Întrebare recomandată | chocco a întrebat:

Am fost recent la cardiologie si mi s-a spus ca am suflu sistolic de gradul 1/2.Eu practic un sport de performanta si as vrea sa stiu daca mai am voie sa il practic in continuare.Am de cand m-am nascut suflu sistolic dar am auzit ca la medicina sportiva(unde trebuie sa ma duc si eu in curand)a fost un baiat cu suflu sistolic care face fotbal si nu i-a mai dat voie sa practice acest sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rosalyn a răspuns:

Hello!
Nu este indicat sa practici sporturi de performanta in aceasta situatie. Asta nu inseamna ca nu mai ai voie sa faci sport deloc.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de localizarea suflului (mitral, aortic, etc) si de cauza lui. In principiu, nu ai voie sa faci sport de performanta, dar exista foarte putine exceptii (un suflu mitral functional, cu ecocardiografie normala)

| AliGab a răspuns:

Nu cred ca mai ai voie sa faci sport de performanta. Risti sa ai probleme cardiace grave, dar mai bine intreaba medicul. El stie cel mai bine. Totusi cred ca poti practiva inotul, chiar si de performanta, fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este indicat sportul de performanta in cazul tau, deci nu mai ai voie sport deloc.
Sanatate!
Te pup!

| Hevnoraak a răspuns:

Și nu mai bine întrebi specialistul de la cardiologie dacă poți face sau nu sport?

| chocco explică (pentru Hevnoraak):

Specialistul mi-a spus ca depinde de ce va zice doctorul de la medicina sportiva

| karsivan a răspuns:

Pot sa te intreb de ce nu ai pus problema cu cardiologul cand este vorba de inima nu te joci vb cu un doctor.

| AngelHugz a răspuns:

Hmm...

| bumtzbumtz a răspuns:

Eu cred ca va trebuie sa te interesezi ce sporturi poti face de performanta tinand cont de problema cu suflul sistolic.

| noid a răspuns:

Sport de performanta este putin probabil sa mai faci, dar la un fotbal cu baietii (din cand in cand) nu vad sa fie o problema!