Întrebare recomandată | Kosminutza12 a întrebat:

Am o problema : de cateva zile am intrat intr-un fel de depresie usoara... Nu am chef sa mananc mai nimic, mananc foarte multe dulciuri si mai ales ciocolata, plang ziua din nici un motiv sau din motive prostesti, noaptea visez urat si plang, vorbesc in somn... sad Ce se intampla cu mine? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Saraca de tine,imi pare rau.
Incearca sa mergi la un pshiholog,te va ajuta foate mult,iti zic din propria experienta!
Incearca sa citesti o carte frumoasa,sa mergi la biserica,sa explorezi frumusetiile acestei vieti.
Viata este scurta,pacat ca sa nu o traim la maxim(nu ma refer la petreceri,cluburi si lucruri de genul)! Nu te mai gandi la lucrurile care te indispune,chiar daca pare greu,nu lasa sa te domine, sa te umileasca, gandeste-te ca esti puternica si poti trece peste orice obstacol!
Daca un motiv este lipsa de comunicare, atunci poti sa vorbesti cu mama ta sau sa iti gasesti o alta persoana, pe care o consideri capabila sa te asculte!
Sper ca te-am ajutathappy

25 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ai tu vreo suparare interioara si vrei sa o spui! Incearca sa comunici cu cineva apropiat, renunta la dulciuri, iesi la aer curat si fa sport!

| Here4u a răspuns:

Buna!
Pai, cred ca ai intrat in anemie.Fa-ti niste analize, si daca nu ies bune sau ies proaste cumpara-ti niste pastile numite Aceselezin. Sunt bune happy Insanatosire Grabnica!

| catthshshshs a răspuns:

Ia gandeste-te putin, ce eveniment sau situatie a cauzat acest lucru? O cearta, o despartire? Te simti singura, neimportanta?

| stresat a răspuns:

Renunta la dulciuri in primul rand, mai mult de baga in depresie decat te ajuta. Fa ceva, iesi afara, ia-ti mintea de la probleme, afla ce s-a intamplat de ai ajuns in depresie si incearca sa rezolvi acel lucru. Vorbeste cu cineva despre ceea ce simti, te va ajuta mult.

| AxelBv a răspuns:

Cati ani ai?

| DNSK a răspuns:

Gaseste ceva care in mod normal te destinde sau te amuza. toti avem perioade mai putin bune. Eu ma uit la un film si imi mai revin. tu poti sa asculti muzica, sa iesi cu prietenii, sa citesti... fa ce-ti place! asta e remediul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efectul sfarsitului lumii din 21 undrea 2012.amin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar daca ai 12, cum scrie in ID-ul tau, vorbeste cat mai mult cu parintii, mai precis cu parintele cu care te intelegi cat mai bine, indiferent daca este tatal sau mama. Prietenii sunt ok cand ai chef de ceva, dar daca nu ai chef, nu te pot ajuta, ba din contra, nu te inteleg si te simti si mai nasol.
Daca esti majora... iti lipseste altceva big grin.

| Criiistinutsa a răspuns:

Pentru ca probabil a aparut rutina in viata ta. si mie mi s-a intamplat. Incearca sa mai iesi din casa sa te mai plimbi, sa mai schimbi vorbe cu altcineva, o sa te simti mai bine!happy

| myruna2012 a răspuns:

laughing
Faza cu dulciurile a fost faina rau de tot!

Cred ca ai pus-o la nimereala!

Nu mai manca dulciuri sau mananca regulat.

Vorbitul in somn nu e o problema mare.

Eu am chef sa mananc cand mi-e foame dar nu prea mi-e foame big grin!

Plangi?! laughing Doamne Fereste!

Ai anemie, ce naiba!
Esti cam sensibila!

Hai linistete si scuza-ma daca te-am jignit cu ceva.

| asclepius a răspuns:

Super tare m ai ales faza cu dulciurile laughing nu te duce la un psiholog mai tare va agrava lucrurile nu i crede pe cei ce spun ca au fost si au facut minuni pentru ca daca au facut minuni inseamna ca acele persone nu eram prea istete problama ta este foarte simpla si se numeste plictiseala plansul este primul simptom faptul ca plangi este specific lipsei de sentimente visezi urat? imaginatia ta iese afara in timpul somnului deoarece in timpul zilei ai tinut o chinuita inauntru si te ai plictisit

| tl34 a răspuns:

Heyy multa lume poate sa fie asa doar keep calm everything its ok! S eu vb in somn! Doar incearca sa stai cu bff -ul tau...

| Louuder98 a răspuns:

Te-ai indragostit laughing

| Kosminutza12 explică:

In primul rand, nu mai vreau glume proaste! Asta chiar e nesimtire! Nu aveti obraz deloc! Nici bun simt si nici cei 7 ani de-acasa! Nu va e rusine?

| Kosminutza12 explică:

In primul rand, ii multumesc ioanei100 pentru ca m-a ajutat foarte mult, iar in al doilea rand, vreau sa spun ca daca raspundeti la intrebari ca sa va bateti joc de oameni, sunteti chiar nesimtiti! Cred ca va dati seama despre cine vorbesc!

| razboinicu2016 a răspuns:

Pai incearca sa comunici mai mult si sa iesi dep pe afara, daca nici asta nu merge incearca la un psiholog, el te poate ajuta foarte mult, dar daca nu faci nimic poti ajunge mult mai trista de atat si cu timpul se pot intampla si lucruri mai grave

| elisadaia a răspuns:

Eu zic ca mai bine iesi din casa un pic si sa stai cat mai mult cu prieteni, sa faceti lucruri care sa te faca fericita deoarece stand in casa o sa inrautatesti situatia.

| cURcUbeUiNnoNcULorI a răspuns:

Du-te la psiholog

| MariaStancu a răspuns:

Hmmm asa am patit si eu. este o chestie trecatoare. poate ca ai trait o experienta traumatizanta sau poate ti-a ranit cineva inima. asa patesc si eu... si faza cu plansu de obicei aia e o chestie la adolescente cand sunt in dezvoltare.

| DeathWolf a răspuns:

Asculta muzica! Daca nu merge, mergi la psiholog sau vorbeste cu o persoana care te intelege.

| Bosuletzu_Vostru_Amy_1989 a răspuns:

Treci doar printr-o faza mai grea atata tot

| SkrillexRulz a răspuns:

Ca vine sfarsitul lumii de aia

| Allexxxx a răspuns:

Probabil este din cauza unui anumit lucru caruia nu i-ai importanta si de fapt tea afectat destul de rau

| VladuTzu_Yo_1998 a răspuns:

Asta inseamna ca esti insarcinata, sau daca nu incearca un psiholog te va ajuta tiio spun eu sigur

| Kosminutza12 explică (pentru VladuTzu_Yo_1998):

Nu ti-e rusine? Asta chiar e nesimtire!