| nogomani a întrebat:

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
Aceasta intelepciune populara a aparut cu mult inainte presei scrise si audio-vizuale, deci masonii inca nu au putut sa vina sa ii influenteze pe taranii romani cu ajutorul instrumentului preferat care este mass-media.
Cum credeti ca era sa traiesti intr-o tara in care preotii predicau umilinta si renuntarea la bogatii, in timp ce ei detineau un sfert din terenul arabil al tarii(care evident nu il munceau ei, aveau sclavii lor, taranii romani), sau predicau detasarea de placerile trupesti in pauzele dintre sedintele de imbuibare si sex. Dar cum era oare sa fi stapan peste sclavi si sa predici iubirea aproapelui?
Credeti ca preotii romani din acea perioada au fost asasinati si inlocuiti cu masoni ca sa denigreze instutia Dumnezeului atot puternic? Masonii astia nu au pic de rusine sa recurga la asemenea fapte? Iar apoi vine satanistul de A. I. Cuza si confisca terenurile bisericii ca sa le dea inapoi la popor, dupa ce au fost date cadou bisericii de catre domnitorii care asteptau sa fie "unsi" de catre biserica lui Dumnezeu ca si conducatori de drept peste aceste meleaguri.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

De acord cu tine. Dar asa este si in ziua de azi,poate mai rau pentru ca acum sunt ascunse mai bine "treburile" popilor de popor. Sunt mii de substraturi in ce-i priveste dar nu putem face prea multe,din pacate.

Nu stiu cum e sa fii stapan peste sclavi si sa predici iubirea de aproape. Ma bucur ca nu am trait in epoca sclavagismului. Si acum e aceeasi mancare de peste,numai ca slcavii sunt moderni si legati de maini nu cu lanturi ci cu datorii catre stat care te mananca de viu.

"Institutia dumnezeului atotputernic" cum o numesti tu se denigreaza singura,sa stii. Pe zi ce trece mai mult se infunda in noroi. Nu e nevoie de masoni ca sa o infunde, poate sa o ridice in ochii oamenilor, sclavilor pardon.

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
-- Aici nu mai e valabila nici macar partea cu "sa faci ce zice popa" raised eyebrows Deci, te rog. Oamenii nu ar trebui sa mai asculte "sfaturi" de mantuire din gura spurcata a preotilor, ci sa-si asculte vocea lor interioara si nimic mai mult. Oare cand se va intampla si asta?

Oricum Institutia Bisericii cade pe zi ce trece in ochii oamenilor cu atatea care se intampla. Nu mai au credit din partea populatiei din Romania atat de mult cum aveau acum 3-4 ani si ma bucur pentru asta.
Poate va veni o zi cand sclavii se vor elibera de toate prostiile care ii invaluie.

Altul ca Cuza nu se va mai afla pe pamant romanesc, asa cred eu cel putin. Nu vezi ce timpuri traim? Aberante si confuze? Pare mai rau decat un film SF.
Platim taxe si impozite sa le asiguram lor un loc pe scaun in marea sala ca sa poata sa doarma linistiti ca niste bebelusi si sa mai ridice o manuta cand isi amintesc sa deschida ochii din somn.

Habar nu au ce voteaza. As vrea sa se intoarca roata si sa fie si ei obligati de viata sa traiasca cu un cos de alimente pe luna sa vedem daca e bine atunci.
As vrea sa-i manance regretele de vii cand pun capul pe perna noaptea si sa ii invadeze imaginile cu oameni care mor de foame si nu au case in timp ce ei se lafaie in lux.
O tara saracita, furata, condusa de idioti si inapti. Citeam ca lucreaza 8 zile pe luna si iau salariu de mii de euro.DE CE atata nedreptate? DE CE?

44 răspunsuri:
| WhiteWolf7 a răspuns:

Uau....esti psihopat omule. Ce dracu aveti toti cu masonii astia? Ati citit 2-3 articole care au scopul sa dezinformeze si gata, sunteti experti in masonerie... Si e gresit sa generalizezi, nu toti preotii erau asa cum zici tu, crede-ma, strabunicu meu a fost preot, am stat de vorba cu oamenii din satu lui si niciunul nu a avut ce spune de rau. Mda, si la faza cu Al.I Cuza, nu te inteleg. In fond, terenurile alea tot ale poporului au fost la un moment dat. Puneti putina ordine in ganduri ca au niste lipsuri.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Mda, am crezut ca se vede ca ironizez un anumit tip de gandire dar...
Daca strabunicu-tau era un preot atat de bun, de ce nu a avut vreo initiativa in legatura cu coruptia din institutia pe care o reprezinta? A lui nu ii pasa, bine atunci nici mie nu imi pasa cat de "bun" a fost el.
BOR este o padure de uscaturi si are si cateva verzituri. Dar nu e vorba numai de BOR, in Rusia situatia este mult mai dramatica.

| EuAli a răspuns:

Doamne...
Cum iti permiti sa jignesti oameni din istorie?
Ei fac pacatul(daca e adevarat ce zici tu), nu tu!
Fii cu picioarele pe pamant si fi ca restul oamenilor normali, nu sa-si faca de pe-acum mormantul(gandintu-te la Dumnezeu incontinuu)

| nogomani explică (pentru EuAli):

Ai voie sa citesti, sa intelegi si sa crictici isotira. Doar nu oi fi dement sa cred ca mortul e "sfant", iar odata ce a murit gata, nu mai ma uit ce viata a dus, cum a trait, cum a ifluentat istoria. Nici macar tu nu crezi asa ceva.

