| kidda97 a întrebat:

Buna am aproape 13 ani si vreau sa va intreb cum pot face sa scap de ticul pe care il am eu acela de a roade unghiile va rog ajutati-ma si spuneti-mi cum pot scapa de acest tic nervos.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VladyCristian a răspuns:

Probabil s-a ajuns ai acest tic nervos din cauza emotiilor pe care le traiesti. happy Nu e un tic nervos grav, iremediabil - se poate scapa de el. Parerea mea e ca ar trebui sa te concentrezi putin pentru a evita acest gest si ar trebui sa consulti un psiholog ( presupunand ca asta e cauza ticului nervos si in caz ca ai ceva probleme la care nu gasesti raspuns). Pentru a evita acest tic ai nevoie de putin autocontrol happy

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti spun eu cum: de fiecare data cand bagi degetele in gura sa iti inchipui ca esti murdara pe maini. Sau, daca ai pe cineva care are un microscop, sa te uiti sub unghii si sa vezi ce este acolo! Ca nu o sa mai bagi in veci unghiile in gura!

| yunnyaaa a răspuns:

Iti poti cumpara lac contra rosul unghiilor. E pe bune! E un lac de unghii si are gustul amar, iar atunci cand vrei sa iti rozi unghiile si vezi ce gust amar au(de la lac) nu o sa ti le mai rozi.
Eu aveam o prietena, si isi rodea unghiile, dar a inceput sa le faca cu lac, si spunea ca sunt prea frumoase ca sa le roadaday dreaming. Incearcahappy

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna, cred ca te pot ajuta :)
Pentru a-ti intarii unghiile da-le cu ulei de masline. Dupa ce ai pus acel ulei la incalzit, inmoaie-ti unghiile in el. Fa-ti manichiura frumos, da-le cu oja chiar si metoda aceea frantuzeasca. Apoi iti vor parea asa frumoase si nu vei mai vrea sa le rozi. Uneori poti sa-ti iei ceva de ros ca sa nu mai bagi degetele in gura.
Sau le poti taia ca sa nu le mai rozi. Cumpara-ti oja cu gust amarui. da-le cu felii de lamaie.
http://kidz.garbo.ro/articol/Copil/5071/Rosul-unghiilor.html
http://sanatate.ele.ro/Psihologie/De-ce-ti-rozi-unghiile-_--a8252.html

acum, vezi si tu sper ca te-am ajutat :)

| AdiSR a răspuns:

Dă-te cu ceva pe ungii, astfel când bagi iară unghia în gură să-ţi facă un disconfort.

Răspuns utilizator avertizat
| Brotacel a răspuns:

Buna!

Cumpara de la farmacie lac de unghii special sa nu ti le mai rozi, si gata.

Pa, pa.

| danut a răspuns:

Daca vrei sa scapi cu adevarat de a-ti baga degetelele in gurita ai o solutie sigura. Iei un ardei iute, iute tare si te dai pe degete cu el, sigur vei scapa de ticul de ati roade unghiile.

| xD a răspuns:

Iti pui plasturi pe unghiihee hee
sau porti manusihee hee

| Georgy1033 a răspuns:

Buna si eu am o colega care are si ea tot acest tic incearca sa fi distrasa de alte lucruri, cum fumatori beau un pahar cu apa ca sa le treaca pofta de fumat asa si tu incearca sa faci alceva. mult succes ma bucur ca ti-am fost de ajutor funda?

| ----:anonim:--- a răspuns:

O prietena de-a mea s-a confruntat cu aceeasi problemahappy...asa ca am luat-o de manutza si am plecat impreuna la salon, si-a pus unghii de gel.insa nu foarte mari, pot sa zic chiar mici de tot.si dupa un timp sa dezobisnuit de acest tic.

Pupici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pileste-ti unghiile, dati-le cu oja sau lac, si de cate ori ai tendinta sa le rozi, strange din dinti si incearca sa faci altceva. Unghiile false ti le pot proteja pe cele naturale in caz ca nu te poti abtine. Sper ca ti-am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune ceva pe ele, da-le cu oja.

| WhiteShoT a răspuns:

Ii dai cu apa apoi cu putin spirt si gata!

| pysy97 a răspuns:

Te abtii. asa am facut si eu. si nu mi le mai rod si gataa