| AFRAIDs a întrebat:

Frustrarea din partea ateilor cu privire la religie de unde vine? Din faptul ca,crestinii se cred mari credinciosi in Dumnezeu,dar totusi nu fac nimic in privinta asta(asta reiesind din faptele lor), sau pur si simplu nu pot accepta lucrul acesta?

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Frustrare? Gogule, mi se rupe de crestinism. Fix nu m-ar interesa absolut deloc ce si cum fac ei daca nu si-ar baga coada in invatamint si in banii de la buget, plus scutirile lor nenorocite si alte favoritisme din partea statului.

| Elvina a răspuns:

Nu e vroba de frustrare, mai degraba voi crestinii sunteti frustrati ca noi venim cu argumente plauzibile, decat citatele din Biblie, o carte scrisa acum mi de ani, rescrisa, editata si tradusa de n ori, in care se promoveasa rasismul, xenofobia, incesturile si violurile.

| AFRAIDs explică (pentru Elvina):

Vreau texte din Biblie unde spune clar ca se promoveaza acele lucruri sau cred ca ai deraiat mult.

| Elvina a răspuns (pentru AFRAIDs):

Ia uite:
https://sites.google.com/......-in-biblie

https://sites.google.com/......le-bibliei
http://skepticsannotatedbible.com/cruelty/long.html
Si pe site-ul acesta aisi procentajele si contradictiile:
http://bibviz.com/

Eu am deraiat mult? Sau Dumnezeu care permite asa ceva?

| Mădă0611 a răspuns:

Frustrarea e in mintile crestinilor (ca ziceai de ei), daca ateii discuta despre religie, e pentru ca teistii sunt periculosi, ignoranta lor e un pericol pentru intreaga planeta. Sa zicem ca virusul ebola ajunge in toate tarile, teistii spun ca bolile sunt consecinte ale pacatelor, ateii, care doar cu ajutorul stiintei (care inseamna cunoastere, nu seringi, laboratoare, halate) au reusit sa se vindece de acea boala numita religie, spun ca e un virus si cei care se pricep incep sa caute vreun remediu, in timp ce teistii, care sunt majoritari, urla cat ii tin plamanii ca sunt zilele din urma, nu e vreun virus, si ca virusurile sunt inchipuiri diavolesti. Baiul nu e ca moare lumea, ci cum moare, din cauza mega prostiei prostilor.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand nu exista nicio frustrare. Eu cred ca dezbaterile dintre atei si crestini ar trebui sa fie productive, pentru ca o societate moderna e una in care absolut toate ideile sunt supuse dezbaterii. Nu ar trebui acum sa mai existe subiecte tabu, pe care oamenii sa se teama sa le dezbata. Candva, crestinismul era asa, dar acum vremurile s-au schimbat, iar ateii au tot dreptul sa atace aceasta credinta, mai ales daca tinem cont de toate dovezile stiintifice din ultimii ani care vin impotriva unor lucruri care apar in biblie.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru sublime89):

Si in aceasta dezbatere numai noi, ateii aducem argumente plauzibile, religia este imposibila de demonstrat pentru crestini daca nu tin cont de biblie si restul cartilor, sa fie ceva logic, fizic, istoric, fara citate sau pareri de-ale lor in legatura cu bunatatea lui d-zeu.

| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca nu am vazut niciodata un ateu frustrat pe religie. Nici pe Dumnezeu (dat fiind ca el nu crede ca exista). E ca si cum ai fi tu suparat pe Isis sau pe Zeus ca bunicului tau i-a murit o oaie din cauza trasnetului.

Probabil ce majoritatea ateilor nu accepta e:
- dogme ce-s in marea lor nejustificate
- impunerea convingerilor religioase grupurilor ce nu le impartasesc
- discriminarea minoritatilor si femeilor
- afirmatii nejustificate legate de medicina, stiinta, de cat de bine au fost scrise anumite carti
- din faptul ca nu accepta ca ei pot sa greseasca
- din faptul ca se cearta intre ei (Dumnezeu iubeste icoanele, sau Biblia)

Astea ii fac pe atei sa fie critici la pozitia crestina in particular, si pozitia credinciosilor in general.

Alt motiv, dar acesta il pun in mod personal cel putin, TPU a fost un mediu neutru de discutie, si foarte echitabil. Daca ai spune la fel de multe lucruri pe un forum ortodox sau protestant, esti blocat in doua saptamani cel mult, de obicei faca avertisment, si nelimitat. Asta desi te porti cuviincios si ortodocsii (sau protestantii) te ataca. Dar asta e "experienta crestina" ce cred ca o vede cam orice ateu intr-un mediu ultra-religios ca un forum de credinciosi.

| Alcyon a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu prea sunt de acord cu tine... happy Ti-as putea da exemple de atei frustrati, care-i jignesc pe toti cei care nu-s de acord cu ei.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Alcyon):

Asa am inceput:
"Cred ca nu am vazut niciodata un ateu frustrat pe religie." - inteleg ca e o experienta subiectiva din acest citat

Apoi nu am folosit limbajul nu absolut (toti ateii...) ci chiar am spus cu "majoritatea":
"Probabil ce majoritatea ateilor nu accepta e:..."

Vezi daca toti ateii ce au raspuns pe aici (si la alte topicuri similare) raspund ca nu e de frustrare, imi spune ca probabil perspectiva mea e rezonabila. Dat fiind ca frustrarea e subiectiva, si zic ca nu-s frustrat, pare ca argumentul (initial) nu pare justificat.

Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ajuns si tu judecatourul omenirii.multi mai santeti.ce o sa mai faca Bunul Dumnezeu la ziua judecatii daca voi deja a-ti judecat lumea?

| Mikhtarian a răspuns:

Frustrarea vine din neputinta,ei bajbaiesc adevarul dar sunt departe de el.
Refuza sa creada in lumina, si nu in lumina de la bec, ci in lumina venita de la Dumnezeu trimisa catre suflet.
Religia e un punct important in viata fiecarei persoane si cei care se arunca in declaratii ar trebui sa se gandeasca mai bine, sa caute cu sufletul si cu mintea, sa se uite la modelele romanesti "Arsenie Boca si alti parinti "