| MadalinaMadyy78 a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare cum pot renunta la ticul nervos de a-mi roade unghiile? Va rog dati-mi un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dayuuum a răspuns:

Salut.
Si eu imi rod unghiile dar sincer nu prea imi pasa de ele, si nu fac nimic sa opresc asta, dar in schimb daca mi-as dori mult sa nu mi le mai rod as lua initiativa. Pur si simplu nu ti le mai roade, cand realizezi ca iti apropii mana de gura opreste-te.
Pe langa asta, da-te cu un lac amar sau oja amara ca sa fii scarbita atunci cand vrei sa ti le rozi.
Poti de asemenea sa faci altceva cu mainile, sa bati degetele de masa sau nu stiu, sa le tii ocupate.
Nu e asa de greu, usor usor te dezobisnuiesti tu.

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pune-ti unghiile cu gel.

| Satango a răspuns:

Bună!

1. Oja amară: este la fel ca o ojă obişnuită numai că are un gust dezgustător. Acest produs se găseşte la farmacie.

2. Pansament: dacă ai doar anumite unghii pe care le rozi permanent, aplică un pansament deasupra lor.

3. Guma de mestecat: mestecatul gumei este o metodă simplă şi plăcută totodată de a scăpa de onicofagie. În plus, vei scăpa de stresul acumulat la serviciu sau în trafic.

4. Soluţie amară: tamponează unghiile cu o soluţie amară, cum este ceaiul de pelin.

Baftă! happy

| MadalinaMadyy78 explică (pentru Satango):

Am si oja amara dar sincer m am obisnuit cu gustul ala, de pansat n am cum ca nu am anumite unghii, e foarte greu sa ma dezobisnuiesc avusesem o perioada in care renuntasem dar am revenit la ticul nervos dupa cateva luni.

| npx770 a răspuns:

Faci alte activitati, de exemplu citesti, te plimbi, etc, ca sa te tii pe tine ocupata si totodata mainile.