"Fii cu picioarele pe pamant si fi ca restul oamenilor normali"
Restul oamenilor tip vita? Muuu, muuu, taie-ma, taie-ma si mulge-ma muuuuuu! Eu nu gandeste eu traieste.
Un om normal pune la indoiala si judeca totul, pentru ca asta este omul.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

Ce treaba avea strabunicul sau cu pacatele pe care le fac unii preoti? De ce vorbesti asa de urat de Biserica? Au venit preotii cu cutitul la gatul tau cerandu-ti bani? Nu toti preotii sunt corupti, stai linistit.La urma urmei si noi, si ei vom fi judecati de Dumnezeu dupa faptele noastre. Pe mine sincer nu ma intereseaza pacatele pe care le fac preotii. Vorba "Fa ce face popa, nu ce zice" a fost, este si va fi valabila pana la Apocalipsa.E normal sa greseasca, deoarece sunt mai incercati de diavol decat noi. Inca un lucru :"Sa nu judeci pe nimeni!"

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Ce treaba avea strabunicul sau cu pacatele pe care le fac unii preoti?"

Simplu, cand reprezinti o institutie, iar membrii acelei institutii se comporta sub asteptarile ei, iar tu care esti "membru model" al acelei institutii nu actionezi impotriva defaimatorilor, te faci si tu vinovat prin idiferenta pe care o manifesti.

"De ce vorbesti asa de urat de Biserica? Au venit preotii cu cutitul la gatul tau cerandu-ti bani?""

Mi-ar fi placut ca preotii sa vina cu cutitu la mine sa imi ceara bani, dar ei sunt mult mai smecheri, nu au nevoie de cutite, au nevoie doar de o populatie amortita si de politicieni care se slujesc pe ei si nu interesu tarii, mai pe scurt au nevoie doar de Romania.

"Nu toti preotii sunt corupti, stai linistit.""

Eu stau linistit, multumesc pentru grija ta, dar nu am afirmat nicaieri ca toti preotii sunt corupti.

"La urma urmei si noi, si ei vom fi judecati de Dumnezeu dupa faptele noastre."

Ei bine eu nu pot sa am parte de aceasta "razbunare" de la judecata, eu trebuie sa ma manifest in timpul vietii fiindca nu cred in nici o judecata.

"Pe mine sincer nu ma intereseaza pacatele pe care le fac preotii."

Pe mine ma intereseaza, atata timp cat "pacatuiesc" pe banii mei si pe banii tai, luati fara sa ma intrebe, daca vreau sa contribui.

"E normal sa greseasca, deoarece sunt mai incercati de diavol decat noi.

Sunt mai incercati de diavol zici laughing? Vai saracii, cred ca diavolu sta toata ziua si sa gandeste cum sa ii mai incerce pe preoti, ce ticalos si diavolu asta.

"Inca un lucru :"Sa nu judeci pe nimeni!" "

Bine atunci, daca cineva iti va omori familia(situatie ipotetica, care nu ti-o doresc), sa ti minte ce mi-ai zis, nici macar sa nu il dai in judecata, sa il pupi pe ambii obraji si sa spui ca este iertare si pentru el inaintea lui Isus si inaintea ta bine inteles, daca Dumnezeu care este "perfect" il iarta cu atat mai mult tu care esti pacatos ai obligatia sa il ierti.

| BlackSulphur a răspuns:

Dupa ce am citit cuvantul "masonii", m-am oprit. Sunt sigur ca este un post facut de alt copilas fara liniste psihica, caci sufleteasca nici nu mai zic! BA! Inchideti YouTube-ul ca numai rahaturi aflati de acolo, la fel si de pe alte site-uri! Vorba lu' WhiteWolf7, orice prost care vede ceva pe net se crede geniu' al teoriei conspiratiei!

| nogomani explică (pentru BlackSulphur):

Am sa incerc data viitoare(daca va mai fi o data viitoare) sa nu mai fiu atat de subtil cand ironizez un anumit tip de gandire, desi mie mi se pare destul de clar.

| milan9 a răspuns:

Despre care "epoca a sclavagismului" vorbeşti, una despre care nici istoria nu a auzit? Situaţia domeniilor boiereşti, unde ţaranii erau "iobagi", este cu totul altceva… Lucrul care a făcut posibilă creşterea domeniilor manastireşti (dar în nici un caz la un sfert cum spui tu) a fost faptul ca donaţiile puteau rămâne într-un cadru închis care (în afara activitatilor caritabile şi a donaţiilor nerambursabile făcute,, domniei") nu se risipea prin moşteniri, călugării rămânând în cadrul mănăstirilor până la sfarsitul vietii. Iar în sute şi mii de ani, inevitabil, acest fond arabil a crescut.
Pe vremea aceea, Biserica de la noi nu era autocefală, nu avea conducere ierarhică proprie. Prin acte de „închinare",, mai mult de jumătate din proprietăţile manastireşti au ajuns în posesia patriarhiilor străine. Mănăstirile din Ţara Românească şi Moldova erau doar o bună sursă de venit pentru călugării greci şi pentru cei din Orientul creştin. În plus, călugării străini s-au dovedit răi administratori, sub conducerea lor lăcaşurile ajungând într-o stare de plâns.

| nogomani explică (pentru milan9):

Greci sau romani tot popi sunt, doar nu crezi ca discriminez pe baza de etnie atunci cand vine vorba de popi - vanzatori de minciuni. Ca le-au crescut domeniile nu-i problema mea, problema mea cel putin in acest text este ipocrizia crasa a slujitorilor lui dumnezeu, care fac parada cu smerenia, umilinta si saracia lor din postura de senior feudal. Este mult prea clar ce exprim eu aici si mult prea adevarat; tu probabil esti popa din moment ce vrei sa gasesti justificari pentru aceasta stare de lucruri.

Manastirile si bisericile tineau sclavi, nu doar domeniile boieresti, au tinut sclavi pana la ~1850 ba chiar au primit bani de la statul roman ca sa-i elibereze din sclavie. Tiganii erau sclavii manastirilor. Pune mana si documenteaza-te, verifica informatia inainte sa critici.

http://www.romanes.ro/sclavia-romilor.aspx

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Simplu, cand reprezinti o institutie, iar membrii acelei institutii se comporta sub asteptarile ei, iar tu care esti "membru model" al acelei institutii nu actionezi impotriva defaimatorilor, te faci si tu vinovat prin idiferenta pe care o manifesti."--->Tu ai fi actionat? Cum? De unde stii ca strabunicul sau stia ce faceau preotii? Prostia asta cu preotii corupti a aparut acum 3-4 ani.Inainte nu se discuta nimic despre asta.Si inca ceva:Nu mai generaliza.Majoritatea preotilor nu fac ce zici tu.Ci o mica parte din ei.Eu ma duc la Biserica si preotii de la acea Biserica sunt foarte buni.

