| Parakeets a întrebat:

Până la câți ani se pot concepe copii de către o femeie?

Și acum dilema mea, la care mă tot abat cu gândul în ultima vreme.

La Biblie sau mă rog, ceea ce spune mătușica mea mereu, încă nu am ajuns să găsesc strict pasajul ăsta în Biblie, dar susține mătușică-mea că, citez "Femeia care naște copii mulți, se mântuiește." Și de aici îndemnul ei către oamenire și cunoscuți să facă mulți copii. Chiar și mie îmi zice mereu să mă căsătoresc și să fac copii.

Dar dacă eu am decis că e mai bine să nu am copii, pentru că i-aș chinui și nu le-aș da gene bune, psihice în primul rând, apoi de putere, i-aș da tot săraci, într-o lume tot mai rea. Oare Dumnezeu v-a ține cont și de acest aspect la judecată?

Voi din exterior cum ați vedea un om care a decis că nu vrea copii pe motivul ăsta "că i-ar chinui și ar trăi același iad ca și el, copiii lui, doar pentru că el ca părinte a decis să-i aducă-n lume". Și copilul acela nu a avut niciun drept sau dorință poate de a veni aici, în lumea asta, el nu a fost întrebat dinainte, dacă vrea sau nu vrea să vină aici, dar o dată ce a fost adus neîntrebat, copilul, devenit adult, nu mai are voie să plece din lumea asta, până nu spune Creatorul.

Așa că, o gândire de genul cum credeți că ar fi văzută în fața Lui Dumnezeu? Ca un gest până la urmă de salvare, poate a unui neam întreg de la, păcatul sinuciderii. Știți că se zice că păcatele merg până la al IV - lea neam în Ortodoxie. Sau poate chiar păcatul omuciderii, pentru că gena fiind slabă, ar putea fi predispus și copilul la tendințe ori violente, ori de ură și frustrare împotriva altor specii.

Sau tot ar fi văzut ca un gest egoist de "ăla/aia nu a vrut să se complice și să urmeze, ce am lăsat eu negru pe alb în Biblie, lege." Adică porunca aia chiar de la Facere "Înmulțiți-vă și populați Pământul!"

Și dacă un om decide să respecte în final legea Sfântă și să facă un copil, dar nu are cu cine și aplică tehnologia modernă, inseminarea artificială, dar o face strict cu gândul ca să fie un copil ascultător și bun în fața Domnului și să repsecte măcar una din cerințele Lui, cum credeți că va judeca Dumnezeu în final un gest de genul?
Și până la ce vârstă poți face asta, cu inseminarea?

Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

In primul, o femeie inceteaza sa mai faca copii dupa varsta de 50 de ani.

In al doilea rand, cum gandesti tu e bine. Ideea matusii tale e preluata din Biblie, dar e si dintr-o alta generatie, posibil din comunism unde oamenii erau incurajati sa se inmulteasca ca sa creasca populatia si productivitatea muncii. In Biblie, Dumnezeu indeamna primii oameni sa se inmulteasca Dar in timpurile biblice, numarul oamenilor era mic. Prin urmare, da, era nevoie de inmultirea lor. Acum noi suntem 8 miliarde pe Pamanat. 8 MILIARDE! Cati copii sa mai fie facuti?

In al treilea rand, orice copil merita un parinte, dar nu orice parinte merita un copil. Daca nu iti permiti sa cresti un copil, sa ai timp de el, per total sa ii oferi o viata buna si vorba ta, sa-i mai dai si afectiuni genetice, mai bine fara. O scriere veche de mii de ani, adica Biblia, nu se mai poate referi la timpurile din ziua de azi, deoarece e blocata in trecut. E mai mare pacatul sa faci copii si sa-i asupresti, decat sa faci copii doar ca sa te mantuiesti. Asta inseamna ca acea mama e egoista si se gandeste la binele ei, iar nu la binele copiilor sai. Daca ii abuzezi, ori daca ei nu au o viata fiericita, oare asta nu e un pacat? Si acest pacat nu devine mai mare cu cat ei cresc odata cu nefericirea lor?

In fata lui Dumnezeu, toti oamenii sunt egali. Iar daca pana la final ai o viata frumoasa in care incerci sa faci cat de mult bine poti, te inchini lui si nu pacatuiesti aiurea, nu are de ce sa iti fie teama. Repet: matusa ta provine dintr-o alta generatie cu o alta gandire provenita atat din societatea de atunci, cat si din intelegerea literala din acele vremuri a faptelor biblice.

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dupa 30-40 ani cresc mult riscurile de a face un copil handicapat.

| Parakeets explică (pentru doctorandus):

Asta, nu știu, unde am auzit, dar mai mult ca sigur am mai auzit teoria asta.
Atunci în 3 ani, nu cred că pot să-mi pun viața la punct atât de mult încât să pot face copilul, de fapt, ar fi 2, că deja fac 28 anul ăsta.

Iar un copil cu handicap nu-mi doresc eu, pentru că eu chiar mi-aș fi dorit să am un copil perfect, Alfa, ceea ce nu am reușit eu niciodată să fiu.

Ok, pot renunța la Alfa, dar măcar să fie unul opus mie, măcar pe cerutul drepturilor și pe a nu exista om în lumea asta care să-l calce în picioare, așa cum am fost eu 27 de ani și cum voi muri, ca un melc ce va șede mereu sub papucii altora. laughing)

Dar bănuiesc că oricum asta nu ar fi posibil, din cauza genei. Așa că, poate că renunț la ideea de a duce mai departe gena mea cea slabă, dar nu renunț la ideea de a fi mamă.
Cine știe poate până la urmă voi da chiar niște oameni faini societății dacă voi crește orfani. Cu o genă mai bună, poate, măcar pe anumite aspecte, apoi totuși eu cu empatia mea și cu afectivitatea mea, dar evident că amintindu-le mereu că acolo, afară e o junglă și nu vor reuși nimic în viață cu preaaa multă educație, dar că totuși aș aprecia dacă ar rămâne educați și corecți, cine știe, poate iese o specie mai bună din orfani. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă faci sa nu un copil e o decizie strict personală care aparține în primul rând femeii și apoi cuplului.

Ce zice religia e absolut irelevant. Oricum religia vede femeia ca pe o sclava buna de făcut copii și cam atât.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copii concepuți de tine, până mai produci ouă, ovule, până la menopauză.
Și până la ce vârstă poți face asta, cu inseminarea?
Poți și la 70 de ani.

| Parakeets explică (pentru sadrian46):

Really?!
Totuși 70 de ani?! laughing)
Si eu care credeam că deja după 35 de ani, nu mai pot avea copii. laughing)
Dar oricum, mă voi mai gândi. Deocamdată să lupt pentru mine și dacă pot să mă adaptez într-un loc și să am un venit decent, mă voi gândi, evident cu Spovedanie mai deasă și cu acordul totuși al unui preoțel cu har. happy
Dar sper totuși să nu apuc vârsta de 70 de ani. Nu mai apucăm oricum noi, generația asta.
Poate înfiez până la urmă, fac un bine unui copil care oricum avea din start un start prost la un orfelinat. Nu o să-i ofer educație Alfa, dar zic tot mai bine decât nimic. Și poate ajunge măcar un om de bine, și va vedea Dumnezeu că măcar am încercat. Oricum tot El m-a trimis și în învățământ așa că tot pe domeniu voi lucra. laughing) Doar că de acasă. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si mai citeste si alte adunaturi de povesti mistice, ca biblia nu e de departe prima. Crestinismul e o manea spiritual-mistica, nimic mai mult. Iar povestea cu inseminarea... vezi cine detine recordul si vei avea raspuns.
@Xoxo: Care timpuri biblice, alea de acum 6000 de ani? big grin
https://stirileprotv.ro/......omani.html
A durat doua zile intregi ca pampalaii de la Pro TV sa dea peste asa stire... daca era ceva cu vreo biserica, vreun "azi e sf gogoloi, ce nu ai voie sa faci" si altele de genul, erau pe felie din secunda zero.

| anonimg a răspuns:

Ți s-a răspuns vârsta aproximativă când o femeie poate da naștere la un copil. Un bărbat poate da naștere la un copil chiar și la adânci bătrâneți.

