| MissiMiss a întrebat:

Acum 3 zile am primit un pumn in obraz, in apropierea ochiului. In momentul impactului, am simtit cum imi zvacnea sangele in obraz, iar dupa ma luase usor cu ameteli. Nu mi-am pierdut constiinta si aveam suficient control pe mine pentru a ma putea mentine in picioare. Mi s-a invinetit o parte a obrazului, s-a umflat tot obrazul, ochiul stang de jur imprejur este vanat, iar un sfert din partea alba a globului ocular avea sange. Cred ca am scuipat o data sau de doua ori cu sange.
A doua zi de dimineata, eram mai umflata decat in ziua precedenta si mai vanata. Am avut de doua ori sangerari ( ceva ce nu obinuiesc sa am mai deloc ), doar de pe nara stanga. Umplusem aproximativ doua servetele de picaturi de sange. De asemenea, am scuipat cu sange cand m-am trezit. Am fugit la spital. Englezii mi-au pus cateva intrebari, mi-au bagat un aparat mic pe nari si pe urechi care cred ca doar ii marea doctorului imaginea pentru a se putea vedea mai clar, mi-au facut o radiografie pentru a verifica daca cumva ar fi ceva rupt si m-au trimis acasa spunand ca ar fi totul bine si ca nu pot face nimic in cazul umflaturii/vanataii. Mi-am pus gheata restul zilei si a mai dat inapoi umflatura, dar culoarea si-a pastrat nuanta dupa ce s-a reincalzit pielea.
A treia zi, adica astazi, m-am trezit pe la ora 05:00 si imediat am mers la baie: am scuipat cu sange si am avut fata mai umflata, arcada ochiului stang din ce in ce mai purpurie. Am pus gheata si nu s-a schimbat cine stie ce. Peste cateva ore, m-am dus din nou la odihna, iar cand m-am trezit, adica acum, am observat ca fata mea este mai umflata si mai vanata decat niciodata. Va rog, oferiti-mi cateva sugestii, ce as putea sa fac in conditiile date? Imi este teama sa nu fie mai grav si sa nu fie nimeni capabil sa ma ajute aici unde sunt.

Astept cat mai multe raspunsuri, multumesc anticipat si multa sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MissiMiss explică:

Am uitat sa mentionez: tot in a doua zi, am observat ca sangele din globul ocular s-a extins pana langa iris.
Si tot acum: tocmai ce am terminat de a mai da '' flegme '' cu sange visiniu. Cand scuip normal, scuipatul nu contine sange.

| CiocCioc1212 a răspuns:

Sau ai putea sa te duci la un doctor?!?!?!?!?!?!?!?!

| MissiMiss explică (pentru CiocCioc1212):

Te rog, citeste tot sau nu citi deloc.