"Mi-ar fi placut ca preotii sa vina cu cutitu la mine sa imi ceara bani, dar ei sunt mult mai smecheri, nu au nevoie de cutite, au nevoie doar de o populatie amortita si de politicieni care se slujesc pe ei si nu interesu tarii, mai pe scurt au nevoie doar de Romania."--->Crestinismul este raspandit peste tot in lume.Nu din cauza Bisericii avem problemele care le avem.Italienii traiesc foarte bine chiar daca Biserica Catolica este cel putin la fel de puternica ca BOR-ul la noi.

"Ei bine eu nu pot sa am parte de aceasta "razbunare" de la judecata, eu trebuie sa ma manifest in timpul vietii fiindca nu cred in nici o judecata."---> De ce trebuie sa te manifesti? Mai lasa problemele astea si pune mana pe o carte.

"Sunt mai incercati de diavol zici? Vai saracii, cred ca diavolu sta toata ziua si sa gandeste cum sa ii mai incerce pe preoti, ce ticalos si diavolu asta."--->Daca ai cunoaste putina Religie ai sti ca singura preocupare a diavolilor este aceea de a incerca sa castige suflete(prin ispite, suferinte, incercari).

Bine atunci, daca cineva iti va omori familia(situatie ipotetica, care nu ti-o doresc), sa ti minte ce mi-ai zis, nici macar sa nu il dai in judecata, sa il pupi pe ambii obraji si sa spui ca este iertare si pentru el inaintea lui Isus si inaintea ta bine inteles, daca Dumnezeu care este "perfect" il iarta cu atat mai mult tu care esti pacatos ai obligatia sa il ierti.---->Eu nu judec pe nimeni pana la un anumit punct, pe care BOR-ul nu l-a atins nici pe departe.Nu consider ca Biserica Ortodoxa Romana a facut atata rau incat sa criticam dur aceasta institutie.Este foarte foarte adevarat ca sunt multi preoti ce nu isi merita vesmintele pe care le poarta,dar nu voi judeca toata institutia atata timp cat stiu ca au existat, si exista monahi ca Parintele Cleopa, Arsenie Boca, Nicolae Steinhardt si multi altii, care chiar au tinut la oameni si la binele lor.De asemenea Biserica facut mai mult bine decat rau (prin slujbe a caror efecte se simt, prin cantinele sociale deschise pentru saraci etc.).

Pe mine ma intereseaza, atata timp cat "pacatuiesc" pe banii mei si pe banii tai, luati fara sa ma intrebe, daca vreau sa contribui.---> Sa te intereseze.Nu consider ca unii preoti corupti imi influenteaza asa de mult viata prin pacatele lor incat sa-i judec in asemenea hal.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru nogomani):

Nu sunt "popa", dar nici nu apreciez nuanta subiectiva a textului de mai sus, in care, pentru a fi convingator ai prezentat generalizat unele lucruri...

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Tu ai fi actionat? Cum? De unde stii ca strabunicul sau stia ce faceau preotii?"

Da as fi actionat prin denigrarea publica a preotilor care au depasit limita. Da-mi te rog un exemplu de preot care a luat vreo masura impotriva coruptiei din biserica? Eu am un exemplu de fost preot devnit ateu, care a renuntat din cauza coruptiei. Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=iIeQnYs1F6Y

"Prostia asta cu preotii corupti a aparut acum 3-4 ani."

Se stia inca din evul mediu ce coruptie este in biserica, doar tot ei au creat si citatul dat de mine.

"Eu ma duc la Biserica si preotii de la acea Biserica sunt foarte buni."

Au invatat sa se ascunda, asta invata pe perioada liceului teologic, iar apoi la unele facultati, te sperii daca vezi cum sunt educati, daca vrei detalii spune-mi iti dau marturia unui preot in devenire, devenit ateu.

"Crestinismul este raspandit peste tot in lume.Nu din cauza Bisericii avem problemele care le avem.Italienii traiesc foarte bine chiar daca Biserica Catolica este cel putin la fel de puternica ca BOR-ul la noi."

Nu am afirmat ca din cauza bisericii nu traim noi bine, traiul nostru scazut se datoreaza unor sume de cauze, nu datorita unei singure cauze.

"De ce trebuie sa te manifesti?"

Pentru ca traiesc si nimeni nu imi ingradeste dreptul la libera exprimare, iar internetul este paradiul liberii exprimari.

"Nu consider ca unii preoti corupti imi influenteaza asa de mult viata prin pacatele lor incat sa-i judec in asemenea hal."

Pe mine ma deranjeaza cel mai mult ipocrizia. Si politicienii sunt ipocriti, dar macar asta este un lucru bine cunoscut si acceptat de majoritate, iar critica nu inceteaza niciodata la adresa lor, spre deosebire de preoti.

Răspuns utilizator avertizat
| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Da as fi actionat prin denigrarea publica a preotilor care au depasit limita. Da-mi te rog un exemplu de preot care a luat vreo masura impotriva coruptiei din biserica? Eu am un exemplu de fost preot devnit ateu, care a renuntat din cauza coruptiei. Uite aici: 1.De">http://www.youtube.com/watch?v=iIeQnYs1F6Y"---->1.De ce un preot care isi face meseria intr-o comuna izolata de la munte ar denigra alt preot care ar fi de la oras? De ce s-ar sinchisi sa faca asta cand el nu are nici o treaba cu acel preot? Asta nu are nici o relevanta. De ce sa judeci ce face altul,fie ca e de bine, fie ca e de rau. Oricum ar fi, preotii care chiar iubesc ceea ce fac, nu ajung sa faca acte de coruptie, deoarece au frica de Dumnezeu. Fiecare cu faptele lor, toti vom fi judecati dupa ce am facut in viata noastra. Asta considera cei care cred in Dumnezeu...asta au considerat cu siguranta si "niste" oameni mai destepti ca mine si ca tine, precum Louis Pasteur, Kepler, Blaise Pascal, Nicolae Paulescu si multi alti oameni de stiinta ce si-au lasat din plin amprenta in lume cu realizarile lor.Acestia pe care i-am dat exemplu erau profund religiosi, si nu cred ca au tinut cont asa ca tine si asa ca Victor Diac de preotii corupti.

