| heroink a întrebat:

I-ati promis ceva lui Dumnezeu si nu v-ati tinut de ea? Eu am promis de 3 ori si defiecare data am cazut prada ispitei.Ma simt ca un mincinos acum...Va rog fara raspunsuri rautaciose.

18 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Da, ca am sa-i schimb numele. rolling on the floor (wtf! ce intrebare..., mda, n-a scapat TPU - de asa ceva happy. )

| danay72 a răspuns:

Faptul ca te simti asa, arata ca esti o persoana care vrei sa ii fi placuta lui Dumnezeu. Spune-i in rugaciune sentimentele tale si cere-i ajutorul pentru a putea reusi.Foloseste-i numele, de Iehova si vei vedea ca te asculta daca e o rugaciune in armonie cu vointa sa.

| anonimg a răspuns:

"Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica." (Proverbe.24:16)

| milan9 a răspuns:

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da de fiecare data la spovedanie zic ca nu mai fac pacatele si tot cu ele ma duc si la urmatoarea spovedanie din pacate

| sublime89 a răspuns:

Nu, eu nu promit lucruri prietenilor imaginari.

| M25M a răspuns:

Un pilon al crestinismul este inducerea sentimentului vinovatiei, deci...be cool.

| anonimg a răspuns (pentru M25M):

Sentimentul de vinovatie este bun; caci daca copiii gresesc fata de parintii lor sau si nu le-ar parea rau, nu ar fi bine deloc. Mai ales daca tu ai fi unul din parinti. Nici nu vreau sa ma gandesc ce situatie ar fi acesta.

| M25M a răspuns (pentru anonimg):

Sentimentul de vinovatie este bun, nu am ce comenta insa nu inducerea acestuia.

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Deja trecem la filozofie... laughing

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Nu neaparat, as merge pe putina psihologie. happy

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

DESIGUR, NE CONFRUNTAM CU SLABICIUNI TOTI, SUNTEM IMPERFECTI, dar Dumnezeu cunoaste starea noastra imperfecta, insa atunci cand ajungi la cunostinta lui Dumnezeu EL te invata ceea ce-ti este de folos si, iti arata drumul pe care trebuie sa mergi. Daca ai BIBLIA poti sa citesti in ISAIA48:17-20.Dar daca nu ai ajuns la cunostinta despre Dumnezeu si scopul sau, iata ce este scris in ISAIA 1:18-20. Poate BIBLIA iti da un raspuns satisfacator. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.am promis si am incalcat promisiunea. foarte repede.si apoi am citit in biblie ca nu e bine sa ne luam angajamente pe care nu le putem indeplini.deci trebuie sa avem grija.

| Zurelin a răspuns:

Am patit si eu :S, cauta o rugaciune de iertare si incearca sa te tii de cuvant, daca nu acum la urmatoarea ocazie dar aunci fara sa mai stai pe ganduri

| alexrock16 a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar Dumnescadura la care te-ai rugat si inca te rogi, nu exista...

| asmorendy a răspuns:

Asa se intampla de obicei si este din cauza ca nu avem suficienta credinta si tarie. De fiecare data cand promitem ceva vine "michiduta " si ne abate de la promisiune chiar daca ne aducem aminte de promisiune in momentul incalcari nu ne pasa dar dupa ne simtim prost. Sfat cand te rogi si poti aprinde cate o lumanare in timpul rugaciuni.

| 12Suzi12 a răspuns:

Eu i-am promis ca atunic cand voi fi mare voi deveni profesoara de religie si voi ajuta lumea aratandu-le dreapta credinta tuturora.