| navarre a întrebat:

Incredibil dar adevarat!
Un pastor(popa la costum)adventist, a declarat public ca muzica lui Enya este o muzica diavoleasca deoarece apartine curentului new age, iar tinerii prezenti acolo, parca hipnotizati, i-au dat dreptate intr-un totul!
Vin si intreb, oare aceasta influenta dogmatic absolutista, are efect benefic asupra societatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poate fi considerata satanica o asemenea etalare a frumusetilor pamantului? http://www.youtube.com/watch?v=Y1L8uRApYeQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kZ8KK8u9dN8&feature=related
Doar cineva "plecat cu sorcova" poate sustine ceea ce sustine pastorul.

| xdog a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, este mama gaya, mama pamant ai putea interpreta ca se refera la vreun demon.Crestinii il vad pe dracu peste tot, daca m-as pisa pe un perete, ar zice ca vad un cap de demon acolo si ca sunt satanist.
http://www.youtube.com/watch?v=v0NoHN1TU5I

si acum Eminem pentru toate mamele din lume: http://www.youtube.com/watch?v=v9Y-CSQor5s
stati linistiti stiu ca sunt idiot, prost retardat, cretin etc. Numai ca nu am intalnit in viata reala si alte persoane decat cele care seamana descrierei mele.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu stiu daca si ea este, dar este bine sa vizionati despre industria muzicala.http://www.youtube.com/watch?v=vgDJwBfriEw

http://www.youtube.com/watch?v=7eCjDebDaJk&feature=player_embedded

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dar esti de acord cu mine ca versurile multora sunt satanice, instiga la violenta si ura sau vorbesc despre iluminati.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dar poate sunt facute cu scopul de a ne feri de ele. Din moment ce le accepti, le asculti si poate le fredonezi, te faci partasi cu cei ce le rostesc. Cuvintele tale au putere. Ele iti pot aduce viata sau moartea. Este scris:,, Din cuvintele tale vei fi scos, si tot din ele vei fi salvat,,.

| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dar poate sunt facute cu scopul de a ne feri de ele. Din moment ce le accepti, le asculti si poate le fredonezi, te faci partasi cu cei ce le rostesc. Cuvintele tale au putere. Ele iti pot aduce viata sau moartea. Este scris:,, Din cuvintele tale vei fi scos, si tot din ele poti fi salvat,,.

| EmaS a răspuns:

Dar ne poti da un link unde pastorul face aceasta afirmatie?

Răspuns utilizator avertizat
| axll a răspuns (pentru navarre):

Nu vede, nu aude nu crede? laughing imi place, cat de ironic suna! este crestin inrait si printre altele crede fara sa vada sau sa auda happy

| monstrulet a răspuns:

Am auzit-o si pe asta. Daca si Enya e satanista, chiar vine sfarsitul lumii laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Poate ar trebui sa nu spui ce a declarat un "popa adventist" (apropos, de unde sti ce spune un popa adventist) ci sa dezbati "putin documentat" ideile New Age si de ce acel individ a afirmat acele lucruri prin prizma acceptari filozofiei respective.
Mai interesant ar fi sa "ajungi" in miezul lucrurilor decat sa incerci a produce "un curent de opinie" despre parerile unora invocand idei trunchiate sau scoase dintr-un context (ca doar nu oi fi Mafalda sa te credem pe cuvant).

| Archdaemon a răspuns:

FTW ce legatura are muzica cu religia...

| EmaS a răspuns (pentru Archdaemon):

Are mare legatura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, am postat mai sus doua link-uri cu doua piese superbe ale artistei Enya. Spune tu, ce vezi satanist in ele, te rog. Apoi, te rog sa dezvolti ideea in asa fel incat sa nu fie lezat nimeni.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus despre Enya, ci despre cei care transmit mesaje incendiare.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Exista si muzica pentru suflet! Care te hraneste spiritual. Esti de acord cu mine? http://www.youtube.com/watch?v=dvTEuvXNUb4

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu ascult muzica crestina gen:http://www.youtube.com/watch?v=KP8aTc5tI_c&feature=related

Nu am nimic impotriva ei, nu stiu daca se ascunde ceva in spatele versurilor pe care le canta.

Răspuns utilizator avertizat
| axeldavid a răspuns:

Zici ca sunt drogati astia a dat prostia in ei.nu vad ce influenta buna sa aiba

| Abandoned2 a răspuns:

Enya insasi nu-si clasifica muzica la categoria New Age. Si, sa fim sinceri, oricine a ascultat muzica ei, stie ca e greu s-o incadreze la un gen, dar in acelasi timp e usor s-o identifice, pentru ca Enya are propriul gen. Da, premiile Grammy castigate de ea sunt pentru New Age, ca de...nu se gasea o categorie mai potrivita, dar daca ea insasi spune ca muzica ei nu e New Age, nu vad de ce sa nu o credem pe ea.
Mda...am mai auzit gogosi din astea despre Enya. Culmea, ca ea e o persoana foarte spirituala...
Are chiar si melodii religioase.
http://www.youtube.com/watch?v=JIABga915AY
Vreau sa spun ca refrenul acestei melodii imi patrunde in tot corpul. E uimitoare muzica ei. Numai satanica ar fi. Ati putea cauta si versurile traduse, ca sa vedeti ca numai de Satan vorbeste :))
Enya chiar pare un adevarat inger ratacit pe aceasta planeta, iar altii indraznesc sa o considere satanista...
Lumea se intoarce cu susul in jos.
YouTube-ul e la picioarele dumneavoastra. Puteti sa savurati melodiile Enyei cat vreti, iar eu pot trancani aici cat vreau, dar o sa ma rezum la a spune doar atat:
Ascultati colindul Adeste Fideles(O Come All Ye Faithful) in varianta magica a Enyei, apoi veniti sa-mi confirmati ca numai un nebun ar considera-o satanista!
http://www.youtube.com/watch?v=D5ONtCZUhZ0

| Abandoned2 a răspuns:

Inca ceva, nu toata muzica categorisita ca New Age are legatura directa cu religia/miscarea spirituala cu acelasi nume! Unii artisti intra la categoria asta deoarece casele de discuri si cei implicati in domeniul muzical nu pot clasifica cat mai corect muzica unui artist, asa ca aleg ce e mai apropiat. In mare parte New Age-ul de astazi e reprezentat de muzica celtica si ambientala.

Răspuns utilizator avertizat
| Abandoned2 a răspuns (pentru navarre):

Are impact. Are asupra celor care nu pot judeca singuri si au prea multa credinta in absolut orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastorul ala nu stie cum sa-si lege sireturile la pantofi, dar isi permite sa catalogheze superbele piese interpretate de Enya, nefiind in stare sa mediteze asupra versurilor laughing
Efectul este pur malefic.

| ellenna02 a răspuns:

O sa murim.

| Saniuta_Iosif_1956 a răspuns:

New age este o miscare masonista care vrea sa schimbe relatiile umane si sa depinda totul de ei, ei sunt cei care au creat criza economica