"Se stia inca din evul mediu ce coruptie este in biserica, doar tot ei au creat si citatul dat de mine."-Eu nu m-am referit la faptul ca nu se stia, ci m-am referit la faptul ca de 3-4 ani mass-media e plina de stiri cu preoti corupti, vorbind de acestia de parca toti ar fi la fel. Stiu foarte bine ca in evul-mediu, spre exemplu, Manastirile cumparau si vindeau sclavi. Dumnezeu ii va judeca si pe acei oameni care au permis aceste lucruri, daca nu i-a judecat deja.

"Au invatat sa se ascunda, asta invata pe perioada liceului teologic, iar apoi la unele facultati, te sperii daca vezi cum sunt educati, daca vrei detalii spune-mi iti dau marturia unui preot in devenire, devenit ateu."---->Poftim? Acum sunt agenti secreti? Se ascund foarte bine pentru ce? Pentru actele de coruptie? Las-o incolo de treaba...Biserica nu are ca scop crearea unor corupti, ci crearea unor oameni care isi dedica viata lui Hristos, ce ajuta oamenii sa se mantuiasca. Crede-ma, dupa relatarile profesorilor si profesoarelor de religie pe care le-am avut nu sunt agenti secreti.Acum sa nu-mi spui ca si profesorii au invatat sa se ascunda :)).

"Nu am afirmat ca din cauza bisericii nu traim noi bine, traiul nostru scazut se datoreaza unor sume de cauze, nu datorita unei singure cauze."---->Stii care este principala cauza a traiului nostru? Principala cauza este faptul ca noi am votat niste oameni cu scopul de a nu iesi altii (Noi l-am votat pe Iliescu ca sa nu fie Ceausescu, l-am votat pe Basescu ca sa nu iasa Nastase etc.). De asta noi suferim. Noi nu trebuie sa gandim asa. Daca nu ne place nici unul, ori nu mergem la vot (ceea ce nu e democratic), ori, mai degraba, mergem si il stricam.Astfel ne exprimam nemultumirea fata de ambii candidati.

Intrebarea "De ce trebuie sa te manifesti?" nu am formulat-o cum trebuie, voiam sa sune asa:"De ce simti asa de mult nevoia sa te manifesti fata de Biserica?" Sa nu ne intelegem gresit, toti avem dreptul la exprimare, dar eu nu inteleg de ce atata ura pentru o mana de preoti disperati de bani.

*Scuze pentru eventualele greseli

| nogomani explică (pentru abalabam):

"De ce un preot care isi face meseria intr-o comuna izolata de la munte ar denigra alt preot care ar fi de la oras? De ce s-ar sinchisi sa faca asta cand el nu are nici o treaba cu acel preot?"

Pentru ca face parte din aceeasi grupare cu el, iar daca ceilalti nu se dezic public de actiunile lui inseamna ca le accepta in opinea publica.

"De ce sa judeci ce face altul, fie ca e de bine, fie ca e de rau."

Pentru ca traim intr-o societate, fiecare actiune facuta de un om ne afecteaza pe toti. De exemplu ne afecteaza hotia oamenilor politici, asa ca ii judec, ma afecteaza banii statului dati ilegal de catre politicieni bisericii pentru asi face campanie. Daca comportamentul lor nerusinat, nu ar avea nici un efect direct asupra mea, i-as lasa sa faca ce vor, dar cand traiesti intr-o societate sunt anumite norme morale care trebuie respectate pentru binele comun.

"asta au considerat cu siguranta si "niste" oameni mai destepti ca mine si ca tine, precum..."

Da, sunt si au fost oameni inteligenti care sunt teisti, deisti sau atei. Ce vrei sa spui cu asta? Sau tu te uiti doar la oamenii de stiinta care sunt cresitini, iar pe restul cum ar fi cei musulmani(care au avut o contribuite enorma pentru stiinta europei crestine), hindusi, deisti sau atei nu ii vezi? Eu sunt determinist, nu cred ca a fost cu adevarat alegerea lor sa fie crestini sau deisti sau atei. Daca oamenii spusi de tine se nasteau in China de exemplu, nu aveau cam nici o sansa sa devina crestini.

"Eu nu m-am referit la faptul ca nu se stia, ci m-am referit la faptul ca de 3-4 ani mass-media e plina de stiri cu preoti corupti, vorbind de acestia de parca toti ar fi la fel."

Nu cred ca vreun canal de stiri a spus "uitati, acel preot ii reprezinta pe toti". Dar acum in era informatiei, fiecare caz al unui preot corupt ajunge la urechea noastra mult mai repede si de asta avem atat de multe cazuri de preoti corupti si deja incepe sa devina o normalitate sa auzim de preoti ipocriti.

"Se ascund foarte bine pentru ce?"

Pentru a nu se da de gol, am sa caut articolul cu marturia unui fost seminarist la teologie, sper sa il gasesc si ti-l trimit maine.

"Principala cauza este faptul ca noi am votat niste oameni cu scopul de a nu iesi altii (Noi l-am votat pe Iliescu ca sa nu fie Ceausescu, l-am votat pe Basescu ca sa nu iasa Nastase etc.). De asta noi suferim."

Nu poti da vine pe politic pentru toata mizeria din tara, este adevarat ca politicu este unul dintre marii vinovati dar societatea romana in ansamblu ei se face vinovata pentru propia mizerie in care sta.

"De ce simti asa de mult nevoia sa te manifesti fata de Biserica?"

