| Mădă0611 a întrebat:

Http://stirileprotv.ro/......itati.html Ce oameni rai, matusa voia doar sa le salveze sufletele, nu? Asa cum fac si ortodocsii cu cei dragi lor, catolicii, pocaitii (alea 33.000 de secte crestine), musulmanii, s.a.m.d.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Thanks, Religion.

Încă un caz care se adaugă la această listă:
http://www.tpu.ro/......de-8-june/

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Selectia naturala. devil

| Alcyon a răspuns (pentru NOname):

As putea sa zic si eu, acelasi lucru, despre Stiinta. Vrei sa-ti postez niste filmulete cu bombe atomice, care au ucis zeci de mii de oameni? happy Orice pe lumea asta, are si-o parte buna, si-o parte proasta. Numai prejudecati si porcarii... Pacat de tine, ca esti o femeie inteligenta. Ti-ai intoxicat mintea cu toate idioteniile unor oameni bolnavi.

| Hombre a răspuns (pentru Alcyon):

"As putea sa zic si eu, acelasi lucru, despre Stiinta. Vrei sa-ti postez niste filmulete cu bombe atomice, care au ucis zeci de mii de oameni?"
De ce asociezi ca parti antagonice stiinta si religia si nu ADEVAR si MINCIUNA. Stiinta nu are nicio legatura cu religia iar daca vorbim de practicantii celor doua religiosii au fost impotriva stiintei in evul mediu invers niciodata pentru ca stiinta nu e o organizatie ci foarte simplu CUNOASTERE.
Vizavi de bombele atomice sa stii ca la constructia lor participa si oameni care apartin cultelor religioase.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde ai vazut tu la ortodocsi asa ceva? Astea sunt aiurelile sectelor idioate. Eu provin dintr-o familie de preot ortodox si profesor. Nici macar nu s-a pus problema infometarii sau alte aiureli. Nu m-au obligat nici macar sa tin post. Au zis ca daca vreau pot sa tin post, daca nu, nu. Catolicii nici ei nu fac asa ceva. Astia sunt idioti cu minte putina. Oameni bolnavi nascuti din parinti idioti si asa au ajuns sa faca asta. Daca mai gasesti si o secta care incurajeaza prostia se ajunge in asemenea situatii grave.

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Degeaba esti dintr-o familie de preot ortodox si profesor daca nu intelegi ce citesti. N-am zis ca ortodocsii fac asa ceva, desi tin si ei post negru, ci ca atunci cand isi indoctrineaza copiii o fac "spre binele lor" (matusa voia doar sa le salveze sufletele, nu? Asa cum fac si ortodocsii cu cei dragi lor), desi indoctrinarea aia e daunatoare de obicei. Cati copii o iau razna ca vad diavoli peste tot? Cati se imbolnavesc cu posturi si nopti nedormite pentru rugaciuni si slujbe?

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Degeaba stii sa scrii daca nu stii cum. "Ce oameni rai, matusa voia doar sa le salveze sufletele, nu? Asa cum fac si ortodocsii cu cei dragi lor, catolicii, pocaitii (alea 33.000 de secte crestine), musulmanii, s.a.m.d." De aici se deduce ca si ceilalti fac la fel nu ca ii indoctrineaza si cand nu stii sa te exprimi nu jigni pe altii. Asta dovedeste lipsa de educatie. Si daca gresam eu puteai sa-mi atragi atentia fara sa jignesti, la modul: "Eu n-am zis ca. ci.". Tu preferi sa ma jignesti pe mine desi puteai sa mergi cu propozitiile la un profesor si sa-l intrebi ce a inteles el. Atunci intelegeai ca exprimarea ta este gresita.

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Se deduce fix ce am zis la partea cu salvarea sufletelor, pentru ca doar anumite secte sunt atat de dezaxate mintal ca cei din poveste si sunt acolo niste semne de punctuatie. Si unde te-am jignit? Sterge-ti ochelarii ca citesti pe langa si apoi zici ca eu ma exprim nu stiu cum. Un om inteligent trebuie sa iti inteleaga punctul de vedere oricum te-ai exprima, totusi, in cazul asta, exprimarea e foarte corecta, banuiesc ca esti tu invatat cu expresii foarte simple.

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Acum m-ai facut si prost. Se pare ca nesimtirea ta nu are limite.

| zurick a răspuns:

Mătușa lor avea probleme mintale.Sigur este un exemplu...

| Alcyon a răspuns:

Niciun om intreg la minte (indiferent de ce religie are) n-ar face asa ceva. Un om normal mai trece lucrurile si prin filtrul ratiunii. Mai terminati cu prostiile astea, luate de pe nu stiu ce site-uri cu stiri "bomba".

| Mădă0611 explică (pentru Alcyon):

Pai se pare ca religia face oamenii ne normali, asta e baiul.

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

"Un om normal mai trece lucrurile si prin filtrul ratiunii. "
Filtrul ratiunii spune ca nu poti sti daca Dumnezeu exista.
Daca tot treci ceva prin filtrul ratiunii, atunci trece totul, nu doar ce iti convine, ca atunci esti subiectiv.

| Alcyon a răspuns (pentru Inferno):

N-am zis ca nu-i asa. Orice om normal se gandeste si la aceasta posibilitate. Nu fi nici tu subiectiv in privinta religiei happy

| CinevaNou a răspuns:

Wtf?!?! :O:O:O am crezut ca e o parodie sau ceva, cand au inceput sa cante. Oare sunt asa oameni si pe TPU?

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Pe mine m-a bufnit rasul, desi e pacat de copiii aia, parintii au primit ce meritau. Chiar asa grav nu cred, decat daca ii trimit dresorii anume sa racoleze ceva de pe aici, ca altfel nu cred ca au acces la tehnologie.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ortodocsii nu sunt o secta. Este vorba de o religie recunoscuta si de altfel singura adevarata. Invataturile noastre spun clar sa ne ferim de astfel de secte, gen ce ai prezentat mai sus.

| Mădă0611 explică (pentru BogdantheDreamer):

Unde am zis ca e o secta? Religia e crestina, ortodoxa e confesiunea. De unde stii ca e singura adevarata?

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu stiam ca o religie care provine alta religie se numeste secta pai crestinismul provine din iudaism

| DarkAndDreary a răspuns:

What the actual ***...
Aia au inceput sa cante...