Dar dacă ai legat subiectul de Biblie, de aceea îndrăznesc să-ți răspund.
Xoxo a răspuns bine când a zis că porunca "Creșteți, înmulțiți -vă și umpleți pământul!" era valabilă doar în perioada când pământul era depopulat. Dar acum această poruncă nu mai este valabilă. Nu că Dumnezeu nu ar mai iubi oamenii, și nici că pământul ar cădea în gol de prea mare greutate de pe el. happy
Ci că o prea mare masă de oameni nu are suficienți învățători ca să o educe. Pentru că atunci când sunt mulți oameni, sunt și multe boli, și războaie și poluare. Mai mult, planul lui Dumnezeu nu a fost ca oamenii să trăiască în cavouri unul peste celălalt; ci planul lui Dumnezeu este ca fiecare om să aibă casa lui și terenul lui care să îl cultive. Doar asta înseamnă dezvoltarea omului, și nicidecum tehnologia. Că noi vedem dezvoltarea altfel decât o vede Dumnezeu, asta este vina noastră, nu a Lui.

Nu sunt de acord cu Xoxo când spune că Biblia este o carte învechită care s-ar fi demodat odată cu trecerea vremurilor. Dar în privința căsătoriei apostolul Pavel spunea noilor credincioși că în împrejurările actuale fiecare este bine să rămână așa cum este. Atunci creștinii erau prigoniți, omorâți, decapitați, schingiuiți, dați la animale în arenele romane, etc. Astăzi lipsa timpului și a banilor ca doar soțul să lucreze, lipsește copilul de prezența și educația părinților. Copiii sunt crescuți de societate, de oameni needucați care atrag copii spre droguri, violență, jocuri de noroc, înșelătorii, crimă, sinucidere, jocuri pe pc, tutun, alcool și multe altele.
Astăzi nu sunt vremuri mai bune ca în trecut. Când amândoi părinții trebuie să lucreze și să stea departe de copil mai toată ziua, vrăjmașul va educa copilul. Lipsa de răbdare și de blândețe dezvoltă în copil caracterul rău cu care s-a născut. Noi nu doar că ne naștem cu defectele părinților noștri, adică cu slăbiciunile lor, ci mai dobândim și altele pe parcurs. Cine mai are timp de educația copilului? Vrăjmașul va avea timp să îl educe. Ajunși și în funcții de răspundere, vedem astăzi corupție și imoralitate în conducătorii noștri. Asta pentru că atunci când erau copii ei au fost lăsați să crească de unii singuri ca buruienile de pe marginea șanțului. Ajunși la maturitate, copacii nu mai pot fi îndreptați. Ei vor pierde mântuirea dar și părinții lor care nu și-au făcut timp și nici datoria de a-i educa. Neglijenta este păcat.

| Parakeets explică (pentru anonimg):

Ți-aș fi dat funda dacă apăreai mai devreme. happy

Chiar așa e. Chiar îmi place ce spui. Adică nu știu dacă da, am observat cu toții, dar da, e adevărat. Chiar și after-ul și munca asta draconică s-au inventat tot ca să se țină copilul departe de părintele lui. Și apoi noul sistem să-l corupă de mic. Până și noua asta educație cu blândețe e interpretată tâmpit. Adică ne uităm cum ăia mici, de 10, 13 ani ucid adulții. happy Dar educația cu blândețe există.
Dar mna, deja trăim vremuri tulburi.
Oricum, Biblia în orice caz, da, nu e poveste de adormit copiii. Și după cum spune tot Dumnezeu nici nu trebuie înțeleasă prea ad literam oricum. Pentru că noi suntem prea mici ca să putem pricepe toate secretele și Planul ăla mai mare al Lui Dumnezeu. Plus că da, și asta e tot un adevăr că oricât am respecta legea tot e posibil să ajungem în Iad doar din cauza unui păcat mai vechi, nemărturisit sau a ceva ce nu i-a plăcut lui Dumnezeu deloc.
Deci, da, oricum ar fi, nu putem ști sigur dacă noi chiar vom ajunge în Împărăția Cerului. Rămâne doar să trăim și să vedem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Am să adaug câteva lucruri la răspunsul pe care l-ai dat! ( în special, pentru că, mi-am amintit că, în trecut mi-ați oferit câteva răspunsuri, la unele întrebări de-ale mele de atunci, foarte folositoare! )

https://www.tpu.ro/......dau-funda/

**https://www.tpu.ro/......ina-2.html

https://www.tpu.ro/......e-momente/

https://www.tpu.ro/......ferent-as/

https://www.tpu.ro/......ersoanele/

https://www.tpu.ro/......-sa-incep/

https://www.tpu.ro/......-datorita/

https://www.tpu.ro/......esc-funda/

https://www.tpu.ro/......ri-majore/

Toate aceste întrebări au fost puse de mine de pe vechiul cont și au legătură cu o anumită situație, pe care, o voi explica tot prin linkuri! :)

Link-ul cu** e o întrebare, la care am observat, mi-ați răspuns și v-am acordat fundița pentru cel mai bun răspuns :)
Mulțumesc! Pentru răspuns!
:)

Situația completa:

https://www.tpu.ro/......-adica-de/

https://www.tpu.ro/......-aceea-in/

Dar și aceste răspunsuri :

https://www.tpu.ro/......i-denunta/

" în 10 Noiembrie 2021 | Anonim a răspuns:
Bună.

Depinde!

Depinde ce fel de infracțiune " gravă " a comis, furt, bătaie, viol, omor adică Crimă?
CARE I-AU FOST MOTIVELE?

Înainte de a fi judecat de alții, eu aș fi cel mai critic și judecător al lui/ei, pentru că de departe, eu, ca (posibilă) mamă ( raportat la viata REALĂ ), l-aș iubi cel mai mult!
O MAMĂ Investește cel mai mult într-un copil, o MAMĂ Investește TOTUL într-un copil, până și PROPRIA Viață!

Nu știu de ce, dar dacă copilul meu ar comite o infracțiune gravă, cel mai probabil m-aș simți foarte vinovată, indiferent CE fel de educație & morală i-am oferit!

Aș încerca totuși din răsputeri, să-i ofer educația, morală,! sprijinul, afecțiunea și ajutorul ÎNAINTE de a comite, un asemenea act!
Tatăl, ar putea fi și el cauza acestui eșec... și nu cred că trebuie să explic de ce!