Azi s-a nimerit sa ma iau de biserica, dar de obicei o neglijez.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Um...nu am zis ca trebuie sa iti pese, am zis ca au existat si inca exista exceptii. Auzi ma, da daca esti tu asa smecher si omnipotent de ce nu faci nimic ca sa schimbi situatia? El nu a fost trup si suflet pentru biserica, a avut si familie, si prieteni de sustinut si intretinut, oameni de sfatuit, de iertat si asa mai departe. Oricum, cine pl mea te crezi si iti permiti sa judeci faptele altora? Nu stiu, intreb...

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

"Auzi ma, da daca esti tu asa smecher si omnipotent de ce nu faci nimic ca sa schimbi situatia?"

Nu sunt "smecher" si nici omnipotent, iar eu nu am putere politica si legislativa ca sa schimb ceva. Ca sa se schimbe ceva trebuie dus la urechea politicului de o masa considerabila de oameni, iar politicu din Romania, din pacate face "totul" pentru majoritate si nimic pentru minoritate, deoarece nu s-ar risca nimeni electoral pentru minoritati.

"El nu a fost trup si suflet pentru biserica, a avut si familie, si prieteni de sustinut si intretinut, oameni de sfatuit, de iertat si asa mai departe."

Ei bine nu dura mai mult de 5 minute sa faca o declaratie la adresa unui preot cu comportament deviant...

"Oricum, cine pl mea te crezi si iti permiti sa judeci faptele altora?"

Un om ca oricare altul. Nu am nici un complex de inferioritate dar nici de superioritate asa ca judec tot ce misca si nu misca. Si tu ai acest drept, ca nu mai traim intr-un sistem totalitar, bucura-te de el.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Mda, politicu face totul pentru curu sau. Mhm, m-am prins, esti genu care mereu ti le poate intoarce. Nu m-ai nimerit, noi doi ar trebui sa ne vedem la o bere.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Sigur, daca esti din Brasov...
Dar nu este pacat sa consumi alcool?

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Pentru ca face parte din aceeasi grupare cu el, iar daca ceilalti nu se dezic public de actiunile lui inseamna ca le accepta in opinea publica."

M-am mai informat putin: clerul sau mireanul(omul de rand) care stie de faptele rele facute de un preot trebuie sa vorbeasca cu acel preot care face faptele rele pentru a se indrepta, sau cei ce stiu de pacatele respectivului cler, trebuie sa se adreseze episcopului pentru a lua masuri. Aceste masuri se iau, stai linistit.Si te-ai exprimat prost cand ai definit BOR-ul: BOR este o padure de verzituri si are si cateva uscaturi este corect. Majoritatea preotilor isi fac meseria cu credinta si dragoste in Dumnezeu, nu cum ai zis tu, doar cu bani, ca altfel toti ar fi caterisiti.

"Pentru ca traim intr-o societate, fiecare actiune facuta de un om ne afecteaza pe toti. De exemplu ne afecteaza hotia oamenilor politici, asa ca ii judec, ma afecteaza banii statului dati ilegal de catre politicieni bisericii pentru a-si face campanie. Daca comportamentul lor nerusinat, nu ar avea nici un efect direct asupra mea, i-as lasa sa faca ce vor, dar cand traiesti intr-o societate sunt anumite norme morale care trebuie respectate pentru binele comun."

Din cauza oamenilor ca tine lumea s-a facut mai rece si mai rea. Imi amintesc, chiar acum 10 ani, ce frumos era cand ieseam afara sa ma joc cu prietenii, vecinii nespunandu-ne nimic. Acum sunt in stare sa cheme si politia daca vorbesti seara la 8 in fata blocului in timpul vacantei (vorbesc de unii nou veniti de 30-35 de ani ce se simt indignati de fiecare sunet facut afara). Toti aveti gura mare,dar nimic nu faceti; bine ca stii sa judeci si sa critici,ce sa spun,la asta oricine e bun,dar sa faca cineva ceva fara sa dea din gura.

"Da, sunt si au fost oameni inteligenti care sunt teisti, deisti sau atei. Ce vrei sa spui cu asta? Sau tu te uiti doar la oamenii de stiinta care sunt cresitini, iar pe restul cum ar fi cei musulmani(care au avut o contribuite enorma pentru stiinta europei crestine), hindusi, deisti sau atei nu ii vezi? Eu sunt determinist, nu cred ca a fost cu adevarat alegerea lor sa fie crestini sau deisti sau atei. Daca oamenii spusi de tine se nasteau in China de exemplu, nu aveau cam nici o sansa sa devina crestini."--->Vreau sa spun faptul ca,in domeniul stiintei,care este majoritar format din "mari atei" ce considera ca universul a fost facut din greseala, si ca oamenii sunt nepotii maimutelor,mai exista si oameni de stiinta care considera ca universul a fost creat de o mana divina,din cauza multor factori,precum distanta perfecta dintre pamant si soare,ce asigura viata pe Terra,si altele. Nu stiu cat de mult te-au ajutat in viata,dar mie,teoriile lui Stephen Hawking,pe care unii le considera fantastice, nu imi exprima nimic. Daca ar fi gasit o solutie pentru oprirea foametei pe Glob sau o solutie pentru alte lucruri de acest gen,l-as fi apreciat,dar asa...el e apreciat pentru o serie de teorii ce nu isi au rostul. Religia crestina,cel putin,m-a invatat sa fiu om. Sa ajut pe cineva,sa fiu impotriva raului si sa traiesc in pace cu ceilalti oameni. Biserica a ajutat milioane de oameni prin sfaturi ce isi au rostul, cantine sociale, si prin donatii pentru oamenii saraci (poti vedea pe internet ca e adevarat).Eu nu am auzit ca ateii sa puna mana de la mana si sa faca o mica cantina sociala pentru sarmani. Daca Biserica era o padure de uscaturi, asa cum ai spus tu, lacasele de cult nu ar fi fost pline de enoriasi (acum sa nu zici ca enoriasii sunt manipulati sau ceva de genul...eu am inceput sa merg din iarna asta des la Biserica,si ma simt mult mai linistit decat inainte, si nu mi se pare, chiar sunt mai linistit).Eu nu am zis nimic de ceilalti oameni de stiinta. Ii apreciez, Indiferent de religie, doar pe cei a caror inventii chiar au ajutat lumea prin efectele lor. Teoriile nu ma incalzesc cu nimic, nici pe mine, nici pe tine.Si nu ai de unde sa stii ca aceia nu s-ar fi convertit la crestinism,chiar daca s-ar fi nascut in China. Acolo,ca in toata lumea, exista Biserici Ortodoxe, si Catolice. Apropo, si un pagan se poate mantui atata timp cand in toata viata lui nu a auzit de crestinism si totusi, a fost bun la suflet si a facut fapte bune.

