| GreseliAdolescentine a întrebat:

Vreau sa fac sport, sa am un corp tonifiat si sa mai slabesc putin. Actualmente, am 1.62 si 51 kg, la 17 ani(sunt fata). Am inceput de azi sa alerg, insa mi-e tare greu. Dati-mi cateva sfaturi si de ce nu, incurajari. Tare nevoie am!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nu ești asa de grasa. Si dacă vrei sa slăbești nu mai bagă mancare in tine și fa sport.

| Edw08 a răspuns:

Hello. Îţi recomand sala de fitness..care mai mult de 850 RON/lună nu te costă.şi poţi face exerciţiile pe care le vrei într-un mediu propice, fără a mai te chinui datorită aparatelor de acolo. Alergatul vei vredea că este mai uşor la bandă decât prin parc.winking Ai acolo multe aparate pe care la poţi uitiliza. Oricum pentru vârsta ta nu eşti aşa grasă.dar având în considerare că ai înălţimea medie..probabil te deranjează.
De ex. eu la 1.76 am 56 Kg..si nu mă plângg.laughing :* Succes!

| xqMelaniiie a răspuns:

Buna! Alerg de o luna, cam 2 kilometrii pe zi.Incearca sa alergi seara, dupa ora 9, cu pantaloni3/4,bluza de trening, adidasi....Respiratia este cea mai importanta! Inspiri pe nas, expiri pe gura! Alearga incet! In prima saptamana fa cam 5 minute, apoi mai mult! daca eu am reusit reusesti sh tu! Conteaza sa ai ambitie! Sh obligatoriu trebuie sa bei 2 cani mari cu apa PLATA rece dupa antrenament, dar nu pe nerasuflate! iti urez succes! Sh nu uita! Daca nu alergi in fiecare zi, iti pierzi antrenamentul! Succes!