Inima unei mame este împărțită mereu. Ea va fi mereu un protector ( cel mai devotat ) pentru copilul ei, până la ultima suflare.
Totuși, dacă aceea femeie este cu adevărat MORALĂ! și EMPATICĂ față de ceilalți, nu doar față de copilul ei mai mult sau mai puțin ( derbedeu ), atunci ( cu toată durerea în suflet ), va face crea ce este Corect! Nu-și va intina
și compromite conștiința! Cu atât mai puțin cu cât fapta comisă este mai grea iar motivele comiterii faptei nu stau în picioare.

În plus, orice este ascuns iese la un moment dat la suprafață! (știi ce se zice de mizeria de sub preș...) Și tot ceea ce e ignorat fără grijă Azi, mâine poate constitui o adevărată problemă : " Cine astăzi fură un ou mâine, poate fură un bou! " ( ziceam pe undeva prin răspunsurile mele de fostul meu prieten... )

P.S: Nu sunt mamă de copii, doar de căței ( dar SUNT și ăstia copii! ) laughing)))

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
anonim_4396
în 10 Noiembrie 2021 | Anonim a răspuns (pentru anonim_4396):
Https://www.tpu.ro/......dau-funda/ "

" Bună.

În imediata perioadă de după adolescență ( majorat ), am avut un iubit care a ajuns la pușcărie ( pentru furt din casele spaniolilor înstăriți și din câte am înțeles atunci, ceva legat de transportul unui cadavru ( cel mai probabil vreun bătrân), sau ceva legat de deținere/ posesie de droguri ), eu Evident! Nu știam de așa ceva/ că se ocupă de așa ceva! (până a fost prins și evident să auzit și în comunitatea/satul din care fac parte. Mai mult știrea a apărut și pe net, și în ziar, din câte am auzit! Tot același " bărbat ", înainte de această întâmplare mi-a dat de bănuit că are un copil, secret, nu el... ci altcineva, din imediata lui apropiere ( " a scăpat porumbelul ", dacă înțelegi...), Mai mult, una dintre gagicile lui (nu știu dacă a avut doar una sau mai multe ), ia " sustras " telefonul în timp ce își petrecea, cel mai probabil, timpul prin cluburi - și m-a sunat într-o criză de gelozie pentru a-mi spune că " sunt fericiți ", el mi-a jurat că nu e așa, mai mult a pus-o pe sora lui să mintă că de fapt, ea m-ar fi sunat să-mi facă o farsă.
Bănuiesc că îți dai seama cum am reacționat și... ce a urmat. "

Apoi a urmat...

https://www.tpu.ro/......ului-si-a/

Neîncrederea în fiinta numită generic " bărbat ", dar și :)

https://www.tpu.ro/......-care-s-a/

... Oare mai există vreo speranță, pentru noi? Femeile cu problemele astea?
:)

Cât despre Subiect! Recomand cartea " Inferno " - Dan Brown
https://iubescsacitesc.ro/dan-brown-inferno/

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Tot PE SUBIECT! :

" You should have to pass an IQ test before you breed. You have to take a driving test to operate vehicles and an SAT test to get into college. So why don’t you have to take some sort of test before you give birth to children? When I am President, that’s the first rule I will institute. " - Marilyn Manson, un Satanist!

" Is adult entertainment killing our children? or is killing our children entertaining our adults? " - aceeași persoană, același gunoi

"I think parents should raise their kids better, or someone like Marilyn Manson's going to." -Marilyn Manson

https://youtu.be/n2FxOWrcIMs?feature=shared

https://youtu.be/yCx_UpZjIVI?feature=shared

Întrebări personale

https://www.tpu.ro/......george-ce/

https://www.tpu.ro/......s0a-qnff4/

https://www.tpu.ro/......roversele/

https://youtu.be/JHPOXeICxYY?feature=shared

https://youtu.be/fAC9RK2k19A?feature=shared

https://youtu.be/b74fgy9Ea5A?feature=shared

https://youtu.be/mutMh1RMkCE?feature=shared

https://youtu.be/BpXSYjzAp7M?feature=shared

https://youtu.be/yDM7D1teDco?feature=shared

Matei 16:26

26 Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său? "

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pana la 80 ani

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până aceasta intra la Menopauza ( adică undeva în jurul a 50 de ani... )

Cred că mătusica ta, făcea referire la acest pasaj din Biblie: " Totuși ea va fi mântuită prin nașterea de fii, dacă stăruiește cu smerenie în credință, în dragoste și în sfințenie. "

1 Timotei 2:15

https://biblia.resursecrestine.ro/1-timotei/2

Sunt de acord cu TOATE!, mai puțin cu " supunerea femeii" - SUPUNERE, PENTRU CE ȘI CUI?! LUI DUMNEZEU, DA! CU SFIALĂ ȘI INIMĂ CURATĂ! BARBATULUI?! DE CE?! Oarecum pentru că... Organe Sexuale diferite?! Sau putere fizică ( lupta dintre Testosteron Vs. Estrogen )?

Tot în Biblie Scrie:

" Matei 18:3-5 VDC
și le-a zis: „Adevărat vă spun că, dacă nu vă veți întoarce la Dumnezeu și nu vă veți face ca niște copilași, cu niciun chip nu veți intra în Împărăția cerurilor. De aceea, oricine se va smeri ca acest copilaș va fi cel mai mare în Împărăția cerurilor. Și oricine va primi un copilaș ca acesta în Numele Meu Mă primește pe Mine. "

Ca să nu te duc în ceață :)

Cel mai mare în Împărăţia Cerurilor
18 Chiar în ceasul acela ucenicii au venit la Isus şi L-au întrebat:

– Cine este cel mai mare în Împărăţia Cerurilor?

2 Isus a chemat un copilaş, l-a pus să stea în mijlocul lor 3 şi le-a zis:

– Adevărat vă spun că, dacă nu vă schimbaţi şi nu deveniţi ca şi copilaşii, nu veţi intra niciodată în Împărăţia Cerurilor! 4 Prin urmare, oricine se smereşte ca acest copilaş este cel mai mare în Împărăţia Cerurilor. 5 Şi oricine primeşte un astfel de copilaş în Numele Meu, pe Mine Mă primeşte. 6 Dar dacă cineva îl face să păcătuiască pe vreunul dintre aceşti micuţi care cred în Mine, ar fi mai de folos pentru el să i se atârne de gât o piatră mare de moară şi să fie înecat în adâncul mării.

7 Vai de lumea aceasta, din cauza prilejurilor de păcătuire! Căci prilejurile de păcătuire vin în mod inevitabil, dar vai de omul acela prin care vine prilejul de păcătuire! 8 Dacă mâna sau piciorul tău te fac să păcătuieşti, taie-le şi aruncă-le! Este mai bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât să ai două mâini sau două picioare şi să fii aruncat în focul veşnic! 9 Şi dacă ochiul tău te face să păcătuieşti, scoate-l şi aruncă-l! Este mai bine pentru tine să intri în viaţă cu un singur ochi, decât să ai amândoi ochii şi să fii aruncat în focul Gheenei[a]!

