| DiandraJo a întrebat:

Buna, mi se întâmplă o data pe an sa am niște junghiuri sub sânul stang si sa se duca si in mâna stânga.
Am fost si mi-am facut si ekg și a iesit bun, ma cam sperie treaba asta si azi am plâns din cauza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-ti induci stres inutil. Asa ceva ni se intampla tuturor, poate chiar mai des si nimeni nu plange din atata lucru.
Pot fii spasme musculare, pozitii tensionate ale mainii sau corpului.
Ipohondria este o boala mai grava decat orice alta boala reala, ca te omori singura, neavand nimic de fapt.
Bucure-te de viata si traieste-o la maxim, fara sa mai dai importanta unei dureri de burta sau vreun junghi intercostal, fiindca asta ni se intampla tuturor la ordinea zilei, fara sa fim bolnavi, fiind un raspuns al corpului, la viata sedentara pe care o ducem.
Evita sa iei medicamente daca nu esti bolnava, fiind efectele secundare ale chimicalelor sunt cele care ucid incet dar sigur.
Evita sa iei anticonceptionale si alti hormoni sintetitici, fiindca produc chisturi, fibroame si tu mori, in timp.
Traieste o viata sanatoasa, mancand sanatos cu multe fructe proaspte si legume, facand sport in aer liber, avand o viata libera de stres si droguri (medicatie sintetica, mentionata mai sus).

| wildthing a răspuns:

Poate ai o intindere mai severa la muschiul pectoral, astfel incat durerea sa se duca pe umar si sa coboare pe brat, pe care nu ai lasat-o sa se vindece. Ti-a fortat cineva la un moment dar bratele ducandu-ti-le mult in extensie spre spate, eventual vreo joaca stupida pe care ai avut-o cu prietenul tau? sau ai incercat sa tragi de ceva mai brutal printr-o miscare smucita?

| DiandraJo explică (pentru wildthing):

Am întins ceva ieri si bănuiesc că de acolo mi s-a întâmplat asta
Mulțumesc mult de răspuns

| wildthing a răspuns (pentru DiandraJo):

Nu ai pentru ce; a fost placerea mea.