| LaviniuA a întrebat:

Sunt cam deprimat spuneti-mi si mie ceva vesel duhovniceste.

Cred ca nu prea am progresat...

Voi cam ce faceti ca sa fiti constienti de voi insiva, sa traiti in prezent si in acelasi timp sa nu uitati de Dz?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Uite unul, fericit e cel care e mort, mai fericit e cel care nu sa născut vreodată, cei care trăiesc suferă pentru toți

| LaviniuA explică (pentru RAY):

Superb citat dar de unde e?

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Https://www.biblegateway.com/......?/passage/

lavinia tot nu vrei sa te mariti?

| LaviniuA explică (pentru RAY):

Nu, incearca alaturi.

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu îngăduie să trecem prin astfel de situații ca să ne conștientizeze de nevoia de El.
Spiritualitatea noastră este strâns legată de Dumnezeu. Nu poate exista viață spirituală și nici viață veșnică decât dacă suntem strânși legați de Dumnezeu.
O durere fizică apare pentru că nervii există. Ei ne conștientizează de durere, și asta înseamnă că este o problemă de sănătate ce trebuie vindecată.
Deprimarea este și ea o problemă de sănătate spirituală și apare atunci când viața noastră este străină de Dumnezeu. Problema este conștientizată din pricina suferinței care i simțim; și trebuie ca această problemă să fie soluționată. La problemele de natură fizică poate că mai alergăm la medic; dar la problemele spirituale trebuie să alergăm la Dumnezeu.
Am trecut și eu prin așa ceva. Lăsat singur, am ales despărțirea de Dumnezeu. Dar nu asta a fost soluția. M-am rupt de Dumnezeu ca să nu mai simt durere. Crezi că asta a fost o soluție? Nicidecum.
Acum, întors la Dumnezeu, vindecarea vine puțin câte puțin. Trebuie să învățăm să ne încredem în Dumnezeu, în făgăduințele Sale, chiar dacă împrejurările în care ne aflăm sunt dintre cele mai rele. Fără credință este cu neputință să fim plăcuți lui Dumnezeu. Așa că suntem "obligați" să ne încredem în Dumnezeu.

| J0B0MAT a răspuns:

Tu ești când fată când băiat.Nu prea ești foarte conștient/ă de tine sau cum?

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

E autocomplete... am fost neatent.

| sabin89 a răspuns (pentru LaviniuA):

"am fost neatent"
Ai fost deprimat, ai fost neatent...Deci, ce ești?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Psalmul 91.

Răspuns utilizator avertizat
| T0Teu a răspuns:

"Sunt cam deprimat spuneti-mi si mie ceva vesel duhovniceste."
Mesajul central al creștinismului e ca Domnul Isus a murit pentru fiecare dintre noi în parte, pentru păcatele fiecăruia dintre noi pentru a putea ajunge în rai, lângă El, sa fim o veșnicie fericiți. Da, ai citit bine. Și pentru tine a murit și te iubește și așteaptă sa te întorci la El. Nu e imposibil, altfel nu nr ar mai fi cerut asta fiecăruia. Eu zic ca asta e motivul pentru care ar trebui sa fim bucuroși zilnic. Dumnezeu Insusi a lăsat slava din cer pentru a fi batjocorit si mai apoi omorat în locul fiecăruia dintre noi. Pentru noi a făcut toate astea. Pentru mine și pentru tine. Din dragoste. Nimeni nu te a mai iubit atât de mult. Cine altcineva și a mai dat viata pentru tine? Și într un mod atât de greu...

"Voi cam ce faceti ca sa fiti constienti de voi insiva, sa traiti in prezent si in acelasi timp sa nu uitati de Dz?" Intrebarea e: cum as putea uita de Dumnezeu când mi-a făcut atâta bine și încă îmi face? El e tot ce am eu mai scump pe lumea asta. Fără El sunt nimic. N am cum sa Îl uit vreodată.

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Asta ce zici legat de moarte cred ca trebuie interpretat altfel... imi scapa acum. Plus ca e cam ciudat sa zici ca a murit pentru persoane care nu existau pe atunci, sau ca sa se ierte pacate care nu fusesera inca facute.

Oamenii cred pot sa ajunga si in rai, dar daca studiaza si pun in practica in mod corect doctrina lasata acum 2000 de ani.

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Nup. Scrie în Biblie ca doar prin Domnul Isus putem fi mântuiți. Și e și logic ca e asa. E foarte adevărat ca El a murit pentru noi, pentru păcatele pe care urma sa le facem. Deși suna imposibil poate, e adevărat.

| Goebbels a răspuns:

Dacă îți dorești să progresezi, va trebui să renunți la ideea entităților imaginare și la amăgirea falsă. Adoptă, în schimb, principii raționale și științifice pentru a-ti ghida calea. Privește realitatea așa cum este, fără a recurge la iluzii sau credințe neîntemeiate. Aderă la o perspectivă bazată pe dovezi și raționament, pentru a construi o fundație solidă pentru evoluția ta personală și intelectuală.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

1 Petru 1: 13 – „De aceea, încingeţi-vă coapsele minţii voastre, fiţi treji şi puneţi-vă toată nădejdea în harul care vă va fi adus la arătarea lui Isus Hristos."
Umpleti mintea cu versete din Scriptura. In fiecare zi, invata cate un verset pe zi si mediteaza la el, pe tot parcursul zilei.
Psalmii 94:19 – „Când gânduri negre se frământă cu grămada înăuntrul meu, mângâierile Tale îmi înviorează sufletul."