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei%2018&version=NTLR

Citez DOAR BIBLIA, CA DE OBICEI! :))

Interpretare Biblică! : Doar cei care aruncă Șarpele ( în cazul bărbatului- DIN PANTALONI! :) - VA INTRA ÎN ÎMPĂRĂȚIA CERERILOR! AMIN! PENTRU AMBELE! :)

Interpretare Biblică 2: " Isus a chemat un copilaş, l-a pus să stea în mijlocul lor 3 şi le-a zis: "

Se SCHIMBĂ TOTAL IERARHIA: FEMEIA E CEEA MAI CU ÎNTÂIETATE! ( potrivit aceleași interpretării Biblice! )

Bărbatul e important " pentru băț", DAR DACĂ IA FEMEIA BĂȚUL ÎN MÂNĂ ( ÎL SMULGE DE LA BĂRBAT! ) ȘI ( Bărbatul rămâne fără Nada! :) :( ) iar Femeia are și ea băț ( în MÂNĂ! ) ȘI-L BATE / MÂNĂ ȘI COORDONEAZĂ PE BĂRBAT CU EL ( cu bățul :)) )?! AMIN!
AMIN!

APOI, uite o altă interpretare, mai modernă ( și mai logică, mai cu JUDECATĂ! ) a aceleași Biblii:

https://www.gotquestions.org/Romana/controlul-nasterii.html

E absolut Clar că bărbații au scris toată Biblia!, E Clar că Femeia nu a avut niciodată voie să scrie sau interpreteze ceva! Istoria... ar fi avut altă înfățișare! :)
Concluzia: Bărbații îs al naibii de fricoși!
Prin " supunerea femeii" prind ei putere! Că dacă nu... i-ar fi luată de mult Dracu' - sau MAMA Dracului!? )))))

Urmărește tot!

https://youtu.be/Ceik0no89F4?feature=shared

Dar mai ales de la minutul 14:00, PE SUBIECT! :)

" Voi din exterior cum ați vedea un om care a decis că nu vrea copii pe motivul ăsta "că i-ar chinui și ar trăi același iad ca și el, copiii lui, doar pentru că el ca părinte a decis să-i aducă-n lume". Și copilul acela nu a avut niciun drept sau dorință poate de a veni aici, în lumea asta, el nu a fost întrebat dinainte, dacă vrea sau nu vrea să vină aici, dar o dată ce a fost adus neîntrebat, copilul, devenit adult, nu mai are voie să plece din lumea asta, până nu spune Creatorul. "

Din Nou! Mi se pare că s-ar apela la LOGICĂ ȘI RAȚIUNE VS PROSTIE PURĂ ȘI MANIPULARE RELIGIOASĂ/ CREDINCIOASĂ:)! :) )))

" Sau tot ar fi văzut ca un gest egoist de "ăla/aia nu a vrut să se complice și să urmeze, ce am lăsat eu negru pe alb în Biblie, lege." Adică porunca aia chiar de la Facere "Înmulțiți-vă și populați Pământul!"

Și dacă un om decide să respecte în final legea Sfântă și să facă un copil, dar nu are cu cine și aplică tehnologia modernă, inseminarea artificială, dar o face strict cu gândul ca să fie un copil ascultător și bun în fața Domnului și să repsecte măcar una din cerințele Lui, cum credeți că va judeca Dumnezeu în final un gest de genul?
Și până la ce vârstă poți face asta, cu inseminarea? "

https://www.gotquestions.org/Romana/controlul-nasterii.html

Dumnezeu nu va judeca prea aspru Tehnologia!
1) Pentru că filele Bibliei nu vorbesc foarte mult despre Tehnologie/a... AVANSATĂ!

Și 2!

2) Petru că în cazul prezentat de tine SE ÎNDEPLINEȘTE VOIA/ PORUNCA/ DORINȚA DOMNULUI / BIBLIEI!

Chiar dacă, cu ajutorulTehnologiei( Dracului! :)? )

Se mai îndeplinesc și Minuni! cu ajutorul tehnologiei!

https://m.crestinortodox.ro/......88500.html

https://ro.planetlibre.es/6-barren-women-bible-that-finally-gave-birth

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Hmm happy cum mă gândeam, văzând formatul acesta scris, inconfundabil erai tu. happy
Cum mă așteptam, deși am avut disputele noastre pe religia asta, tot cu tine mă înțeleg. laughing)
Înțelegi substraturile întrebărilor mele și mă înțelegi. Mă uimești uneori, dacă tu chiar ești trimisa lui God sau ești vreun extraterestru avansat ce ai venit să mă infiltrezi în firma ta top secretă, extraterestră. laughing)

Dar o să fac totuși această remarcă, Miss Pufulici, de ce urăști totuși așa mult bărbații?! Sunt și ei oameni. laughing) Oameni chiar cu două capete, dar cum spuneai și tu mai funcțional cel mai de jos, mai în stand-by cel mai de sus. Dar totuși sunt oameni, cu proprile trăiri și probleme, și ei. Iar acum ar trebui să-mi dau cu tămâie sufletul că am încercat totuși să iau apărarea bărbaților ăstora. laughing) Uneori și eu mă surprind cum naiba de pot fi să iau apărarea dușmanului, dar trebuie să o mai fac din când în când. laughing) Sorry. Sper să nu mă înjuri că am luat apărarea Adamilor. Dar dacă ar fi să dăm crezare Bibliei și ea chiar să fie așa cum spun preoții că "Biblia reprezintă cuvântului Domnului, spus, de Apostoli și Cărturari în numele Domnului" dacă ar fi așa și am da crezare la tot ce se spune acolo, oare nu crezi că noi păcătuim acum teribil că urâm așa mult bărbații, ținând cont că ei ne sunt superiori, deoarece ei au fost dați primii de Dumnezeu și noi doar extensia coastei lor? Oare crezi că ne va trage acest Omnipotent și prezent Duh la răspundere pe lumea cealaltă pentru hate-ul ăsta, Pufi dragă? laughing)

Deși sperăm doar că acest Adam și Eva dată din coasta lui are doar un înțeles metaforic și nu e nimic așa. Ar fi prea trist să aflu că da, bărbatul mi-i superior, dar ca gen propriul tată nu a știut să fie tată și propriul Adam, oricare o fi în lumea asta e prea greu domn'le să se țină mai mult timp după mine și să insiste până prind încredere în oricare o fi acel Adam prdestinat. Așa că, sper că nu. Sper că acel pasaj biblic e doar metaforic.

