| MaryCv a întrebat:

Am o stare nasola din cauza unei gripe de 12 zile (nas înfundat, dureri în gat când și când, secreții nazale, stare de oboseala ). Sunt foarte panicat de starea în care mă aflu și îmi este frica sa nu fie vorba despre probleme mai grave cum ar fi virusul hiv.Menționez ca am intreținut cateva relații intime neprotejate în trecut.Îmi este frica sa fac acel test, deoarece doar gândul ca ar putea fi pozitiv mă distruge.Mă gândesc continuu la aceasta sansa deși nu am nici o certitudine.Mă tem sa nu fac un atac de panica, am insomnii. Ajutați-mă cu un sfat va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Din cate stiu virsul HIV nu prea da astfel de simptome, deci e putin probabil sa-l ai. Dar trebuie sa mergi la medicul de familie sau la un medic orl sa te consulte si sa-ti dea un tratament pentru gripa aia. Poti face si testul pentru virusul HIV, doar pentru linistea ta.

| Adrian3238 a răspuns (pentru crysty1222):

N-are cum să-l aibă el nu trebuie sa ghindeasca la asta

| crysty1222 a răspuns (pentru Adrian3238):

Stiu ca e imposibil sa-l aiba, dar pentru linistea lui e bine sa faca si testul asta ca sa nu-si mai faca atatea griji. Stiu si eu cum este sa ai atatea simptome si sa te gandesti la tot felul de boli grave, chiar si acum mai trec prin peroade de astea.

| giulia283 a răspuns:

Du.te la doctor. E singura solutie. Si fa si testul ala fara frica. Multa sanatate.

| Adrian3238 a răspuns:

Du-te mai bine la medic nu sta cu asta și eu sunt in depresie și am insomni din cauza durerilor de burta și mie îmi pare ca am vreo boala dar nu-i asa ghindul ne face sa credem asta trebuie sa ne luam in mini chit de chit.și cum te simți după o noapte nedormita

| MaryCv explică (pentru Adrian3238):

Mulțumesc.O sa merg la medic.De fapt ceea ce ce mă sperie este aflarea unui rezultat pozitiv. Însă sper sa fie doar în mintea mea aceasta temere.Mulțumesc