| Genesis2014 a întrebat:

Ce părere aveti de acesti popi la costum,adică pastori,care transmit aberatii oamenilor?
Aceste,,organizatii"sectante iudeo-crestine,s-au infiltrat in Romania,au televiziuni( Speranța TV.) radio,merg in colportaj pe la usile oamenilor,TOTUL cu scopul manipulator, de a strange zeciuieli!
http://www.220.ro/video-news/Pastor-Adventist-Transmite- Plebei/i6Tct8gv7v/

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ignoranta e tot timpul finantata serios pentru ca aduce cel mai mare profit. Uita-te ce e in SUA cu toti acei teleevanghelisti, sau cu asa zisa "stiinta creationista". In spatele lor stau oameni importanti, afaceristi sau politicieni. Oameni cu interese. Asemenea oameni finanteaza si negarea incalzirii globale, pentru ca ei ar pierde multi bani daca s-ar lua masuri impotriva ei. E la fel si cu cei care finanteaza religia. Sunt interese politice si economice la cel mai inalt nivel. E foarte convenabil sa ai tot timpul niste turme de oameni prost informati, creduli si usor de manipulat. Daca nu ma insel, Speranta Tv e finantata de ceva organizatii din astea neo-protestante din SUA. E multa paine de mancat aici la noi, si multe creiere gata spalate care abia asteapta sa le spui ce-si doresc sa auda.

20 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Eh,lasa ca nici cu ceilalti nu mi-e "rusine";)) https://www.facebook.com/....../photo.php

| danay72 a răspuns:

Metoda prin care Isus a zis sa predicam e din casa in casa, dar fara bani ci de bunavoie.Matei10:,28:19,20. O singura religie face acest lucru benevol. Isaia43:10-12

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru danay72):

Si preotii ortodoxi merg din casa in casa, cu colindele lor. nu iti cer bani dar nici nu pleaca daca nu le dai ceva. asa ca eu unul nu vad nici o diferenta

| Genesis2014 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Popii,nu numai ca merg din casă in casă sa facă bani,dar tot nu le ajung!
Ei vor si alianta politică,vor fonduri din bugetul statului,terenuri,au afaceri, hoteluri, restaurante, spitale particulare, etc.etc. http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/nu-avem-bani

| danay72 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ei merg doar o data pe an.Nu in fiecare zi.

| RAY a răspuns:

Si numai poti tu ai vrea si tu o parte nu, lasa frustrarile pe TPU

| milan9 a răspuns:

In afara intemeierii Bisericii Sale, Mântuitorul Hristos nu a încurajat pe nimeni sa umble "din casa in casa", asa cum incearca unele secte sa-si justifice prozelitismul.
Total nerelevant faptul că umblă "fara bani", din moment ce odată atrasa victima prozelitismului, i se sugereaza si i se aminteste toata viata ca trebuie sa-şi "doneze" sectei a zecea parte din venituri (enorm de mult), sau sa-si doneze la sfarsitul vietii averea catre grupare (sugestia si amenintarile functionaeaza si in cazul acesta).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Imaginea aceea cu 540 de milioane nu este altceva decat o mizerie pentru care TVR si Moise Guran au fost reclamaţi. Este de fapt suma platita de stat CATRE TOATE CULTELE, nu doar catre Biserica.

Si nu era doar "fondul de salarii" (precum erau celelate fonduri alaturate, referitoare la sanatate spre exemplu) ci constituiau fondurile totale catre toate cultele, pentru tot anul.
In realitate, acest fond, acordat tuturor cultelor la un loc este de 15-20 de ori mai mic decat cel dat catre sanatate sau educatie, si este normal sa fie asa...

Un preot cu vechime de aproximativ 20 ani ca salariat primeste de la stat doar 40% din salariul sau brut, dar in schimb achita lunar statului aproximativ 800 ron. Deci statul iese in castig din afacerea asta. De asa natura este situatia aceasta incat, atunci cand vine ziua de salariu preotul trebuie sa-si ia la el bani de acasa pentru ca "salariul" său nu-i acoperă impozitele catre stat.
Care bugetar se mai afla in aceasta situatie ingrată?

