| alexxandra_6637 a întrebat:

Am si eu o intrebare.am 14 ani 1.57 si 49 de kg, si- mi doresc foarte mult sa mai cresc in inaltime, dar desi fac voley, nu am mai crescut deloc.stiti vreun fel de exercitii sau pastile pentru a ma ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Pai te ajuta sportul in general:
mergi pe role ( crede-ma am incercat si eu )
sari coarda
alearga
si nu uita sa faci miscare in fiecare zi macar 30 de minute
uite aici niste sfaturi ca sa pari mai inalta: http://www.121.ro/......cat34.html
:D fundita?

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Continual sa faci volei sau/si basket, fa yoga, meditatii cu vizualizari. Este singurs ta sans normala. Este o procedura "chirurgicala" la Spitalul foisorul devfoc, in care iti bag a niste cuie in incheieturi si trage de oase cu ub fel de surub ins a nu cred ca vreo sa incerci asta. Eu am crosscut facand basket de la 14 la 17 ani vreo 20 de cm. Cei care sunt stresati cresc mai greuwinking

| Baton a răspuns:

Daca faci volei e bine si vei creste in viitor.
nu iti recomand toate porcariile de pastile deoarece nu ajuta cu nimic.
daca semeni pe cineva din familie care este mic de inaltime atunci probabil ca si cu volei-ul nu vei creste foarte mult dar ceva ceva se va vedea happy
oricum ai vreme de acum sa tot cresti ca la 14 ani inca esti in crestere si in plina dezvoltare happy

| deeitza a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti pastile in nici un caz tu trebuie sa cresti pe cale naturala dar in inaltime am auzita ca nu cresti prin voley ci prin handball sau basketball

| pedros831 a răspuns:

Pai ai putea creste facand inot sau chiar bascket

| Silvia78 a răspuns:

Eu am 11 ani si aceeasi inaltime ca tine!

| marialaura a răspuns:

Poti sa faci baschet, asta ajuta crede-ma cel putin l-a ajutat pe fratele meu asa ca de ce nu te-ar ajuta si pe tine.