| anonim_4396 a întrebat:

Voi va spovediti si va impartasiti de Craciun, de ce e bine?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Spovedania si impartasania sunt TAINE. Ele trebuie savarsite din timp in timp, cand simti necesitatea. Faptul ca o faci in fata unui preot, nu-i nici o rusine, se va rusina preotul de tine, daca esti sincera.Deci il ajuti si pe el. Totusi, daca pui aceasta intrebare, ma vad obligat sa-ti spun care este semnificatia acestor 'Taine').
Spovedania semnifica recunoasterea greselilor. Impartasania este un botez prin care renasti(inviezi), curata, spalata de povara greselilor, odata ce prin impartasanie iti sunt iertate. Daca.
Este o procedura, ca sa zic asa in care iti cureti mintea, eradiezi tt ce e rau sau a fost in tine. De asta este bine! Toti crestinii fac asa. Daca esti crestina. Daca ai pareri, asculta ineptiile altora, e treaba ta! Vei vedea ce e bine sau rau in timp.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Preotul cu patrafirul, in fata caruia te spovedesti reprezinta o institutie Biserica.Nu te intereseaza daca e corupt sau nu. Aoi nu ar trebui sa-ti fie necunoscut decat prima oara, de vreme ce practici.In alta ordine de idei, cel ce se spovedeste isi alege confesorul.nu e obligatoriu sa te duci la biserica de care apartii teritorial, daca simti ca nu te intelege, nu te reprezinta sau ai senzatia ca e nepregatit sau neserios. Poti merge la o manastire, la o alta biserica in functie si de ce-ti spun prietenii care au si eu un confesor cu har.

19 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Asa e ramas de la Sfintii Parinti. Cine vrea sa asculte...

| danay72 a răspuns:

Nu.Aceasta e mai mult un obicei, pentru ca in Biblie nu se vorbeste despre faptul de a te impartasi inainte de Craciun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce as spune lucruri personale unui necunoscut? si de ce m as injosi sa stau si in ghenunchi in fata lui?

| milan9 a răspuns:

Desigur. Pentru mantuire sufletul are nevoie de aceste sacramente...

| Doub a răspuns:

Nu mă spovedesc şi nici nu mă împărtăşesc.

| AvalohAlyn a răspuns:

Obisnuiam candva..acum nu.
NU ma mai identific cu BOR.dar cred in Dumnezeu Iisus Christos.
Consider ca asta e doar un obicei, un ritual..trebuie sa fii aproape de Dumnezeu mereu nu numai de Craciun si de Pasti.
Insa obisnuiesc sa ascult colinde si sa primesc preotul in casa.happyAsa ca simbol.
Deocamdata sunt ortodox.dar nu prea merg la biserica
Desi cred in Iisus si am inceput sa citesc/studiez Biblia.
Sarbatori fericite.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.E bine ca asa zice in Biblie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru J0B0MAT):

Unde scrie de craciun in Biblie? Sa ii spui preotului pacatele?

| VelaJohnny a răspuns (pentru J0B0MAT):

Daca iti „regreti" greselile numai de paste si craciun e ipocrizie, si nu e nevoie sa mergi la un om, cine (o fi el) ca Dumnezeu, care cunoaste inima sa te ierte. Daca le regreti sincer iti vor fi iertate, tu cum ierti pe cineva? Nu daca isi cere scuze si se straduieste sa nu mai faca?

| J0B0MAT a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am zis eu ca scrie ca e bine de craciun?
Am spus de ce e bine sa te spovedesti /impartasesti.
Nu prea imi regret greselile, am avut de invatat din toate cate ceva.

| VelaJohnny a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ai spus ca e bine de craciun sa te spovedesti ca asa scrie in Biblie, #angelica02 a intrebat de craciun daca e bine, tu nu ai precizat la ce te referi asa ca la ce sa ne ducem cu gandul noi care ti-am citit raspunsul? Si no, de exemplu ai dat foc la casa din neatentie, nu prea iti pare rau, doar ai invatat sa nu pui apa pe instalatie (e un exemplu big grin ) laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru VelaJohnny):

A, pai atunci nici ea nu a precizat concret, a intrebat de ce e bine.
Ma simt importanta daca mi-ai citit raspunsul.
N-am dat foc la casa inca.Greselile pe care le -am facut eu nu le regret.Asta e.Sunt rea, sa ma ierte Dumnezeu daca vrea, daca nu......asta elaughing)

| R0R0 a răspuns:

Da. Conteaza pentru tine, sa ai constiinta impacata ca petreci Sfintele Sarbatori curata sufleteste

| Lawliet14 a răspuns:

Te simti mult mai curat... Daca mergi acolo cu inima deschisa! Cine cunoaste taina, intelege.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde ce pacate ai. Ultima oara preotul era sa faca infarct si a trebuit sa ma opresc din povestit.Din cele 390 de intrebari din indreptarul ortodox am raspuns gresit la 250.
Am luat punctaj mic.

www.scechurch.org/biblioteca/files/spovedanie.pdf

| drutzix a răspuns:

Nu m-am spovedit niciodata si nici nu planuiesc sa fac asta.
Pai de ce ar fi bine sa ii spui 'pacatele' preotului?

| 熊Panda熊 a răspuns:

E bine sa te spovdesti si sa te impartasesti, chiar foarte bine! Gandeste-te ca il iei pe Hristos insusi in tine cand te impartasesti! E lucru mare!

| Anghel5747 a răspuns:

Tu ai gasit Craciunul ca fiind scriptural? Documenteaza-te, sa vezi ca aceasta sarbatoare isi are originea in Babilon, preluata de Grecia si Roma, apoi bagata in crestinism.
Daca vrei sa ti sarbatori cu ADEVARAT ale lui Dumnezeu, citeste tot Leviticul 23:
"Iată sărbătorile Domnului, cu adunări sfinte, pe care le veţi vesti la vremile lor hotărâte."
Gasesti pe net si calendarul iudaic ca sa vezi vremea hotarata pentru aceste sarbatori.

Cat despre spovedanie, nu te ajuta la nimic. "Iubeste pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău si să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
Pazeste poruncile, aici e intelepciunea.