| marianje a întrebat:

Buna TPU.Cum pot slabi? Ce dieta imi recomandati? Nu mai suport toata lumea rade de mine ca sunt gras.Si vreo sa slabesc... Funda + Vot celui cemi spune o dieta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

..Slabirea sanatoasa se face treptat(nu brusc)si poate dura,in functie de fiecare persoana in parte si de rezultatele ce se doresc a fi obtinute.Din punct de vedere al alimentatiei,elimina produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii). Ceea ce conteaza cel mai mult, in schimb, este miscarea.Alearga zilnic 20-30 de minute,cu viteza medie si vei reusi, astfel sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

2 răspunsuri:
| slipknot a răspuns:

Dieta medicala de 14 zile - Scarsdale, creata de un cardiolog american la sfarsitul anilor 70, continua sa atraga numerosi adepti, datorita efectelor sale rapide. Este vorba de o dieta hipocalorica - aportul energetic fiind de aproximativ 1000 kcal.

Dieta Scarsdale este de tip "low carb" - bazata pe limitarea aporturilor de glucide. Meniul zilnic contine 3 tipuri de alimente: legume, fructe si carne (fara grasimi).

La sfarsitul fiecarei diete de 2 saptamani, urmeaza un plan de mentinere a greutatii, care propune o gama mai larga de alimente permise, dar continua sa interzica alimentele bogate in amidon (paste, orez, cartofi, porumb, legume uscate), toate dulciurile cu zahar, toate grasimile, ciocolata, mezelurile si majoritatea lactatelor. Alimentele permise in dieta de mentinere: trei oua pe saptamana, doua felii de paine pe zi, gem fara zahar, nuci, alcool (un pahar de vin pe zi).

Alimente permise

» legume: telina, morcovi, castraveti, rosii, salata verde, ciuperci, varza, ardei gras, spanac, brocoli, conopida
» condimentele, verdeata, otetul, mustarul, zeama de lamaie

Alimente interzise

» alimentele bogate in amidon: paste, orez, cartofi, porumb, legume uscate
» grasimile: ulei, unt, smantana
» majoritatea produselor lactate
» sucul de fructe
» alcoolul
» dulciurile care contin zahar – ciocolata
» mezelurile
Bineinteles si cateva exercitii pe zi, preferabil dimineata, minim 30 de minute si sa consumi in jur de 2 L de apa pe zi.

Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va fi nevoie de o dieta, ci doar de o alimentatie sanatoasa si echilibrata si un program regulat de exercitii fizice.Astfel vei reusi sa slabesti frumos,treptat si sanatos. Sfaturile mele legate de alimentatie si de exercitiile necesare(alergatul,mai exact), ti l-a dat deja Anonima5, deci nu vad ce rost are sa (ma)repet.Succes.
Anonima5,ma bucur mult sa vad ca-mi apreciezi raspunsul si nu este absolut nici-o problema daca te inspiri din el atunci cand dai diferite sfaturi, dar te-as ruga ca pe viitor sa-mi respecti drepturile de autor si sa faci o formulare proprie a acestuia.Multumesc anticipat.