| doctorit a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o problema cu prietena mea, a inceput sa-i curga ceva secretie alba, ii s-a umflat laba vaginului (dreapta) si o mananca vaginul. Imi spuneti si mie cam ce ar trebui sa faca? Din cate am vazut pe internet e vorba despre Candidoza vaginala si vreau sa stiu pana la urma ce este, si cum se trateaza. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Buna. Acum o saptamana aveam si eu aceleasi simptome am fost la ginecolog si mi-a spus ca am candidoza vaginala adica ciuperca. Mi-a dat sa iau fluconazol sau flucovin e aceeasi chestie timp de 7 zile. Ieri am terminat tratamentul ma simt mult mult mai bine, practic mi-a trecut deci sa-si cumpere si ea dar vezi ca acest tratament trebuie sa-l faci si tu happy. Adica 7 zile ea 7 zile tu. Deodata nu conteaza. Bafta:*.

| Alcyon a răspuns (pentru Cosmiinna):

Nu cumva esti fata care se teme ca a ramas insarcinata? Ai mai luat si-o boala? Nu mai faceti sex neprotejat, mai fetelor, ca nu stii pe unde a umblat iubi. Eu la 29 de ani, nu am bolile pe care le-aveti voi.

| Cosmiinna a răspuns (pentru Alcyon):

Nu stai linistita, micoza nu se ia prin contact sexual happy am fost la ginecolog el a zis asta nu eu. M-a intrebat daca am fost la bai si i-am zis ca da am fost la tasnad si mi-a spus ca de acolo am luat. Deci stai linistita ca prietenu' meu n-are nici o boala si plus micoza o poti face si daca iei antibiotice.

| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa se duca la ginecolog. Vezi ca bts-urile sunt contagioase. Daca ati facut-o neprotejat, e posibil sa te fi infectat si pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca aproape orice femeie se confrunta cu asta. poate ar trebui sa fie mai atenta ce foloseste la baie, ma refer la tipul de sapun..si anumite materiale ii pot provoca asta..nu e nimic de speriat

| doctorit explică (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca e de la sapun. foloseste aceleasi produse ca intotdeauna, nu le-a schimbat.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Sa se prezinte la medicul ginecolog de urgenta

| Hαppiηеss a răspuns:

Http://www.kudika.ro/......inala.html Sa mearga cat mai repede la medicul ginecolog daca nu e tratata la timp poate dura ani de zile pana se vindeca.

| Marrythenight a răspuns:

Buna.
In primul rand se cheama labie. In al doilea rand daca zici ca nu e de la sapunuri, trimite-o la un ginecolog.