Cât de inseminare deci spui că Biblia susține totuși că e ok, atâta timp cât copilul este născut creștinește și în scopuri creștinești nu egoiste. laughing) La fel cum se întâmplă și invers, refuzul de a avea copii. PĂI! MULȚUMESC! happy ASTA SUNĂ A SPERANȚĂ ȘI PENTRU MINE. Și dacă spui și că pot procrea până la menopauză laughing) e ok. Deocamdată să mă țin de studii, de terapie și dezvoltarea mea (intelectuală, financiară și poate și ceva oleacă spirituală) și poate pe la 40 de ani, dacă oi mai trăi sau chiar un 37 de ani, fac și eu un copil, prin eprubetă și tot îl fac. Dacă ajung ceva mai bine spiritual măcar, că știi că se spune că copilul simte tot din burta mamei, tot ce simte mama, iar dacă eu sunt doar un câine fricos și dus cu pluta, cam greu să pun baze sănătoase în copilul meu. laughing)

Dar sună a speranță. happy Și a și face voia lui Dumnezeu.
Dar oricum observ că spui că și numai dacă luăm alți copii și-i învățăm de Dumnezeu, tot e de bine. happy Așa că, între inseminare și înfiere, mai rămâne un gram de speranță. happy Și poate măcar asta mă va mai motiva și pe mine să mă mobilizez cu jobul și cu studiile. For my baby. happy

Dar mi-ar plăcea ca în final să ți ofer și ție, dacă aș putea oleacă de speranță cu Adamii ăștia. Nu vreau să te văd chiar așa de turmentată din cauza lor. Chiar nu poate exista măcar un Adam în lumea asta care să te facă să-i urăști mai puțin? Unul singur măcar sad Și nu că ei ar merita, ci doar pentru că tu meriți mai multă pace în suflet. happy Te va elibera pacea aia. Crede-mă, dacă e vorba de ură, sunt expertă, din cauza ei am și înebunit și tot din cauza ei nici nu am putut lucra prea mult între oameni, pentru că eu în loc să-mi fac treaba stăteam să-i urăsc, evit iar în final ai văzut și tu, că am ajuns și pe unde am ajuns, pe la balamuc. laughing) Și să nu uităm, am și făcut balamuc.
Aoleu dar amintindu-mi de anul ăsta și de balamuc, se apropie Crăciunul, ferească Dumnezeu, ce s-o mai sparge anul ăsta prin casă. laughing) Presimt că va veni un nou val de nebunie prin mintea mea în acea perioadă. De Crăciun toți demonii vor să mă întâlnească și să fac scandal. rolling on the floor)
Cred că mă duc să-mi achiziționez un leucoplast, măcar de Crăciun să-l lipesc de gură și să mă leg toată ziua cu el, ca să nu mai țip și zbier măcar. laughing) Că am cam înebunit și vecinii cu crizele mele existențiale și paranormal de descrierate. laughing)

| KovacsB a răspuns:

Nu exista o regula, unele femei nu pot avea copii deloc altele la 35 gata, dar au existat si cazuri care au si la 70 de ani.
Biblia este o carte de povesti care reflecta cunostintele unui popor de acum 3000 de ani.
Cand faci un copil ai mult de munca si de furca cu el, dar nu se poate descrie in cuvinte satisfactia de a fi parinte.
Copilul are nevoie de energie feminina si masculina in egala masura. Daca nu are tata inseamna ca nu ai inteles nimic din viata si rahatul ala de Biblie ti-a transformat creierul in muci.
Poate ca este mai bine sa nu va reproduceti astia cu domnul in sus, domnul in jos etc.

| Parakeets explică (pentru KovacsB):

Ba Dumnezeu există.

Și tot El a spus : "Prin rugăciuni vorbiți voi cu mine."

Adică de aici și ideea de ce în Ortodoxie "acești" sfinți și rugile lor, care alte religii îi văd ca pe "chip cioplit" prin ei reușim să vorbim cu Dumnezeu. Asta spune Ortodoxia mea. happy Că Sfântul este peste mine, un muritor de rând, păcătos și afurisit și nu am dreptul să mă rog la Dumnezeu sau și dacă o fac, Dumnezeu e prea important ca să mă asculte pe mine, că am făcut PREA MULTE PĂCATE, dar o dată ce Sfântul se roagă pentru mine (el curat fiind cu Duhul și în Împărăția Domnului, pe el Dumnezeu în ascultă), Lui Dumnezeu i se înmoaie inima (o dată că da mă vede pe mine că am Evlavie la un Sfânt anume și că mă rog la el vehement, dar și la Dumnezeu și o dată și că Sfântul acolo în Împărăția Cerului cere înduplecare Tatălui nostru suprem, pentru mine și sufletul meu, ca să nu mai spun că așa dacă e să o luăm există și Îngerul meu păzitor, care mi s-a oferit de la naștere și eu dacă am încredere în el mă rog și Lui, deci ia uite câte ființe celeste se roagă pentru mine și sufletul meu).

"Apoi prin Biblie vă vorbesc eu. E Cuvântul meu pentru voi."

Asta spune Ortodoxia.
Și tot Ortodoxia mai spune : Dumnezeu știa de la facerea Pământului cine va veni pe acest pământ și avea cică consemnat în Cartea Vieții, de acum milioane de ani până acum, cine va fi la El în Eden și cine în Iad. Așa că, eu una nu știu sigur unde mă voi încadra eu. Voi trăi să aflu, ca oricum doar Dumnezeu mai e singurul pentru care mai trăiesc pe acest pământ anost.
Dar știu sigur din ce tabără ești tu. Dacă pentru tine, până la urmă din orice religie creștină faci parte și orice Biblie citești, dacă ai ajuns la concluzia Biblie = egal poveste.
E clar. Ai fost deja însemnat ca om al Satanei și sub orice chestie faci, bună sau rea, ești însemnat acolo.
Iar cu acești oameni, nici nu-mi pierd vremea să-i mai salvez. Sau să mai spun ceva despre Dumnezeu. Dar cine știe poate va veni și vremea ta când vei vedea cu alți ochi totul și atunci să nu uiți că Dumnezeu a vrut să te salveze de la pierzare. A sufletului, nu a trupului.

Și ca idee, eu am crescut fără tată și uite că am o filosofie de viață totuși și uite că Dumnezeu nu m-a năucit. Au vrut mulți să-mi corupă sau chiar înebunească sufletul, unii mai psihopați chiar să pier de pe acest pământ, dar Dumnezeu m-a ridicat mereu. Într-o formă sau alta.

Așa că, poveste zic că este doar cea în care "copilul" trebuie să aibă strict doar mamă și tată. Când pământul e plin de copii care nu au știut ce înseamnă un Adam sănătos la cap sau la minte, ori unii nici nu l-au mai cunoscut și unii da, s-au rătăcit pe drum, ce-i drept, alții au răzbit însă și au ajuns oameni de bune.

Așa că, mai bine cred în "povestea Biblie" decât în "povestea familie fericită (tată + mamă)".
Deși nu neg și că de fapt oricum asta vehiculează tot Biblia și e tot cuvântului Domnului, ca Eva să se unească cu Adam al ei, să-și lase familia și neamul și să plece. Asta scrie chiar la Biblie, însă nu toate Evele mai acceptăm și porunca asta. Și sunt conștientă că voi pătimi mai mult pentru asta. Poate și de aceea am dezvoltat tot felul de axietăți și nevroze, dar mi-am asumat oarecum. Oricum oricare ar fi crucea, trebuie dusă și aia e. Dar măcar pentru a nu comite păcate mai grave apoi, precum crima de om, mai bine zic pas la această poruncă și chiar la Taina Căsătoriei. Deja e Pământul plin de cazuri de crime domestice, cu Eve asasine de Adami. Așa că... Oricum tot Dumnezeu mi-a decis de fapt acest drum, oricum ar fi. Sau cine știe, poate până la urmă da, nu a vrut să dau răspundere de Taina Căsătoriei că poate într-un final accept Taina Hirotoniei.
"Întortocheate sunt căile Domnului."

| KovacsB a răspuns (pentru Parakeets):

O entitate care guverneaza tot universul exista cu siguranta, ca nu are nici cea mai mica legatura cu Biblia este o probllema.
YHWH din Biblie a fost un criminal si un personaj cu probleme psihice.A condus o mana de evrei, o scurta perioada de timp.Ca evreii au inventat o poveste despre el este, alta problema.
Dumnezeu exista in fiecare dintre noi, exista in tot si in toate mai putin in Biblie.

