| Aleksutzu a întrebat:

Eu am dintii din fata aia 2 strambi si mie inca nu mi-au cazut caninii ( am 12 ani ) Credeti ca dupa ce imi cad caninii se vor indrepta? Adica nu stiu sau sa imi pun aparat... mobil sau fix ( Argumentati )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| username6636 a răspuns:

Buna!
Nu, nu ti se vor indrepta, ba chiar exista riscul de a se stramba mai mult. :-s Si eu am avut aceeasi problema. Daca iti pui aparat, te-as sfatui sa-ti pui mobil, pentru ca ti-l poti scoate cand vrei. Daca te jeneaza poti sa- l scoti. daca vrei sa mananci, poti sa- l scoti. Cu un aparat fix nu ai putea manca anumite lucruri, cum este. guma de mestecat big grin. Plus ca. gandeste-te: esti in public. Mananci un corn cu ciocolata sau un sanwitch. Ti s-a prins o bucata de paine intre sarme. Nu ai cum sa o scoti in public. Cu un aparat mobil e simplu. Ti-l scoti inainte sa mananci. Iar la un aparat fix, in momentul in care ti-l vei scoate, exista riscul ca dintii tai sa ramana cu niste pete maronii-galbui in locurile in care au stat sarmele.

Exista mai multe feluri de aparate dentare: iti poti pune brecheturi (aparate fixe) si in partea din spate a dintilor, dar sunt mai rare si mai scumpe. Exista si aparate dentare de culoare dintilor, care sunt foarte de greu de observat de la distanta, dar la fel, sunt rare si scumpe.
Parerea mea este ca cel mai bine ti-ai pune un aparat dentar mobil. Sfatuieste-te si cu un medic stomatolog.winking

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Succes!

| username6636 a răspuns (pentru username6636):

Ma bucur ca te-am ajutat. Ok. Daca mai vrei detalii, Id-ul meu este maya_4ever2u.

2 răspunsuri:
| Daisylutza a răspuns:

Depinde de structura dentara pe care o ai, eu sugerez aparat fix, deoarece este mai eficient si include un arc palatinar in cazul in care spatiul in care trebuie sa vina noii canini este prea mic. Sper ca te-am ajutat:*