| lonyanna a întrebat:

Bună, TPU!
Îmi puteţi spune şi mie cu ce pot să tratez durerile de burtă de la menstruaţie? De azi de dimineaţă mă doare încontinuu.
Mulţumesc.
Fundă la cel mai complet răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încearcă să ţii o sticluţă cu apă călduţă pe burtică, un ceai de tei.
Te pup!

7 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Mie imi ajuta Dafalgan. Odihneste-te si tine o buiota sau un bidon cu apa calda la burta. Incearca sa mananci sanatos atat in perioada cat esti la menstruatie cat si in celalalt timp. Verifica daca nu ai vreo lipsa de calciu si daca cumva ai, regleaza problema asta cu pastile de calciu si lactate. Poarta maieu care sa iti acopere in permanenta mijlocul si burta- multe raceli si pot face si din cauza asta, si implicit vin si durerile de burta. Si la fel de important este sa porti papuci de casa daca este frig pe jos. Daca durerile sunt exagerate, prezinta-te unui ginecolog pentru ca se pot agrava. Sanatate!

| valentingb a răspuns:

Găseşti foarte multe lucruri pe internet, cum ar fi http://healthy.kudika.ro/......ruale.html
Dar am citit undeva, nu am încercat că n-am de ce, dar spunea acolo că dacă îţi pui în urechi vată cu spirt, îţi trece. Consider că e uşor de încercat, şi când te doare, încerci orice.

| Azµre a răspuns:

Ibuprofen

| Fatamuntilor a răspuns:

Incearca sa iei o fiola de agolcamin.
sau paduden
sau pune pe burtica o sticla de apa calda si stai linistita.

| karsivan a răspuns:

No spa pastile sau scobutil de la farmacie

| SSWK a răspuns:

NoSpa + Ibuprofen.

| TheLittleBadGirl a răspuns:

Buna Ionyanna! Durerile menstruatiei sunt normale pentru oricine. Cel mai "naturist" tratament ar fi sa stai in pat cu laptopul si telecomanda in mana. Daca tii neaparat sa tratezi normalul cu pastile, iti sugerez un Algocalmin sau Coldrex ( junior sau senior, depinde de varsta ta. Cel junior se i-a daca ai intre 1-12 sau 13 ani... Nu mai stiu sigur. ) Parerea mea e sa stai cuminte in pat, cum am zis la prima varianta. Acum, restul ramane la alegerea ta. Bafta :* big hug!