| Parakeets explică (pentru KovacsB):

E și ce spui tu. happy
Pentru că ăsta da, e întradevăr adevărul suprem, Dumnezeu chiar există în tot. El a creat de fapt totul. Dar Biblia totuși rămâne cuvântul Lui. Iar eu una îmi susțin Ortodoxia. Și preoții și nu ăia fără har, oamenii ăia pustnici din Muntele Atos, dar care o dată cu tehnologia au apărut pe Youtube, ca să ne spună că totuși Dumnezeu există. Au spus că totuși Ortodoxia e cea reală.
Iar comparativ cu celelalte religii tot creștine care-și fac doar strict pe Biblie înțelesul mersului vieții.
Totuși la noi în Ortodoxie, se spune că nu trebuie să pricepem nici prea mult Biblia, că ba din contră cine pricepe ad literam Biblia, dar mai ales și aplică ( și aici exemplul cel mai bun ar fi Inchiziția când Catolicii au ucis mii de suflete nevinovate în "numele Domnului" ) pot pica în erezie.
Adică Dumnezeu vrea prin Biblie doar să luăm aminte. "Să stăm cu frică să stăm bine." Exact așa e o cântare la noi la Slujba de la Ortodocși. Nu să și aplicăm musai Biblia ad literam, însă evident nici să o considerăm o carte de povești de adormit copiii. Dar nici să disecăm. Ci doar să luăm învățătura și să facem și urmăm mereu binele.
Dar și binele să fie de fapt urmat tot cu cap. Că dacă e ca în Inchiziție (nu, ăla nu e un bine ok văzut de Dumnezeu).
Și acum că tot m-am dat la fin astea, oare de ce italienii și spaniolii azi mereu suferă de cele mai multe cutremure și inundații și chiar multă mafie? Pentru că Dumnezeu îi pedepsește. Asta așa că atât știu legat de istorie și știam că Inchiziția a fost mai mult în zona romanilor și a catolicilor din Spania și Italia.

| LaviniuA a răspuns:

Pentru mantuire omul trebuie sa faca lucruri in interior, nu in exterior. Deci semintele noastre sa dea roade la interior, si nu copii neaparat ( poate doar strictul necesar in anumite cazuri, unul - doi big grin )

Asta cu copiii in exces cred ca tine mai ales de anumite culte derivate din crestinism.
Halal interpretare a textelor sacre, imi pare rau ca asta crede tusica ta. Tot la fel e interpretarea aia cu 144 de mii de mantuiti, din Apocalipsa. De au ajuns unii sa zica "veniti la noi sa va mantuiti ca noi suntem aia 144 mii".

Daca persoana realizeaza ca nu poate oferi o viata decenta unui copil, eu zic ca mai bine fara copil.
Divinitatea ar putea zice ca nu-i bai, si apoi trimite pruncul sa se nasca la altii daca e laughing

Asta cu inseminarea nu stiu ce sa zic. Daca nu se poate crea in mod natural, deci sunt acolo anumite obstacole, atunci de ce ar cauta femeia ocolisuri? Daca e vorba ca acea femeie vrea sa dea cunoasterea semenilor, pai are de ales dintre cateva miliarde de oameni, pe care ii poate invata sa respecte religia. De ce ar trebui neaparat sa faca inca unul? laughing

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Hmm, îmi place ce spui. laughing)
Dar cu învățatul celorlalți chiar nu ar fi o problemă că pot lucra ca învățătoare laughing) dar de abia îi strunesc la alfbet și calcule, dar să le mai povestesc acelor copii despre Dumnezeu. Ș-așa ai văzut că vor să scoată religia din școli. Poate doar să devin măicuță (ceva la care încă mă mai gândesc, dar mi-e teamă din cauza mâncării, că nu știu dacă aș rezista fără ea) și să adun orfanii din țară și să-i învăț despre Dumnezeu.
Oricum am auzit de-un caz chiar la TV în care o măicuță din România și-a făcut și-un orfelinat lângă Mănăstire și a crescut orfane și le-a crescut din ce am văzut în reportaj, că vorbeau și fetele alea și le lăudau pe măicuțe și chiar le spuneau, mamă, am văzut că le crescuseră destul de bine. laughing) Și chiar m-am gândit atunci cum ar fi să fac și eu asta? Adică aș face tot ce fac în casă la mine, dar la Mănăstire, izolată de lumea de afară rea, dar făcând curat, mâncare, slujbe și toate rânduielile Ortodoxe, dar printre care și îngrijire de niște orfane. laughing)
Ăsta da scop în viață fain.
Deocamdată văd ce fac cu învățământul meu, paza, psihologia și chiar munca de translator, iar dacă niciuna din astea nu merg și s-o duce și mama repede la Domnul, mă duc la Mănăstire. Oricum fără mama, nu vreau să mai trăiesc pe aici. În afară de mama, nu mai am pentru ce trăi pe lumea asta. happy

| doctorandus a răspuns (pentru Parakeets):

Scop, scop, dar cine iti plateste facturile?

| Ane1988 a răspuns:

Inseminarea artificială nu este creştinească, este împotriva voii lui Dumnezeu. Cu toate că prin acest procedeu demonic, Dumnezeu îți dă un copil pentru încăpățânarea ta de a avea copii, vei avea mult de tras cu el, copilul acela îți va fi ca o pedeapsă pentru că ai ales să faci voia ta în loc să faci voia lui Dumnezeu.

Dacă vrei să urmezi calea mântuirii, poți alege să rămâi singură (călugăria) sau să te căsătoreşti cu un băiat ortodox. Ca să fi după voia lui Dumnezeu, relațiile trupeşti sunt permise DOAR după căsătorie şi fereşte-te de păcatele mari de a te feri de a avea copii (anticoncepționale, prezervative, sterilet, avort etc). Odată ce ai ales să te căsătoreşti, trebuie să fi conştientă că nu ai voie să opreşti viața, ferindu-te de a avea atâția copii câți vrea Dumnezeu să-ți dea.

Dacă nu vrei copii, atunci fereşte-te de bărbați, alege celibatul. Căci CURVIA (trăirea în concubinaj înainte de cununie şi ferirea de a avea copii) este un păcat greu înaintea lui Dumnezeu; este un păcat ce îți pune în pericol mântuirea!

| Parakeets explică (pentru Ane1988):

Știu!
Mătușică-mea nu a încetat niciodată să-mi amintească asta. happy
Ba chiar îmi amintește mereu că se vor abate asupra noastră păcate crunte pentru concubinaj și avort.
Oricum de bărbați nu-mi fac griji. Nu mă plac și nici eu pe ei, majoritatea, nu am spus acum că nu sunt și oameni bărbați de doamne ajută. laughing)
Așa că aici nh-mi fac griji, însă da voiam un copil chiar și fără bărbat. Oricum am fost crescută doar de o femeie, deci m-aș descurca cumva și eu. Sper.