"Nu cred ca vreun canal de stiri a spus "uitati, acel preot ii reprezinta pe toti". Dar acum in era informatiei, fiecare caz al unui preot corupt ajunge la urechea noastra mult mai repede si de asta avem atat de multe cazuri de preoti corupti si deja incepe sa devina o normalitate sa auzim de preoti ipocriti."---->Din pacate, incepe sa devina o normalitate din cauza jurnalistilor de mana a doua care nu mai au ce scrie. Am gasit acum un articol de-a dreptul stupid in care era vorba despre un preot care ar fi recurs la un act extrem dupa ce niste oameni nebuni i-au stropit casa cu ulei si motorina. Acel gest extrem constau in niste foi cu mesaje dure adresate acelora. Uite porcaria de articol(nu trebuie sa crezi in Dumnezeu ca sa spui ca articolul asta e la pamant din toate punctele de vedere): http://www.gandul.info/......-10699941.

"Pentru a nu se da de gol, am sa caut articolul cu marturia unui fost seminarist la teologie, sper sa il gasesc si ti-l trimit maine."---->Tu nu ai gasit sa asculti decat o mana de asa zisi teologi care au avut noaptea revelatii ca Dumnezeu nu exista? De ce nu asculti de oameni care au avut o traire adecvata,doar cu fapte bune si rugaciune,precum Parintele Cleopa,Parintele Sofian,Arsenie Boca etc., acestia chiar iubind oamenii si tinand la binele tarii?

"Nu poti da vine pe politic pentru toata mizeria din tara, este adevarat ca politicu este unul dintre marii vinovati dar societatea romana in ansamblu ei se face vinovata pentru propia mizerie in care sta."---->Asa e, dar nu trebuie inclusa Biserica aici. Daca nu l-am fi omorat pe Ceausescu ("tovarasul" trebuia simplu sa fie inchis pe viata, nu omorat, ca pedeapsa cu moartea este una retrograda din toate punctele de vedere), daca nu am fi votat asa cum ti-am mai spus, si daca de asemenea am fi avut presedinti carora sa le pese de tara si de binele ei, nu am fi ajuns codasii Europei.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Din cauza oamenilor ca tine lumea s-a facut mai rece si mai rea."

Categoric, daca nu erau leprele ca mine, acum toata lumea era in "puf".

"Imi amintesc, chiar acum 10 ani, ce frumos era cand ieseam afara sa ma joc cu prietenii, vecinii nespunandu-ne nimic. Acum sunt in stare sa cheme si politia daca vorbesti seara la 8 in fata blocului in timpul vacantei (vorbesc de unii nou veniti de 30-35 de ani ce se simt indignati de fiecare sunet facut afara)."

Acum 10 ani cel mai probabil te jucai diferite jocuri specifice copilariei, iar acum formati o adunatura de oameni care fac mizerie si vorbesc mizerabil pe un ton destul de ridicat, cunosc am si eu destui nesimtiti prin jurul zonei unde locuiesc. Oricum perioada din copilarie ai tendinta sa o vezi ca cea mai frumoasa perioada a vietii, asa ca nu poti judeca in mod obiectiv cum s-au schimbat lucrurile(nu s-au schimbat deloc). Si cum nu fac nimic? Din afirmatia ta reiese ca acei oameni iau masuri impotriva nesimtitilor si cheama politia.

"Toti aveti gura mare,dar nimic nu faceti; bine ca stii sa judeci si sa critici,ce sa spun,la asta oricine e bun,dar sa faca cineva ceva fara sa dea din gura."

Aha, deci ar fi trebuit sa merg pe modelul Becali, sa ma laud cu toate faptele pe care le fac ca sa ma vada lumea ce om minunat sunt. Nu poti face ceva fara sa dai din gura, doar suntem animale sociale.

"Vreau sa spun faptul ca, in domeniul stiintei, care este majoritar format din "mari atei" ce considera ca universul a fost facut din greseala, si ca oamenii sunt nepotii maimutelor, mai exista si oameni de stiinta care considera ca universul a fost creat de o mana divina, din cauza multor factori, precum distanta perfecta dintre pamant si soare, ce asigura viata pe Terra, si altele."

Sunt, nu am spus ca nu sunt, doar ca majoritatea dintre ei isi dau cu parerea in domeniile in care nu au nici o expertiza. O sa vezi matematicieni vorbiind de biologie. Daca sunt oameni de stiinta care sa vina cu dovezi reale in fata comunitatii stiintifice pentru "creationism" atunci am putea sa o numim teoria creationista, pana atunci ramane doar o filosofie fara nici o dovada reala.
Distanta "perfecta" fata de soare nu este o dovada. Ar fi fost impotriva posibilitatilor matematice sa nu fie cel putin o astfel de planeta in intreg universul care are +200 miliarde de galaxii, iar fiecare galaxie are intre 10 milioane si 1000 de miliarde de stele, dintre care miliarde de stele au planete care orbiteaza in jurul lor. Te rog sa te informezi ce inseamna o teorie stiintifica, ca nu e tot una cu o teorie religioasa. Iar totul in stiinta moderna pleaca de la o teorie, nu diminua importanta teoreticienilor, ca sunt foarte valorosi.

