e validă. Dumnezeu vrea să te încrezi în El sa te protejeze de la păcat. Exagerarea asta de a-ti lua problemele în proprile maini pana in punctul de a te sinucidere arată o neîncredere în puterea lui Dumnezeu te a te vindeca și proteja de rău.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dumnezeu interpreteaza?
ce sa interpreteze?
pacatele care sunt stabilite de oameni pentru oameni?
lool.

| DarknLight explică (pentru suntserios):

Again?! laughing)
Eu am spus, nu mai încerc să conving pe nimeni de nimic. Doar vreau să aflu (măcar parțial sau ipotetic) cum ar gândi God și care ar fi chichițele care m-ar salva de la păcatul sinucidere, dacă aș comite-o în final. Dar în final, cam cred ce spun ceilalți TPUași pe aici, nu există scăpare de la păcatul sinuciderii, dacă ai comite-o. E sinucidere și aia e. Iadul veșnic te paște.
Ehhh, trebuie să găsesc modalități de a mă simți ok aici, pe pământ. Dar ce să fac, dacă nu mă simt bine, orice-aș face?! Și am cam epuizat până și chestiile care cândva xât de cât îmi mai făceau plăcere :/ cum ar fi mâncarea sau filmele ori scrisul de romane și imaginatul, chiar și visele care cândva mă făceau să merg înainte, că poate vine cândva și vremea mea, până și visele mi le-am cam pus pachețel și le-am expediat departe, până și somnul (care în prezent e singura mea evadare de aici, din lume) nici ăla nu mă mai satisface, când mă trezesc, tot la viața asta anostă și proastă mă trezesc. Așa că, nu am ce face. Trebuie să o comit sau să trăiesc o viață nefericită. Și mai ales dacă ar fi și lungă?! Ce mă fac?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar și unii oameni interpretează așa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot nu te-ai calmat? NU EXISTA PACAT!

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot nu credeți?! laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Sa cred in ce? Ca ar putea exista o deitate care a creat universul si tot ce e in el, dar e atita de imbecila incit se oftica ca eu ma f&t miercurea? Sau ca e omnipotenta, omniscienta, dar trebuie ca niste impostori sa citeasca nume de pe o hirtie ca sa ii ajunga la urechi rugaciunile rudelor numelor de pe hirtia aia? Sper sa nu ajung vreodata atit de inapt incit sa cred asa ceva.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Și cum spuneam, toate-s la fel happy TPUașii au rămas aceiași. laughing)
N-am ce să mai spun, fiecare cu credința lui. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Ti-am zis, nu teismul e o problema. Pe ala il inteleg. Dar restul matrapazlicurilor reprezinta o adevarata jignire la adresa inteligentei umane. Stai un pic strimb si judeca drept si o sa ajungi si tu sa vezi lucrurile la fel. Ba, chiar mai mult, daca plecam de la ideea ca e atotputernic si omniscient, toate timpeniile pe care religia i le pune in circa sunt blasfemii cap-coada.

| StoicAnalysis a răspuns:

E o idee absurda. Cu totii avem potential de criminali. Asta ar insemna ca toti ar trebui sa ne aruncam de la etaj? Si chiar de ar fi asa, pacatul de sinucidere tot pacat ramane. Nu prea conteaza daca e justificat sau nu. E ca si cum ai spune ca ai facut bine ca nu ai pus mana pe un cutit vreodata, ca daca omorai pe cineva cu el. Poti la fel de bine sa stai cuminte in banca ta si sa incerci sa directionezi impulsurile criminale spre ceva mai bun. Daca nu poti, aia e. In situatii de genul, nu ajuta cu nimic daca faci alegeri drastice preventive.

| TheGentleman a răspuns:

Nu știm ce gândește/cum gândește Dumnezeu, așa că întrebarea nu are sens și nici răspunsuri

| Dragobeta a răspuns:

Tot pacat este.
Unul dintre multele.
Dar gena poate fi corectata prin educatie. Nu dai frau liber pornirilor animalice. Asta daca tot sustinem ca suntem cea mai evoluata specie. Cum dovedim evolutia aia?

| T0Teu a răspuns:

Nu exista "cel mai mare păcat" sau "cel mai mic păcat". Pacatul e pacat si oricat de mic l am considera noi, este o pata pe haina noastra de care Dumnezeu tine cont. Ca veni vorba de sinucidere, in orice situatie sinuciderea e păcat. Acel criminal s ar fi putut intoarce la Dumnezeu, toate pacatele sa ii fie iertate, el sa nu mai omoare pe nimeni si nici sa nu se mai sinucida. Dar alegand sa se sinucida se priveaza de aceasta oportunitate si se trimite singur in iad.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Da, e păcat! Dar de ce vrei să te sinucizi?

| DarknLight explică (pentru AlexCriss2000):

Pentru că de cele mai multe ori viața nu are sens?! straight face
Parcă se întâmplă mereu doar aceleași lucruri, deși mna, în ultimul timp parcă am început și eu să mai trăiesc și să-mi mai îndeplinesc din vise. happy
Dar tot nu are sens viața, nu crezi?!
Adică mă uit la mine și la deciziile din viața mea. Eu cum nu prea știu niciodată ce vreau, dar și din cauză că sunt genul căreia îi place să vadă lucrurile din mai multe perspective, mă uit mereu la mine, care într-o zi aș fi vrut să fac ceva, în alta altceva, ba chiar când îmi urăsc viața, îmi spun că aș fi vrut ca viața mea să fie o cu totul alta, eu să fiu o cu totul alta, dar când mă gândesc că și alta dacă aș fi avut, lumea tot își urma cursul vieții, realizez că... viața nu are sens. Că oricine ai fi sau ai vrea să devii, tot la moarte te îndrepți și tot doar tu cu pielea goală mergi pe dincolo, așa că, ce sens are viața?!