| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot gandesc in ultimul timp la posibilitatea de a "incepe o viata noua"-vreau sa fac cateva schimbari MAJORE in viata mea(cum ar fi un loc de munca-(caci aici pe TPU din pacate nu faci bani laughing ),un prieten stabil(desi aceasta idee ma cam sperie putin happy din mai multe motive pe care vreau sa le las "neelucidate" pentru moment happy ),sa ma mut departe de ai mei-sa stau in chirie (motive destule sa fac acest pas)..., posibil sa-mi continui studiile daca o sa-mi fac curaj si bani-desigur happy. si alte multe altele-printre care sa-mi pun ordine in ganduri, in simptaminte-care au fost zguduite--in fine-sa o iau de LA CAPAT-cu curaj si toate cele...
Sunt constienta ca nu se pot toate indeplini pe moment-din moment ce nu am o lampa cu duh indeplinitor de dorinte laughing dar cred ca voi reusi "oarecum" pana la urma...
Cati dintre voi cei de aici au mai luat viata de la 0 si cati ati reusit sa mergeti mai departe indiferent de TRECUT?
Peste ce experiente de viata tulburatoare ati putut sa treceti daca v-ati propus?
Care a fost ácel moment cand ati vrut sa renuntati la tot si sa o luati de la capat fara sa priviti inapoi?
Cum a fost perceputa SCHIMBAREA si in ce sens vi s-a imbunatatit viata?

Ideea e ca in ultimul timp am trecut peste niste momente care mi-au zguduit viata din temelii -nu ca viata mea ar fi fost usoara vreodata -dar de fiecare data m-am luptat si m-am ridicat!-acum vreau sa ma schimb din nou-sa "renasc din propria cenusa"...
Vreau sa redevin fata care eram-cea cu zambetul pe buze, cu incredere in oameni....ma rog -vechea EU -doar ca cu IMBUNATATIRI...
Credeti ca un om este posibil sa faca o asemenea schimbare definitiva/radicala(nu ma refer doar la primele aspecte mentionate ci si la cele sufletesti)-la TOT!?(am 21 de ani-dar nu cred ca vastra mai conteaza la ceva...) ci RANILE ce TREBUIE vindecate!
As aprecia raspunsuri serioase(fara pamfleturi si bataie de joc) de la cei care au trecut prin situatii limita sau au un cuvant "intelept" de adaugat!
Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abia acu` ti-am vazut intrebarile…
Eu mess-ul nu-l deschid,ca n-am de ce,da` am intrat pe la Kali sa vad daca s-au culcat fetele si te-am vazut si pe tine cum te dadeai rotunda ca ai pus nu stiu ce intrebare…
Acuma cred ca intelegi de ce nu-mi place mie pe TPU? – imi fac cate-o prietena de`asta ca tine,care se-apuca sa scrie intrebari grele, iar eu vreau sa-i raspund si nu pot…
Ma uit la fundita asta de-aici si mi-o doresc atat de mult, vreau sa lupt pentru ea, dar mi-e teama ca nu raspunsul meu va fi ala castigatoru` si ma enerveaza la culme chestia asta…
Si nu stiu ce sa fac…
``Experiente tulburatoare``, cum spui tu, nu-mi amintesc sa fi avut – deci aici n-am ce sa-ti zic…
Bine – in afara de chestia ca am avut un tata alcoolic, da` asta nu a fost atat de grav.Adica n-au fost probleme mari, decat ca facea scandal in fiecare zi, o mai batea pe mama si ne dadea si noua maxim cand il auzeam cum urla ca apucatu`, dar a trecut pana la urma, nici n-a durat mult – cam vreo 10-12 ani-asa…
In fine, lasam asta, s-a rezolvat – eu am plecat de-acasa pe la 18 ani-juma`te, iar el a murit intre timp, il lasam sa se odihneasca in pace.
Stai un pic sa aprind o lumanare.Sa vad daca am prin casa,de fapt, ca nu mai stiu…
Scuze.
Ok, back.N-am.
Deci, cum spuneam, ma enerveaza ca pui intrebari de-astea complicate…
Daca vrei sa te-apuci de-o treaba, apuca-te, da` vezi ca e greu.Eu am fost baiat si m-am descurcat altfel, da` tu esti fata si e mai complicat la fete…
Te-am simtit ca esti mai curajoasa de felul tau, bag mana in foc pentru tine ca esti si foarte desteapta, dar vezi ca fara sa ai niste prieteni pe-aproape, n-o rezolvi asa usor…
Deci fa-ti prieteni, nu multi, 2-3 acolo,da` nu de-astia ca pe TPU,care se intereseaza de tine ce faci,o data la o saptamana,ocupati fiind sa faca bancuri cu surorile lor mai mici,imaginare…
Prieteni adevarati,zic.
Ai sa vezi cat de mult conteaza asta.
Bine - o sa zici tu - da` cu increderea in oameni si toate alea ce facem? Cum ne apropiem,ca ne e teama,ca daca ne luam vreo teapa, ca mincinuni, ca sunt falsi, ca nu stiu ce, ca-l evit, ca nu-i raspund la esemes…?
Aici nu prea ai ce sa faci…Iti mai iei si cate-o teapa, asa te faci mare…
Daca vrei sa ma crezi…
Bun.Am terminat cafeaua.Trebuie sa plec.
A, era sa uit – fundita?

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Ce de intrebari intr-o singura "intrebare"! Da, au existat momente in care eram cu moralul la pamant si m-am ridicat incet-incet. I se poate intampla oricui.Nu inseamna sa iei viata de la zero, ci sa repari aceste parti ale vietii care pot fi reparate. A o lua de la zero nu inseamna sa renunti la tot ce a fost trecut, la toti prietenii, la parinti.