"Daca ar fi gasit o solutie pentru oprirea foametei pe Glob sau o solutie pentru alte lucruri de acest gen, l-as fi apreciat, dar asa..."

http://1.bp.blogspot.com/......-iisus.jpg

"Biserica a ajutat milioane de oameni prin sfaturi ce isi au rostul, cantine sociale, si prin donatii pentru oamenii saraci (poti vedea pe internet ca e adevarat)."

Uite un articol pertinent si argumentat despre "ajutoarele sociale facute de catre biserica": http://sclavii.blogspot.ro/2011/09/opera-sociala-bisericii.html
In princiupiu ca sa ajuti pe cineva trebuie sa produci ceva, ceea ce biserica nu face.

"Eu nu am auzit ca ateii sa puna mana de la mana si sa faca o mica cantina sociala pentru sarmani."

In primul rand nici nu o sa auzi, in modul in care biserica se lauda, ca cei care vor sa ajute sincer fara interese nu se lauda in public. Dar sunt foarte multe organizatii umanitare, mult mai mult decat cele crestine care creaza cantine, spitale, case etc, daca vrei sa ajuti fa o doantie unor astfel de organizatii. Ai interentu, cauta si vei gasi daca chiar vrei sa gasesti.

"Si nu ai de unde sa stii ca aceia nu s-ar fi convertit la crestinism, chiar daca s-ar fi nascut in China. Acolo, ca in toata lumea, exista Biserici Ortodoxe, si Catolice. Apropo, si un pagan se poate mantui atata timp cand in toata viata lui nu a auzit de crestinism si totusi, a fost bun la suflet si a facut fapte bune. "

Ideea este ca in China crestinismul a intrat mai puternic abia acum in sec. 21 datorita mass-mediei si misionarilor, dar sa luam de exemplu sec 19, majoritatea chinezilor nici nu auzise de crestinism, iar cei care au auzit au fost foarte reticienti in ceea ce ii priveste pe strainii albi si mesajul lor.
Asta este crestinismul din zilele noatre, pierde teren la el acasa(in Europa) si castiga teren in tarile subdezvoltate in mod special.
Cat despre "mantuirea paganului" nea'Isus spune clar ca nimeni nu merge la tatal decat prin el. S-au mai avem si un Ioan 3:16, care spune clar ca doar prin Isus se merge la Dumnezeu. Islamu este cel care ofera mantuirea prin balanta dintre faptele bune si cele rele, nu crestinismul.

"Am gasit acum un articol de-a dreptul stupid in care era vorba despre un preot care ar fi recurs la un act extrem dupa ce niste oameni nebuni i-au stropit casa cu ulei si motorina."

Este oarecum normal sa reactionezi ca si preotul, dar crestinismul este o religie care te indeamna sa primesti abuzul cu bucurie, ba chiar sa intorci si celalat obraz, daca nici preotul nu poate face asa ceva, ce sa mai spun de enoriasii lui? Nu este asta o dovada de ipocrizie?

"Tu nu ai gasit sa asculti decat o mana de asa zisi teologi care au avut noaptea revelatii ca Dumnezeu nu exista?"
Scuze de articol nu mai gasesc blogul de unde il citisem, trebuia mai intai sa il gasesc, iar apoi sa il aduc ca si argument, greseala mea, oricum nu era vorba despre nici o revelatie ca Dumnezeu nu exista, era vorba despre cum erau tratati cei de la liceul teologic din Iasi.

"Asa e, dar nu trebuie inclusa Biserica aici."
Categoric trebuie inclusa si biserica aici. Si ia contribuie la jaful banului public, sunt mana in mana cu politicu.

"daca nu am fi votat asa cum ti-am mai spus, si daca de asemenea am fi avut presedinti carora sa le pese de tara si de binele ei, nu am fi ajuns codasii Europei."

Nu este vorba de presedinte care are mai mult un rol diplomatic si de veghere asupra respectarii constituiei.
Politicu este doar oglinda societatii in care traim. Asa politicieni asa oameni. De la frizerul care face evaziune fiscala ca sa iasa el in profit pana la marii "afaceristi" care fura sute de milioane din afaceri cu statul, societatea romaneasca nu are nici un simt al responsabilitatii, nu le pasa decat de interesul personal si nu de interesul comun, iar politicienii sunt exact ca si societatea.

Poate nu ti-am raspun la tot ce ai scris, dar este destul de greu sa iti raspund pe TPU cand scrii un mesaj atat de lung fara sa lasi din cand in cand spatii intre randuri.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Nu le pasa decat de interesul personal si nu de interesul comun, iar politicienii sunt exact ca si societatea"

Si tu faci parte din societate, ceea ce ai spus in aceale fraze e identic cu a spune ca si tu faci la fel, sau ai face. Dar ma rog, are vreunul tupeul sau, mai bine zis, nesimtirea sa ridice mana si sa zica ca el e nevinovat si nu a incalcat vreodata vreo lege? Imi vine greu sa cred asta.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

"Si tu faci parte din societate, ceea ce ai spus in aceale fraze e identic cu a spune ca si tu faci la fel, sau ai face. "

Intr-o societate nu toti indivizii sunt la fel. Cand am spus societate m-am referit la majoritatea ei, cum exista si parlamentari dornici sa slujeasca oamenilor care l-au ales in functia respectiva, asa exista si oameni cinstiti in randul cetatenilor fara functii publice. Numai ca eu aici m-am referit la majoritatea parlamentarilor.
Eu personal nu cred ca as fura, deoarece nu am pasiune nici pentru maisini scumpe si nici pentru palate, toate mi se par "desartaciune".
Desigur ca sunt multi parlamentari si oameni in functii publice cinstiti(cred) dar sunt mult prea incapabili sa detina o asemenea functie. Eu as prefera meritocratia nu democratia.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Democratie? Unde? Avem noi asa ceva?

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Suntem si noi o democratie, o data la 4 ani ai dreptul sa alegi cine te va fura pentru urmatorii 4 ani, asa ca nu te plange.

