| StefiChan8D a întrebat:

Imi tot miroase gura urat. Ma spal pe dinti seara. Ce pasta si apa de gura sau ce ar trebui sa fac sa nu imi mai puta gura? rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Prima data mergi la medicul dentist si rezolva toate problemele danturii.
Daca n-ai scapat de problema, atunci mergi la medicul de familie unde o sa iti de-a o trimitere la niste analize. Problema poate sa fie si din stomac.
Succes!

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Mirosul urat (halena) nu este doar determinat de zona bucala (dinti, limba etc) ci poate proveni de la afectiuni stomacale. Mergi la un medic gastroenterolog si fa niste analize. Poti avea o gastrita de reflux, vreun ulcer sau alta afectiune care sa determine halena.
Trebuie sa stii ca majoritatea oamenilor au un miros un pic neplacut in gura dimineata la trezire sau daca nu vorbesc o perioada mai lunga de timp din cauza lipsei salivatiei. De asemenea, anumite alimente favorizeaza halena (de ex lactatele) si nemancatul, iarasi, favorizeaza halena. Incearca sa vezi de unde pleaca aceasta problema si sa o tratezi adecvat.

| Meheツ a răspuns:

Halena (mirosul neplacut) poate surveni in urma unei boli a esofagului sau stomacului, poate fi un inceput de gastrita! fumatul care usuca gura poate cauza halena de asemenea.

| StefiChan8D explică (pentru Meheツ):

Nu am fumat in viata mea, dar stau numai pe langa fumatori.

| OdetteSs0000 a răspuns:

Ia listerin! sau ceapa!

| petre059 a răspuns (pentru OdetteSs0000):

Eu cred ca tu numai ceapa folosesti laughing))

| OdetteSs0000 a răspuns (pentru petre059):

Hahaha nu! a fost doar o sugestie!happy
happy :8

| petre059 a răspuns (pentru OdetteSs0000):

Puteai sa-i sugerezi si usturoi, tot vine Hallowenul laughing) Sunt multi care pun intrebari la misto, sau ca sa piarda timpul.Eu intru pe aici poate pot sa vand calul din poza de avatar laughing)))

| AlexandraRock15 a răspuns:

Du-te la Dentist.

| ViorelPrintu a răspuns:

Am o reteta de la buni : pune intr-un vas cu apa o lingurita de zahar, o linguritza de scortisioara, putina miere si firbe la foc mic vreo 10 minute. Dupa asa bea un pahar. Intreaga zi veai avea respiratie placuta. Crede-ma!