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Sunteti mana in mana cu statul, asa ca lasa vrajeala! Statul a donat si vechiul parlament bisericii plus multe alte hectare.
Si nu e cazul sa ii plangi de mila din moment ce isi permit sa-si cumpere Maserati si alte masini luxoase!
Dar, data fiind gandirea unuia ca tine, am ajuns la concluzia ca ne meritam pe deplin soarta happy Asta pana cand insusi Dumnezeu va lua atitudinea corecta happy

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

Ia,,spune''tu de acel popă pe care-l plângi, de ce nu dă impozit la stat?
De ce Romania este singura tara din Europa in care popii sunt plătiti de stat?
De ce acesti inșelători de oameni (precum spunea chiar Iisus) nu se mai satură de cerut bani de la stat?
De ce acesti popi nu devin particulari, ca in alte țări, si să primească bani NUMAI de la enoriași, SI ACEI BANI SĂ FIE IMPOZITATI?
Sunt muuuuulte intrebări cu de ce in acest sens!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Excesele cu marci de masini ce ies in evidenta sunt doar cateva intr-o tara in care sunt 23000 de preoti si calugari. Nu apăr acele excese ci le condamn din tot sufletul pentru ca ele ii transforma pe acei iresponsabili in cei mai mari dusmani ai Bisericii pe care se vede ca ei nu o slujesc...
Statul nu a dat niciodata nimic "moca" Bisericii in toata istoria lui moderna. Incepand de la Cuza, orice inseamna retrocedare sau salarizare intra in contul datoriei pe care singur statul si-a facut-o atunci cand a confiscat toate domeniile pe care manastirile le aveau de sute de ani.

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Săracii hoţi bogaţi...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Crestinii adevarati urmeaza modelul lui Isus. Matei28:18-20arata ca Isus avea sa fie alaturi de cei care predicau pana la sfarsitul veacului.Si crestinii din secolul1faceau la fel. Fapte20:20. Cat despre donatii in religia adevarata nu exista zeciuieli, pentru ca respecta legea lui Cristos. 2corinteni9:7, Matei20:8

| Felys a răspuns:

Ma intreb daca platesc la stat ceva din ce incaseaza

| Esperança a răspuns (pentru Felys):

In primul rand vreau sa fie clar un lucru, nu iau apararea adventistilor sau a oamenilor ce folosesc banii in scopurile proprii, dar este chiar culmea cand traiesti intr-o tara majoritar ortodoxa, iar venitul Bisericii ortodoxe se ridica la cateva milioane de euro, tu sa vii si sa te plangi ca alti dau zeciuiala "(enorm de mult)"
Voi ati putea hrani lejer populatia Romaniei, http://www.money.ro/......73663.html
Iar in al treilea rand, sa iti raspund la intrebare... Nu au de ce sa dea la stat ceva, din moment ce statul nu ii finanteaza cu nimic!
Nu acelasi lucru il putem spune si despre preotii ortodocsi care primesc un salariu lunar pentru "munca" pe care o depun, plus taxele si impozitele din salariile noastre, de care beneficiaza si ei, de o mica parte. dar la cati locuitori suntem, se aduna :)
Mi se pare foarte trist faptul ca li se atrage atentia unor oameni care nu iau din buzunarul tau, in schimb altii care sunt majoritari in tara noastra si detin atatea hectare si miliarde in cont, construiesc mii de biserici, in timp ce mii de spitale se inchid, nu li se zice nimic... si raman in continuare "dreapta credinta" Si poftim raspuns: https://www.facebook.com/....../photo.php
Iar cat despre asa zisa zeciuala, am scris si eu ceva pentru multi necunoscatori: http://www.tpu.ro/......zeciuiala/

https://www.facebook.com/....../photo.php
Ma intreb si eu, ei platesc vreo taxa?

