| Clorox a întrebat:

Salut, voi la ce divinitate va inchinati? O faceti macar?
Eu in ultima vreme am cam lasat balta subiectul asta cu religia...
Ateilor, ati vrea sa existe o divinitate? Daca da puteti sa-mi dati argumente?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Eu mă închin Dumnezeului Bibliei.

| RAY a răspuns:

Problema nu e ceea ce vreau eu,problema e sa accepti realitatea prin dovezii stiintifice care arata ca nu exista zeii,dumnezei, degeaba as prefera eu sa nu existe gravitatie ca ia tot exista, degeaba prefera uni sa se minta ca exista viata de apoi ca nu exista, omul traieste din sperante deserte toata viata, maturizarea incepe cand devi deschis la minte, majoritatea raman cu acelasi dogme si credinte si sunt usori de manipulat si controlat

| Clorox explică (pentru RAY):

Pe mine chiar aia ma intereseaza, ce ai vrea tu...
Asta am intrebat, astept raspuns cu ce am cerut!
Eu stiu ce am de facutwinking

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Nu,nu as vrea asa ceva, as vrea un univers care poate fi explicat de la bun inceput prin stiinta fara spiridusi, magie alte aiureli

| Clorox explică (pentru RAY):

Raspunsul asta l-am vrutwinking

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Ce e paradoxal ca adeptii stiintei ar trebui sa coboare din turnul de fildes si sa observe realitatea cu atentie pentru ca sunt multe lucruri pe care stiinta nu ti le explica. Adica imi spui ca stiinta a DOVEDIT ca viata a aparut in urma unor procese naturale? Da, asta spune stiinta. Cat de elocvent ti se pare acest argument in fata unui element de o complexitate uluitoare precum viata?

| RAY a răspuns (pentru fuzzer):

Daca nu stim ceva inseamna ca dumnezeu a facut acel lucru, stiinta inca nu a dovedit cum a aparut viata pe pamant doar se presupune pe baza unor dovezi, dar asta nu inseamna ca exista fix zeul ca inca nu stim ceva

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Constat ca toti intra intr-o polemica atunci cand se aduce in discutie conceptul de divinitate, suntem pasivi, obiectivi si reci, ne mai permitem sa spunem ca moartea e un fenomen natural si ciclic. Culmea in fata mortii toti se simt neputinciosi si atunci parca l-ar invoca cu disperare pe Dumnezeu. Stii, atunci e momentul cand orice ateu devine crestin. Pentru mine miracolul vietii e un argument cat se poate de graitor ca in spatele acestui miracol e o ratiune mult superioara omului si de aceea nu e atat de important sa explici acest lucru pe cale rationala, pentru ca nu vei putea dar e lipsit de logica sa atribui acest lucru unor procese accidentale. Ai auzit de celebrul pariu al lui Pascal? Eu pot sa pariez ca stiinta nu va raspunde vreodata la asemenea intrebari

| RAY a răspuns (pentru fuzzer):

Eu nu inteleg de ce fix dumnezeu e raspunsul la toate? si nu inteleg de ce voi crestini nu puteti accepta pe cei care au alta gandire fata de voi, daca eu acolo m-am exprimat nu inteleg de ce miai comentat, daca aia este parerea mea de ce trebuie sa dau socoteala cuiva?

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Bine spus, in acest caz nici un crestin nu ar trebui sa dea socoteala in chestiuni ce tin de credinta. Ma intriga sintagma -a fost dovedit ca nu exista zei, dumnezei. De asemenea, nu pot sa tac cand citesc ca evolutia este prezentata ca un fapt stiintific, nu pune la indoiala doar accepta. Nu imi suna deloc logic si ca tot esti preocupat de stiinta, vastitatea universului pune mari semne de intrebare cerceetatorilor si cu greu mai spui ca totul e evoluat. Stiinta are meritele ei, nu neaga nimeni lucrul acesta dar sunt multe lucruri legate de existenta omului pe care stiinta nu le poate explica iar in acest caz, multi oameni, aleg sa creada intr-un creator care ofera sperante de viitor. Citeste, te rog daca poti Apocalipsa 21:3, 4. Chiar daca pentru tine sau altii sunt simple iluzii, multi aleg sa traiasca cu aceasta speranta si facand ceva in acest sens.
We re done

| RAY a răspuns (pentru fuzzer):

Da cine va cere socoteala? Dupa limbajul care il ai nu-mi doresc sa fiu vreodata de religia sau de credinta ta, bye

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Incetez sa-ti mai raspund, e irelevanta aceasta polemica. Un sfat, inainte de a-mi evalua limbajul, incearca sa-ti analizezi primul raspuns printr-o prisma a corectitudinii gramaticale. In concluzie, nu mi-as dori pe cineva ca tine sa-mi impartaseasca convingerile religioase.

Dai cu pace!

| RAY a răspuns (pentru fuzzer):

Amin,nb

| Drimmero a răspuns:

La Sfantul Tun!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Frumos, si eu laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Sfantul Tun care l-a adus pe pamant pe marele Henry si pe altii ca el,, legende emblematice transformati in zei!
Ce face molipsirea asta...

| lpavel a răspuns:

Ti-ai gasit de la cine sa ceri sfaturi... lupule as vrea a ma las de carnea de oaie, crezi ca ar fi bine? big grin

| Deaad a răspuns:

Nu ma inchin la divinitate.

Cu sau fara divinitate ne ducem in jos.

| drutzix a răspuns:

Nu as vrea sa existe o divinitate.

| Cliar a răspuns:

Nu ma inchin si nici nu prea imi bat capul cu subiectul religie, mai intru sa citesc intrebari/raspunsuri de pe TPU pentru a imi antrena gandirea din cand in cand. Cat despre ultima intrebare mie personal imi este indiferent, atata timp cat nu exista o divinitate care eventual sa munceasca si sa faca bani in locul meu nu am nici un beneficiu. Fie ca ar exista dumnezeu, fie ca nu, daca tot eu trebuie sa ma duc la al dracu servici 8h pe zi e degeaba existenta/inexistenta acestuia.