| DyNo a întrebat:

Vreau sa-mi aduceti dovezi prin care sa demonstrati ca exista sau nu Dumnezeu, respectiv daca religia sau ideile pe care le imbratisati sunt corecte. Nu am pus aceasta intrebare pentru ca vreau sa-mi schimb ideile sau altceva, sunt curios sa vad ce dovezi aduceti fiecare.

PS: Daca incepeti sa va certati sterg intrebare.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca ne uitam in natura vedem ca totul se intamla fara un scop datorita celor patru forte si derivatelor acestora.
Deci unde este Dumnezeu?
Problema e ca nu prea stim ce sunt aceste forte. Iar singurul mod in care putem interactiona cu realitatea sunt simturile noastre. Iar simturile pot fi pacalite.
Cand faci o afirmatie gen: Dumnezeu exista, sau Dumnezeu nu exista trebuie sa pleci de la "axioma" ca realitatea pe care o percepi cu simturile este perceputa 100% corect, oric sa pleci de la o asemenea premisa este total eronat. Parerea mea este ca nu putem sti sigur daca exista sau nu ceva, cu atat mai mult ceva ca Dumnezeu.
Daca pleci de la premisele ca percepem realitatea 100% corect, ca logica umana este 100% corecta, ca noi cunoastem tot universul/realitatea, atunci Dumnezeu NU exista.
Dar stiinta ne spune ca omul nu percepe corect realitatea: Vazul poate fi pacalit si chiar este, pentru ca in realitate culorile nu exista.
Auzul poate fi si el pacalit si exista o sumdenie de cazuri in care oamenii aud sunete ce nu exista.
Tot asa si restul simturilor.
Tot stiinta (biologia) ne spune ca logica umana nu este perfecta, este doar superioara animalelor.
iar tot stiinta ne spune ca nu cunoastem decat o mica parte din Univers, Universul vizibil.
Cum nu pot sa plec de la cele trei premise de mai sus nu pot sa afirm daca Dumnezeu exista sau nu.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

M-am referit la o entitate divina ce nu are legatura cu religiile. Daca ne raportam la crestinism, atunci putem trage usor concluzia logica ca Dumnezeul crestin prezinta multe greseli si sansele ca acesta sa existe scad sub 1%

| DyNo explică (pentru Inferno):

Mda, ai mare dreptate. Dumnezeu crestinilor ( zei elohim pe care nu ii mai enumar ) sunt niste zei capriciosi, orgoliosi etc... deci nu pot fi Divinitatea.

| danut a răspuns:

CU toate ca Dumnezeu se poate "distinge" in marea majoritate a actiunilor sau lucrurilor ce ne inconjoara, existenta Acestuia nu se poate face din doua motive, primul este acela ca omul crede in existenta SA doar prin CREDINTA care inseamna a crede in ceva ce nu se vede si doi Dumnezeu nu-si face simtita prezenta in mod "izbitor" pentru ca cineva sa nu poate spune ca a venit de frica sau din alte obligatii ci doar din DRAGOSTE. Varianta "opusa" nu intra in "optiunile sau aspiratile" mele. Exista si o a treia parte care nu a fost studiata sau dezbatuta deoarece este mai putin cunoscuta in medile laice si chiar printre preotii obisnuiti, este vorba despre apropierea a tot ce este uman (inclusiv sistemul planetar atins de navele pamantesti) de Dumnezeu Tatal. Nimic din ceea ce a fost atins de pacat sau pacatosi nu poate exista in preajma TATALUI. daca acesta s-ar apropia de. sa spunem mai nou, Marte, acesta ar arde instantaneu, la fel ar fi si cu pamantul sau luna sau o fiinta de pe pamant (la ora actuala).

| Alikke a răspuns:

Este simplu. Dumnezeu este Energie si Energia este pretutindeni. love struck
OFF Topic: Cum stergi o intrebare? * o *

| DyNo explică (pentru Alikke):

OFF Topic: Te duci la ''Intrebarile mele'' si sub fiecare intrebare o sa-ti apara scris negru pe rosu ''Sterge intrebarea''.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Mersi DyNo.
Esti un scump. ^ _ ^

| DyNo explică:

Sunt foarte curios sa vad replica crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ma n-o sterge.ca am mai vazut-o de sute de ori.cand o sa prind un inger sau un drac o sa ti-l aduc sa-l vezi si sa-l iei la intrebari.da tu o sa vii cu esplicatii stiintifice, despre evolutie, aparitii de noi rase prin comutatii generice, cu povesti sf de prin spatii multiple si universuri paralelipipediceee.asa ca, nu cred ca merita efortul.idei corecte? adica? cum corecte? din punctul meu de vedere SANT corecte.din al tau nu ma priveste, nici nu ma intereseaza.

| DyNo explică (pentru anonim_4396):

Sa fie clar, nu cred in teoria evolutiei, nici in cea a Big-Bang-ului, si totusi, mi se par mai rationale decat unele basme, totusi, sa nu incepem sa ne certam acum sa am motive sa o sterg.

| i86e2 a răspuns:

Cred că o dovadă simplă că D-zeu nu există e faptul că se ascunde. happy Apoi, ființe inteligente nu pot exista pur și simplu, după cum au arătat creaționiștii de nenumărate ori. Pe lângă toate astea, e clar că biblia e o carte de basme și atributele divine sunt absurde și autocontradictorii.

Singurul argument pentru D-zeu e ignoranța, adică, încă nu știm cutare lucru, deci "God did it", deși e cam slab acest argument, fiindcă de-a lungul cunoașterii, D-zeu devine din ce în ce mai mic și mai patetic. În plus, se știe deja ce a cauzat Unviersul și nu e vreun zeu, ci fluctuațiile cuantice.

| AndraRox a răspuns:

Sunt creștină. Cred în Dumnezeu dar nu pot să demonstrez existența Lui. Nu există DOVEZI CONCRETE care să ateste faptul că El există, dacă ar exista aceste dovezi, nu ar mai exista ateii, nu-i așa? Eu personal cred în El, mereu voi crede, însa încă nu este dovedit că există cu adevarat. Noi, creștinii știm că e ceva acolo sus, care ne veghează, simțim o putere și credem că vine din cer, acea putere pentru noi este Dumnezeu.

| Justrollin a răspuns:

Va bateti capu degeaba,nu o sa aflati niciodata raspunsul,poate doar o sa aveti impresia ca il stiti,dumnezeu? cum a aparut? a fost mereu? a fost dinaintea timpului? oooooooook,exact aceiasi chestie o putem spune si despre big bang,de unde au aparut particulele,fenomenele, s.a. care au produs big bangul? asa dintr-o data? o sa aflati cand o sa muriti, dar pana atunci, bucurati-va de viata, si incercati sa va faceti sederea aici cat mai placuta

| DyNo explică (pentru Justrollin):

Eu doar sunt curios cum isi sustin parerile. Dar ai dreptate.