Dar da, de inseminare nu știu ce să cred, pentru că unii zic că e un păcat, unii preoți mai dau acordul.
Acum mă gândesc că atâta timp cât copilul este creat până la urmă și urmează și el și mă-sa calea Domnului, n-o fi prea grav, adică până la urmă tot Dumnezeu îngăduie viața. La noi în Ortodoxie se zice că Satan de fapt nu are această putere. Că oricât a încercat el să facă o lume a lui, diferită de a Lui Dumnezeu, de fapt Satan tot nu are puterea lui Dumnezeu și că de fapt, tot ce face Satana, face tot cu acordul lui Dumnezeu. Cum ar fi posedările. Se spune că Satan nu deține de fapt puterea posedării, ci acea putere e a Domnului, pentru a arăta doar că Satan și lumea Lui Dumnezeu, dar și a tenebrelor există. Și că de noi ține ce alegem, cui alegem să slujim pe aici.
Așa că, mă gândesc că o fi fost invenția a Satanei, însă poate tot Dumnezeu a permis asta. happy Mă gândesc.

Cât de avort, sper să nu-l am vreodată. Am înțeles că e cel mai grav. Că sufletul nenăscut al copilului mort, se răzbună veșnic pe tine, pe familia ta, dar mai ales pe următorul tău copil, că a zis că sufletul lui nu e nici în Rai, nici în Iad, și nu vede lumină deloc și suferă dacă aude că un alt copil în locul lui s-a născut și că cere răzbunare mereu de la Dumnezeu și că se răzbună pe ăla nou născut. Pe tema asta era chiar și un film horror, însă foarte bine pus la punct pe fix tema asta. Parcă Unborn se numea.

| LaviniuA a răspuns (pentru Ane1988):

Eu nu inteleg de ce e pacat sa folosesti anticonceptionale? Adica tu zici ca femeia sa faca sex neprotejat si sa umple casa de copii? happy In felul asta ar putea sa iasa si 30 laughing Cum ar putea sti femeia cati copii vrea Dz sa ii dea? Daca ar face toti crestinii asa s-ar duce economia de rapa.

| Ane1988 a răspuns (pentru Parakeets):

Bineînțeles că unii preoţi sunt de acord cu inseminarea artificială pentru că şi ei apelează la acest procedeu demonic, precum sunt şi unele preotese care fac avort (cunosc personal cazuri).
Nu toți preoții au chemare de la Dumnezeu şi nu toți Îi slujesc Lui.
Datoria creştinului este să caute dohovnici buni şi iscusiţi, acei preoți care caută să fie pe placul lui Dumnezeu şi nu pe placul lumii.

Pentru că "cine se aseamănă, se adună" un preot se cunoaşte după preoteasa lui şi după aspectul fizic, căci sufletul omului se reflectă şi în fizicul său. Dacă preoteasa lui a ales să ia chipul minciunii şi caută să placă lumii şi nu lui Dumnezeu (se vopseşte/ machiază, se îmbracă mulat/sumar), iar preotul ei renunță şi el la chipul adevărului şi ia chipul minciunii (îşi rade barba pe care i-a dat-o Creatorul), atunci e logic că nu poți avea încredere în ei, iar sfaturile ce le primeşti de la aceşti preoți sunt nesigure pentru mântuire.

Sfaturi sănătoase le primeşti doar de la oameni sănătoşi sufleteşte, oameni care caută adevărul, oameni care au chipul adevărului şi care încearcă din răsputeri să umble în adevăr şi să fie pe placul lui Dumnezeu şi nu al oamenilor. În general, acest fel de oameni nu sunt prieteni cu lumea, ci sunt bârfiți, batjocoriți şi prigoniți de lume, la fel cum a fost şi Iisus Hristos. Deci sunt multe modalități de a-i identifica şi de a-i găsi; e nevoie doar de voință.

Lucrurile pe care le-am scris mai sus pot fi primite DOAR de oamenii care caută mântuirea şi pe adevăratul Dumnezeu. Ceilalți însă (lumea care caută să placă lumii/diavolului), vor considera aceste cuvinte: "învechite", "nerealiste" sau "habotnice".

| Ane1988 a răspuns (pentru LaviniuA):

Dumnezeu nu te obligă să faci mulți copii. Ai libertatea să nu faci voia lui Dumnezeu şi să nu te supui Lui. E alegerea ta, El nu obligă mântuirea nimănui.

Oricum în ziua de azi, majoritatea femeilor nu pot face copii nici dacă-şi doresc. Sau altele care sunt fertile, nu mai pot face copii după 3-4 naşteri. Dumnezeu ştie cel mai bine câți copii trebuie să aibă fiecare femeie.

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Păi de fapt (eu explic strict ce spune Ortodoxia) a te culca cu un tip sau chiar cu mai mulți e păcat, la noi în Ortodoxie se consideră cel mai mare păcat de altfel (desfrâul, a te lungi cu unul, una, dacă nu ai nimic cu el-ea, adică în fața Domnului mă refer, căsătorie, măcar legământ și dezlegare de la Duhovnic) pe lângă păcatul mândriei și al avortului și al sinuciderii, desfrâul cam e un păcat la fel de mare.
Și da, cam mecanismul ăsta este. Că o dată ce nu ești căsătorit, nu ai voie să faci nimic, deci astfel nici anticoncepționale nu vei lua.
Iar dacă ești în căsătorie, orice e permis, dar nici acolo oricând ci nu ar fi bine să faci dragoste în săptămâniile de post, miercurea și vinerea și nu știu cum e în zilele de duminică. Și aici cam da, se merge pe ideea că (din ce am auzit) anticoncepționalele ucid totuși nu știu ce embrionare sau am auzit eu prost și nu se recomandă, mai ales dacă e în căsătorie și acolo totul e permis, că se consideră că o dată ce ai ales pe x om și ai întemeiat o familie, vrei și copii sau dacă Dumnezeu vrea să-ți umple casa, ți-o umple. happy

Iar chiar la mine în oraș cunosc un caz de o doamnă cu 6 copii. Pentru vremurile astea nu sunt puțini copii la o o ogradă. laughing) Chiar încă o știam pe doamnă că i-am mai dat lucruri când ne-am mutat noi de la țară la bloc și am adus multe lucruri de la țară pe care nu aveam cum să le mai folosim într-un apartament și i le-am dat doamnei cu 6 copii. happy
Însă povestea o știu de la mătușică-mea, pentru că ea se are bine cu doamna asta și oricum pentru mătuși-mea femeile cu mulți copii și familiile de genul sunt feblețea ei. Și mătușica mi-o povestit că a zis că doamna asta când s-a căsătorit nu putea face copii și o mers peste tot la mai înalții prelați cu harul ca să poată face și ea copii. Și cică un călugăr i-a zis exact așa : "Tu o să ai copii, toate la timpul lor, dar doar să nu umbli la numărul lor." Apoi tot mătușica îmi povestea că la ultimul copil deja medicul i-a zia că să nu-l mai facă pentru că-i va pune viața ei în pericol, deoarece avea probleme cu vascularitatea și vasele de sânge și doamna a zis, că orice-ar fi, ea nu vrea (de fapt de avort la ea nici nu se punea problema că mna, era cu evlavie și ea și soțul ei) și a zis că ea va duce sarcina până la final. A dus-o și azi are 6 copii frumoși și i-am văzut și eu mai demult când au mai venit pe la noi, doamna aceea era toată un soare și un zâmbet și vorbea tare frumos, iar copii ei păreau foarte educați. happy
Deci nu știu ce să cred, dar am impresia că da, acolo s-o pogorât Sfântul Duh peste acea familie. happy

| Ane1988 a răspuns (pentru Parakeets):