| Genesis2014 explică (pentru Esperança):

Spune-mi si mie. secte precum cea adventista care culege zeciuieli, DE CE au sediul in America? De ce, cei care conduc din umbră aceste secte sunt putrezi de bogati, de ce se foloseste institutia (secta) ca mijloc de colectare de bani, etc.etc.
Are cumva Divinitatea nevoi materiale,sau OAMENII?
Divinitatea pentru a fi cunoscuta,trebuiesc platiti cei care raspandesc,,cuvăntul''său? De ce acexsti popi,pastori,predicatori nu fac acestea onorabil fara beneficii mmateriale,si sa munceasca in paralel ca un om normal, EI nu sunt oameni normali? ei (popii, pastorii, predicatorii) sunt,, ceva'' si ceilalti sunt altceva?

| Esperança a răspuns (pentru Genesis2014):

Nu toti pastorii,predicatorii sau cum vrei tu sa-i numesti, umbla dupa bani! Mai sunt si persoane care ofera sprijin financiar (in limita posibilitatilor) oamenilor care au nevoie sau ii ajuta cu diferite lucruri (zeciuiala nu inseamna neaparat bani, poate insemna si alimente, haine si alte necesitati)
Nu vreau sa iau apararea nici unei religii si mai ales a oamenilor care umbla dupa lucruri materiale.
Dumnezeu nu are nevoie de nici un lucru material, cu atat mai mult de bani. Intr-adevar nu ar trebui platiti nici un pastor/predicator din moment ce ei au hotarat sa isi dedice viata in slujba lui Hristos, dar unii primesc bani(pacatul lor), dar majoritatea au servci si nu accepta bani de la biserica! Si banii aceia se folosesc in folosul oamenilor dar si pentru a intretine biserica.
Eu una nu dau bani la biserica la care merg, nici nu mi se cere, la fel cum nu se cere nici unui membru!
Si nu stiu de ce cultul adventist are sediul in America, nici nu ma intereseaza!
Eu inteleg care sunt "apasarile" tale si nici eu nu privesc cu ochi buni aceste lucruri, dar asta nu ma impiedica sa mai cred in Dumnezeu sau sa nu merg la biserica, pentru ca stiu ca nu are legatura cu El!
Iar Dumnezeu rabda ce rabda aceste lucruri, dar si cand o sa puna punct va fi vai de ei!

Matei 10:8" Vindecaţi pe bolnavi, înviaţi pe morţi, curăţaţi pe leproşi, scoateţi afară dracii. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi."

| Genesis2014 explică (pentru Esperança):

Dar oare de ce nu spunea acest Matei si sa nu-si insuseasca sume de bani sau bunuri materiale din acele fapte?
De ce nu spunea si Matei ăsta si că omenirea nu are nevoie de ridicarea de biserici cate una la 3 zile ca-n Romania?
De ce nu spunea Matei ăsta si ca oamenii au nevoie si de scoli sau de spitale, nu de 19000 de biserici si doar 400 de scoli? De ce nu spunea Matei ăsta si ca omenirea are nevoie de pamant ca sa-l are,nu pentru a-l da bisericii si burdihănoșilor ăștia bărboși?
Si lista ar fi foarte lungă!
Spune-mi tu un popă,pastor,predicator,care nu are salariu!
Acesti șmecherași tăiesc ca niste căpușe pe spinarea prostimii.
Popii au salar de la stat ( si sunt scutiti de taxe si impozite, de ce dracu', parcă nu ar fi si ei tot oameni din poporul român), pastorii au salarii de la turmă (prin zeciuieli si ajutoare materiale)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Probabil, dar crestinii adevarati fac serviciul de buna voie, fara plata, voluntari. Acele culte sau secte ce or fi, fac comert, doar de bani au nevoie nu de aprobarea lui Dumnezeu. Treaba lor, de lucru lor, nu ne obliga nimeni sa-i ascultam programele tv.