NOname
| NOname a răspuns:

Îmi place cum gândeşti. A fost o plăcere să-ţi citesc dezbaterile.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

"De acord cu tine. Dar asa este si in ziua de azi, poate mai rau pentru ca acum sunt ascunse mai bine "treburile" popilor de popor. Sunt mii de substraturi in ce-i priveste dar nu putem face prea multe, din pacate.

Nu stiu cum e sa fii stapan peste sclavi si sa predici iubirea de aproape. Ma bucur ca nu am trait in epoca sclavagismului. Si acum e aceeasi mancare de peste, numai ca slcavii sunt moderni si legati de maini nu cu lanturi ci cu datorii catre stat care te mananca de viu.

"Institutia dumnezeului atotputernic" cum o numesti tu se denigreaza singura, sa stii. Pe zi ce trece mai mult se infunda in noroi. Nu e nevoie de masoni ca sa o infunde, poate sa o ridice in ochii oamenilor, sclavilor pardon.

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
-- Aici nu mai e valabila nici macar partea cu "sa faci ce zice popa" raised eyebrows Deci, te rog. Oamenii nu ar trebui sa mai asculte "sfaturi" de mantuire din gura spurcata a preotilor, ci sa-si asculte vocea lor interioara si nimic mai mult. Oare cand se va intampla si asta?

Oricum Institutia Bisericii cade pe zi ce trece in ochii oamenilor cu atatea care se intampla. Nu mai au credit din partea populatiei din Romania atat de mult cum aveau acum 3-4 ani si ma bucur pentru asta.
Poate va veni o zi cand sclavii se vor elibera de toate prostiile care ii invaluie.

Altul ca Cuza nu se va mai afla pe pamant romanesc, asa cred eu cel putin. Nu vezi ce timpuri traim? Aberante si confuze? Pare mai rau decat un film SF.
Platim taxe si impozite sa le asiguram lor un loc pe scaun in marea sala ca sa poata sa doarma linistiti...
O tara saracita, furata, condusa de idioti si inapti."
De acord.

NOname
| NOname a răspuns (pentru nogomani):

"Se întâmplă să tot apară prin discuţii ca argument pro religie faptul că biserica ar fi artizana unei opere sociale, mai exact că biserica ar depune activităţi pentru ajutorarea celor săraci. Şi pe undeva, te-ai aştepta ca o instituţie care se ocupă în mod tradiţional cu prezentarea unor minciuni gogonate pe post de adevăruri, o instituţie ce are drept istorie o lungă succesiune de eşecuri, la nivel filozofic, moral şi social, să conţină şi vreo parte pozitivă din moment ce încă mai stă în picioare. Dacă însă biserica are vreo parte pozitivă atunci aceasta cu siguranţă nu constă în aşa zisa ei operă socială care de fapt nu este operă ci o piesă de teatru absurd înscenată pentru deplina prostire a populaţiei.
În primul şi în primul rând biserica nu poate ajuta material pe nimeni deoarece ea nu desfaşoară activitaţi productive. Defrişarea pădurilor ajunse în proprietatea ei prin donaţii din partea statului nu contează ca activitate productivă ci tot ca o formă de parazitism pe resursele ţării. Preoţii şi celelalte specii clericale nu muncesc defel şi ca atare toate resursele financiare de care dispun aceştia sunt provenite din munca altora; singura muncă pe care o depun clericii constă în activitatea neobosită de splălare a creierelor.
Ceea ce face biserica s-ar numi act caritabil doar în momentul în care acei bani care ajung la nenorociţi ar fi produşi prin vânzarea legumelor şi fructelor produse în serele şi livezile muncite de popi, patriarhi şi episcopi, dar noi ştim că acele sere şi livezi nu există şi nu vor exista niciodată. Ceea ce face biserica s-ar putea numi act caritabil dacă acei bani care ajung la nenorociţi ar fi produşi din vânzarea tehnologiilor inventate de teologi şi apologişti religioşi în institutele de cercetare teologică, dar noi ştim că acele tehnologii nu există şi nici nu vor exista vreodată.
Aşa zisa operă caritabilă a bisericii nu constă decât în acapararea continuă de fonduri de la stat şi de la populaţie, reţinerea celei mai mari părţi din ele întru exagerata umflare a burţii clerului şi folosirea restului pentru ajutorarea câtorva nenorociţi. Oare dacă aş solicita de la stat şi de la cetăţeni câteva miliarde de euro, aş păstra partea leului pentru mine, şi cu restul aş ajuta nişte săraci mi s-ar duce vestea de mare binefăcător? Ba, dimpotrivă, dacă s-ar întâmpla chiar să funcţioneze acest scenariu aş fi numit probabil şarlatanul secolului şi asta doar din cauză că şarlatania mea ar fi prizoniera unui secol, nu una întinsă pe parcursul mileniilor aşa cum e cazul bisericii.
De fiecare dată când reprezentanţii bisericii apar prin mass media şi se laudă cu opera lor socială nu fac decât să expună gradul extrem de neruşinare, ipocrizie şi cinism la care pot să ajungă slujitorii lui Dumnezeu, în fapt slujitori ai unui stil parazit de viaţă.
Tot aceştia militează împotriva planificării familiale şi a avortului, astfel militând pentru familii sărace dar cu copii mulţi şi numesc asta pro-life. Tot aceştia sunt responsabili de îndoctrinarea religioasă şi numesc această spălare pe creier educaţie morală. Tot aceştia dau pilde despre "virtutea" de-a fi sărac în timp ce îşi strâng averi de miliarde. Ei bine, această situaţie nu este deloc întâmplătoare având în vedere că instituţia pe care o reprezintă este fundamentată pe cea mai mare decepţie a umanităţii, aceea că există un dumnezeu.

Vom trăi într-o lume mai bună doar atunci când aceşti specialişti ai decepţiei vor fi recunoscuţi ca ceea ce sunt, când nu vor mai fi trataţi ca repere morale şi când vor fi sfătuiţi prieteneşte să se apuce să facă ceva util şi să lase minciunile şi şmecheriile deoparte."
Subsriu.