Niciun duhovnic care-I slujeşte lui Dumnezeu nu îți va da în veci dezlegare să foloseşti anticoncepționale sau alte metode de a nu face copii, nici înainte de căsătorie, nici după.
Deci ortodoxia nu permite orice după căsătorie, atenție mare!
De aceea, creştinul are obligația să caute duhovnici buni care au chemare de la Dumnezeu. Pentru că altfel, sunt şi preoți care-ți dau dezlegare să trăieşti în concubinaj înainte de căsătorie şi astfel acel preot îi conduce pe oameni la iad, în frunte cu el.

| Parakeets explică (pentru Ane1988):

Și am zis eu că preotul sau duhovnicul permite orice după căsătorie?
Acum nu mai știu nici exact la ce am răspuns sau cui cu fix ce cuvinte, dar dacă e cumva legat de ce i povestisem userului Lavi, cred că am spus clar că și în timpul căsătoriei, mirii nu su voie să facă dragoste/s**, numește-l cum vrei, oricând ci doar în anumite perioade. Bine, clar și când femeia e fertilă, nu cunosc eu prea multe despre subiectul naștere și fertilitate că nu m-a pasionat niciodată subiectul, ba chiar mă repugna în generală, când toți ceilalți ovaționau, de parcă cine știe despre ce învățau și oricum pe atunci nu m-a pasionat biologia și nici anatomia, însă acum prin prisma psihologiei și chiar a teoriei Evoluției, am început și eu să mai citesc despre biologie și anatomie, și tot ce știu e că femeia oricum nu poate fecunda într-o lună întreagă. Așa că, oricum mă gândesc că dacă să zicem 2 căsătoriți vor să facă un copil, preotul le dă dezlegare, dacă femeia doar atunci poate face asta.
Însă în rest știu că nu ai voie să facă copii oricând și adică nici se*, precum, miercurea și vinerea, de ziua unui sfânt, adică la noi în ortodoxie când în calendar e ziua cu cruce roșie și e un sfânt mare, ce trebuie cinstit. Nu au voie să facă asta în post, cred că era și-n perioadele de doliu.
Iar mătușică-mea mi-o spus și că spune la cărțile sfinte, unde sfinți de la Muntele Atos și sfinți cu darul văzului, au spus că de obicei copiii făcuți în acele zile sfinte sau când nu sunt dezlegări, acei copii se vor naște cu malformații și tot felul de tulburări, deci acum ia uite și de ce când se întreabă toți "Unde-i Dumnezeu, când juma de planetă suferă?" Oricât de barbar și nebun ar părea Dumnezeu ăsta, undeva acolo deep, ne-o merităm. Nimic nu e întâmplător. Dumnezeu dă totul, dar tot Dumnezeu ia totul. Așa că cei care judecă de pe margine și se întreabă "da unde-i Dumnezeu" îi sfătuiesc să deschidă alți ochi mai bine și să vadă dincolo de viața pământeană, că oricât de barbar ar fi totul, totul are un motiv ascuns și invizibil.
Ca poate un copil care este mort azi sau omorât de cineva, plătește pentru neamul lui, care în trecut a făcut cruciade. Sau părinții care au copii cu malformații, poate au luat în derâdere numele lui Hristos și al Domnului și au făcut se* când ai avut ei chef. Și tot așa, exemple pot fi multe.

Ba legat de fix subiectul ăsta, tot mătușică-mea mi-o povestit o poveste care m-a făcut să văd cu alți ochi planul Lui God, oricare ar fi el, însă evident că și eu când dau din greu pic în plângere și deznădejede, dar în final accept și merg înainte, încercând să văd un plan mai mare al Lui Dumnezeu din care fac parte.

Dar povestind. O zis mătuși-mea că era o femeie cândva ce avea un băiat ce a aflat de o boală gravă și era pe patul de moarte și pentru că mamă-sa nu a acceptat ca piul ei să moară, a zis că aproape NU CĂ RUGÂND-O CI PORUNCINDU-I MAICII DOMNULUI SĂ-I SALVEZE FIUL, MAICA DOMNULUI, FIIND ȘI EA FEMEIE ȘI ȘTIIND CE ÎNSEAMNĂ SĂ-ȚI VEZI FIUL MORT ȘI ARUNCAT, I L-A CRUȚAT ȘI L-A SALVAT. COPILUL ĂLA S-O FĂCUT MARE ȘI LA VREMEA DE ADULT, A DEVENIT CRIMINAL.

Poate cazul nici nu s-a întâmplat, ați spune, dar nici nu e relevant asta. Ideea principală e tocmai fix asta. De a înțelege planul lui Dumnezeu, oricare ar fi, are El rânduiala Lui cu fiecare.
Pe unul îl ia, pentru că știe ce va ajunge, pe altul îl ia tocmai pentru că și pierde sufletul, nu prin rele, dar prin multă muncă draconică și agonisind multe avuții pentru nimic și atunci îl avertizează, îi dă o boală, prin care să devină umil, slab și să se căiască, să-și amintească măcar pe ultima clipă de Dumnezeu și să ceară înduplecare.
Pe unul leneș tocmai și de aceea îl lasă mai mult, ca prin mersul lui de melc și lenea lui, să mai tragă, sau ori îi dă alt necaz prin care îl trimite la muncă, tocmai ca să se căiască și prin asta să-și ducă crucea sau ori tocmai îi dă lenea ca să nu devină prea mândru și ca dacă dorește ceva de la viața asta, să ceară cu patos și încredere la Dumnezeu. Și tot așa.
Ideea din toată poliloghia asta, este că, Dumnezeu știe ceea ce noi oricum nu avem de unde să știm sau nu pricepem. happy

| Ane1988 a răspuns (pentru Parakeets):

Da, i-ai scris asta lui LaviniuAna, prin care se înțelege ideea greşită că după căsătorie este permis să iei anticoncepționale:
"Și da, cam mecanismul ăsta este. Că o dată ce nu ești căsătorit, nu ai voie să faci nimic, deci astfel nici anticoncepționale nu vei lua.
Iar dacă ești în căsătorie, orice e permis, dar nici acolo oricând ci nu ar fi bine să faci dragoste în săptămâniile de post, miercurea și vinerea și nu știu cum e în zilele de duminică. "

Ca să completez, nu este permis nici sâmbăta şi nici duminica (şi în sărbători/ ajun de sărbători). Deci e permis doar 3 zile pe săpt: luni, marți şi joi - aceasta este o realitate pe care niciun duhovnic nu o poate dezlega cu de la sine putere.

Da, aşa este cum spui tu şi anume că toţi copiii poartă asupra lor toate urmările păcatelor părințiilor, bunicilor şi străbunicilor care au murit nespovediţi şi care nu au apucat să-şi facă canonul. Până la al treilea sau al patrulea neam.

De exemplu, în zilele noastre este foarte la modă ca după căsătorie sau în timpul concubinajului, cuplul să aibă împreună relații sexuale împotriva firii, împotriva felului cum a lăsat Dumnezeu şi astfel, copilul ce se va naşte va avea înclinații împotriva firii. De aceea astăzi sunt atât de mulţi homosexuali, lesbiene şi alte genuri. Şi vor fi din ce în ce mai mulți.