| Rama89 a întrebat:

am 1.62 cm si 46.6 kg si mi se spune ca sunt prea slaba si ca ar trebui sa ma ingras insa eu nu imi doresc deloc acest lucru, am si lipsa de calciu si mi s-au prescris niste vitamine care se numesc Osteocare si sunt nevoita sa le iau. As vrea sa stiu daca exista riscul sa ma ingras de la aceste vitamine. Le iau de vreo saptamana jumate si nu am observat pana acum modificari de greutate sau de apetit. A mai luat cineva aceste vitamine si ce efecte au avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Au efect de intarire a sistemului imunitar si osos nu de crestere a poftei de mancare.Le poti lua linistita ca nu o sa te ingrasi.

8 răspunsuri:
| andreeeeea a răspuns:

Vitaminele alea nu le-am incercat.Dar vitaminele in general ingras, mai ales ca iti creste pofta de mancare.Si eu am luat vitamine pentru par si sincer? regret enorm. Fara sa imi dau seama am inceput sa mananc intruna, fara rost. Ia calciu mai bine.De la farmacie.Acelea nu ingrasa deloc si te si ajuta poate chiar mai mult decat vitaminele.

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Rama22 don`t be sad big grin eu la curand 23 arat ca o adolescenta de 17-18 daca nu incalt tocuri, nu ma machiez un pic si nu ma coafez etchee hee asa ca esti bine parerea mea, eu am 1.60 si 47 kg, si eu ma consider slabuta, lumea imi spune ca sunt bine, numai complimente la acest aspect, dar totusi cand ma uit la unele fete din ziua de azi care la 15-16 ani au 1.70 si 65 de kg, niste "bulanase" pe ele mi se lasa si mie laughing) dar odata cu inaintarea in varsta metabolismul corpului se schimba ceea ce inseamna ca o sa mai sufere niste schimbari (majore sau minore). Depinde mult si de stilul de viata, jobul, stresul, viata sentimentala, felul tau de-a fi (daca esti o persoana optimista te ajuta mult, daca esti pesimista e mai greu happy ) Daca tu te simti bine asa, nu mai lua in seama tot ce ti se spune kiss Bafta in tot

| Serendipity17 a răspuns:

Sunt vitamine... nu te ingrasi de la ele.

te ingrasi daca mananci mai mult decat ii trebuie corpului... cand te ingrasi corpul depoziteaza resurse de energie.

daca ai 12 ani si ai 46 de kg la intaltimea ta eu zic ca i bine, dar cu varsta e normal sa cresti in greutate. pe acum trebuie sa ti creasca sanii si alte parti asa ca ia si mananca pentru a te dezvolta normal

| glamour a răspuns:

Efectele depind de organismul tau. E posibil sa iti dea pofta de mancare sau nu. Nu am luat astfel de vitamine, in schimb iau Vitamax si imi dau pofta de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa pui pe tine ceva kg sau sa mai scazi din ele aici gasesti o multime de metode, diete si exercitii foarte bune, www.dietapentrutine.blogspot.com

| Rama89 explică:

Am aproape 22 de ani, de aceea mi se spune ca sunt prea slaba la varsta aceasta insa eu nu vreau sa ma ingras, ma simt bine asa.

| liviu91 a răspuns:

Mi se pare ok greutatea ta.

| Kanony a răspuns:

De ce nu iti maresti aportul caloric zilnic? Incearca sa mananci mai mult, sari de 2000 de calorii pe zi.si in timp, o sa vezi efectelewinking